Kakao kontra karob
Kubek gorącego kakao w śnieżny zimowy wieczór to recepta na smutki i sposób na rozgrzanie się. Boski proszek rodem z Ameryki Południowej ma w sobie ogromny zdrowotny potencjał – potrafi postawić na nogi. Ma też, niestety, wady. Ale tutaj z pomocą przychodzi karob. Porównajmy te dwa produkty.
Zalety picia kakao
Swoją gorycz kakao zawdzięcza epikatechinom. To związki roślinne z grupy flawonoidów, które z kolei charakteryzują się doskonałymi właściwościami przeciwutleniającymi – wymiatają z organizmu wolne rodniki odpowiedzialne za procesy starzenia. Epikatechiny spełniają też inne ważne zadania. Wspomagają funkcjonowanie mózgu, zapobiegają chorobom układu krążenia i cukrzycy oraz niektórych nowotworów.
Kakao - witaminy i minerały
Kakao oddziałuje także pozytywnie na mózg. To dzięki substancji nazywanej tryptofanem, która przekształca się w serotoninę, czyli tzw. hormon szczęścia. Serotonina wydzielana jest przez mózg w stanach euforii - dodaje energii i chęci do działania. W kakao znajdziemy także anandamid. To składnik wyjątkowowy - w świecie roślin zawiera go tylko i wyłącznie kakao. Ta substancja naturalnie produkowana jest przez organizm po wysiłku fizycznym - uwalania się, gdy mamy dobre samopoczucie.
Kakao jest także bogate w witaminy A, C, E, z grupy B, minerały: żelazo, magnez, fosfor i chrom, oraz kwasy tłuszczowe omega-6.
Wady kakao
Niestety, mimo długiej listy zalet, kakao ma też dwie duże wady. Znajdują się w nim bowiem dwie substancje aktywne, które stymulują mózg. Mowa o teobrominie i kofeinie.
Jeśli chodzi o ich procentową zawartość, w kakao przeważa teobromina, jest jej aż 9 razy więcej niż kofeiny. Substancja ta ma spory wpływ na układ naczyniowy i oddechowy. Przyczynia się do rozszerzania naczyń krwionośnych i działa hamująco na kaszel. Jest jednak zakazana w farmakologii ze względu na zbyt często występujące skutki uboczne. Z kolei obecna w kakao kofeina pobudza mózg do działania, stymuluje go, jednocześnie jednak nie wspomaga koncentracji. To może skutkować poddenerwowaniem i szybszą akcją serca. Substancja, z której znana jest kawa, powoduje też zwiększenie kwasu żołądkowego, którego zbyt duża ilość może przyczyniać się do wystąpienia bólów żołądka.
Teobromina i kofeina, gdy działają jednocześnie, mogą powodować zaburzenia pracy nerek, wywoływać bezsenność i stany lękowe. Ostatnie badania dowodzą też, że kakao może mieć właściwości uzależniające. To za sprawą wpływu na te same receptory mózgu, które aktywują opiaty, czyli np. heroina.
Zdrowszy zamiennik - KAROB
Na szczęście istnieje zdrowszy zamiennik kakao, który nie przynosi skutków ubocznych. To karob, w nazewnictwie botanicznym – szarańczyn strąkowy (drzewo karobowe). Rośnie głównie w rejonie Morza Śródziemnego i w Azji Mniejszej. Jego owoce w kształcie dużych strąków zawierają małe brązowe nasiona – i to z nich właśnie robi się zdrowszy odpowiednik kakao.
Karob znany jest w Polsce jako mączka chleba świętojańskiego. Używany jest zazwyczaj jako zagęstnik. Co karob ma w sobie takiego wyjątkowego?
Niskokaloryczny i bogaty w witaminy Karob
Przede wszystkim nie zawiera żadnych substancji stymulujących mózg. Jest o 30 proc. mniej kaloryczny niż kakao. Zawiera za to trzy razy więcej wapnia i aż siedem razy mniej tłuszczu.
Ma za to ogromne ilości dobroczynnych składników takich jak magnez, fosfor, potas, wapń, selen, sód, bar, miedź i mangan. Znajdziemy w nim także śladowe ilości żelaza, witaminę A, D, E oraz te z grupy B, łącznie z ważną dla wegan witaminą B12.
Jest też źródłem potrzebnego do szybszej przemiany materii błonnika. Jeden kubek napoju przyrządzonego z karobu to aż 11 g błonnika. Taka sama ilość napoju z kakao zawiera tylko 5 g tego składnika.
Karob, dzięki swoim zagęszczającym właściwościom, ułatwia też wypróżnianie. Chroni jednocześnie ściany jelit przed nowotworami. Jego stosowanie jest wskazane w leczeniu schorzeń żołądka, jelit (w tym biegunki) zarówno u dzieci, jak i dorosłych.
Lista pozytywnych właściwości karobu jest naprawdę imponująca. Obecny w nasionach kwas galusowy to silny antyoksydant, który eliminuje wolne rodniki i pomaga w obniżeniu złego cholesterolu LDL. Ma również działanie przeciwbólowe, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Wspomaga także regulację poziomu glukozy we krwi.
Mączka chleba świętojańskiego jest idealna dla astmatyków i alergików. Pomaga w leczeniu objawów chorobory, a także w łagodzeniu kaszlu – ma działanie wykrztuśne, wspiera naturalną odporność organizmu. Karob staje się coraz bardziej popularny. Kupimy go w sklepach ze zdrową żywnością, na stoiskach ekologicznych, w internecie, a nawet w supermarketach. Za 250 g mączki chleba świętojańskiego zapłacimy około 6 zł. Tymczasem dobrej jakości kakao odtłuszczone to wydatek rzędu 20 zł za taką samą ilość.
Przepis na krem a'la nutellaKarob nadaje się doskonale do przygotowania słodyczy i dżemów. Podajemy przepis na krem a'la nutella.
Potrzebne będą: bardzo dojrzałe awokado, pół banana, garść zmielonych orzechów laskowych, garść wiórków kokosowych, 2-3 łyżeczki karobu, kilka kropli cytryny.
Wszystkie składniki wkładamy do wysokiego naczynia i blendujemy. Możemy posłodzić łyżeczką syropu klonowego. Smacznego!