Ryż - właściwości oraz zastosowanie.
Ryż
W kulturze azjatyckiej ryż ma specjalne znaczenie. Nie jest tylko zwykłym produktem spożywczym – to symbol życia i podstawa dań. Mimo że ziemniaki są podstawą w polskiej kuchni, coraz częściej decydujemy się na ryż, jako bazę do potraw jednodaniowych lub dodatek do codziennych posiłków, sałatek i deserów. Z ryżu robi się m.in. makarony, mąkę, papier, piwo i olej.
Właściwości zdrowotne
Ryż jest składnikiem wielu diet odchudzających, ponieważ daje dużo energii oraz zapewnia uczucie sytości na długi czas. Stanowi cenne źródło potasu, magnezu, żelaza i cynku. Bogactwo ryżu to również witaminy z grupy B, witamina E i błonnik, który poprawia trawienie.
Rodzaje ryżu
Ryż biały
To najbardziej popularna odmiana ryżu. Podczas procesu tzw. „polerowania” zostaje pozbawiony łupiny, otrębów i zarodka. Ryż biały jest uboższy w składniki odżywcze, ale za to cechuje się dłuższym okresem przydatności, delikatnym smakiem, a przy tym jest tani i ma krótki czas gotowania, czyli od 10 do 15 minut.
Ryż brązowy (naturalny)
Najbogatszy w składniki odżywcze. Jest obłuszczony, ale pokrywa go warstwa otrębów, czyli najbardziej wartościowa część każdego zboża. Ryż brązowy to bogactwo witamin z grupy B, E, tiaminy, niacyny, ryboflawiny, folianów oraz składników mineralnych, takich jak: magnez, błonnik, białko, żelazo, potas, sód, fosfor.
To rodzaj długoziarnistego ryżu białego. Nie jest to nazwa gatunku, tylko informacja, że ryż został poddany krótkotrwałemu działaniu pary wodnej, w celu zachowania jego właściwości odżywczych. Świetnie nadaje się do sałatek. Ma charakterystyczny słonawy posmak. Ryż parboiled jest czymś pomiędzy ryżem białym a brązowym.
Pochodzi z Tajlandii. Swoją nawę zawdzięcza wyjątkowo białej barwie, kwiatowemu zapachowi i słodkiemu posmakowi. Jest długoziarnisty, nie skleja się podczas gotowania. Idealny do deserów. Nada się także jako dodatek do ryb, mięs i sałatek.
To długoziarnisty ryż pochodzący z terenów u podnóży Himalajów. Po ugotowaniu jego ziarna są sypkie i sprawiają wrażenie wręcz puszystych. Na talerzu prezentuje się estetycznie dzięki swojej śnieżnobiałej barwie. Idealnie komponuje się z rybami, owocami morza i drobiem.
Mleko ryżowe
Mleko ryżowe pozyskiwane jest zazwyczaj z brązowych ziarenek ryżu, ale można je przyrządzić również z ryżu białego. Mleko to jest neutralne w smaku, lekko szarawe, jeśli chodzi o kolor, dlatego przez wielu zwane jest napojem ryżowym. Zawiera wiele cennych właściwości, które przesądzają o jego popularności.
Właściwości:
Mleko ryżowe ma wiele właściwości zdrowotnych. Jest polecane wegetarianom i weganom, gdyż nie zawiera żadnych składników pochodzenia zwierzęcego. Nie zawiera laktozy, dzięki czemu może być spożywane przez osoby z niedoborami enzymu laktaza. Mleko ryżowe polecane jest osobom borykającym się z problemami ze strony układu pokarmowego. Jego spożywanie wspomaga trawienie oraz wpływa pozytywnie na pracę żołądka.
Przepisy z ryżem
Ryż śniadaniowy w 5 minut
Składniki:
- Dowolna ilość ryżu Basmati,
- Mus jabłkowy,
- Odrobina syropu daktylowego,
- Kilka migdałów.
- Przygotowanie:
Ugotuj ryż poprzedniego dnia, a rano będziesz potrzebować zaledwie kilku minut, aby podgrzać go na patelni z odrobiną wody. Podgrzany ryż umieszczasz w miseczce, polewasz musem jabłkowym. Pod koniec dodaj migdały i dosłownie odrobinę syropu daktylowego. Gotowe!
Risotto z warzywami i kurczakiem
Składniki:
- Bulion drobiowy,
- Szklanka ulubionego ryżu,
- 2 piersi z kurczaka,
- 3 łyżki oleju,
- Mieszanka warzyw na patelnię,
- Łyżka masła,
- 50 g parmezanu,
- Sól,
- Pieprz,
- Papryka słodka.
Przygotowanie:
Podgrzej łyżkę oleju, a następnie podsmaż na nim ryż. Stopniowo dolewaj bulion do momentu zmiękczenia ryżu. Pokrój kurczaka w kostce i dopraw solą, pieprzem oraz papryką. Podsmaż na osobnej patelni, a po kilku minutach dodaj mrożone warzywa. Smaż do uzyskania miękkości warzyw, a następnie dodaj wszystko do ryżu. Dorzuć do tego masło, parmezan i wymieszaj porządnie. Smacznego!
Zapraszamy do naszego sklepu, aby uzupełnić zapasy ryżu: https://jedzpij.pl/.