Płatki zbożowe - cenne źródło błonnika oraz minerałów.
Płatki owsiane, jaglane, żytnie czy gryczane? Jakie wybrać? Odpowiedź brzmi: wszystkie. A to dlatego, że każde płatki zbożowe to bogactwo błonnika, minerałów, niezbędnych dla organizmu witamin oraz związków bioaktywnych. Dostarczając węglowodanów, dają zastrzyk energii, który jest nam szczególnie potrzebny o poranku.
Płatki zbożowe - jaglane
Są produkowane dokładnie z rozgniecionych ziaren prosa. Nie posiadają charakterystycznego smaku, ale są chrupiące, dzięki czemu można je dodawać do wielu dań, bez obawy, że mogą popsuć ich smak.
Właściwości:
- usprawniają pracę układu nerwowego - zawartość witamy B odpowiada za poprawne funkcjonowanie układu nerwowego,
- mają korzystny wpływ na stan skóry, włosów, paznokci - dzieje się tak dzięki zawartości cynku oraz kwasu krzemowemu w płatkach,
- wzmacniają odporność,
- poprawiają koncentrację, pracę trzustki oraz prostaty.
Płatki zbożowe - żytnie
Żyto od wieków bierze udział w zdrowym żywieniu człowieka, więc jest znane większości osób. Z żyta nie wypieka się tylko chleba. Są z niego robione także smakowite płatki.
Właściwości:
- korzystnie wpływają na perystaltykę jelit, zapobiegają zaparciom oraz chronią jelita przed nowotworami - wszystko to dzięki dużej zawartości błonnika,
- regulują przemianę materii, a ponadto dają uczucie sytości oraz zmniejszają apetyt,
- działają jak naturalny optymalizator cukru we krwi, więc polecany jest osobom chorym na cukrzycę w celu obniżenia podaży na insulinę.
Płatki zbożowe - gryczane
Płatki gryczane powstają z całych, zgniecionych ziaren gryki. Są idealną propozycją na zdrowe śniadanie. Cenione są nie tylko za smak, ale także za swoje właściwości:
- jest to produkt bezglutenowy, więc może być spokojnie stosowany przez osoby, które go nie tolerują,
- dzięki dużej zawartości aminokwasów tj. lizyna, pozytywnie wpływają na pracę mózgu, szczególnie gdy jesteśmy psychicznie zmęczeni lub podczas wzmożonego wysiłku umysłowego,
- cenione są za posiadanie dużej zawartości przyswajalnego białka.
Płatki zbożowe - owsiane
Płatki owsiane gruntownie pokrywają zapotrzebowanie na składniki odżywcze organizmu. Są one cenione przez sportowców za to, że są źródłem siły, kobiety natomiast doceniają je za właściwości odchudzające i odmładzające.
Właściwości:
- odgrywają także dużą rolę u osób wykonujących pracę fizyczną oraz dla osób trenujących siłowo, przyśpieszając przyrost masy mięśniowej,
- pomagają w przemianach białek i tłuszczów,
- obniżają poziom złego cholesterolu we krwi oraz usprawniają syntezę kwasów tłuszczowych.
Przepisy
Zdrowe racuchy owsiane
Składniki:
- 125g płatków owsianych
- 0,5 szklanki mleka
- 0,5 szklanki wrzątku
- 2 jajka
- 2 łyżki cukru
- 4 łyżki rodzynek
- 2 łyżki płatków migdałowych
- 1 łyżka mąki
Sposób przygotowania:
Płatki zalać w rondlu mlekiem, aby napęczniały. Dodać wrzątek i gotować na małym ogniu do momentu, gdy masa zgęstnieje. Zdjąć z ognia oraz przestudzić. Następnie dodać do tego żółtka oraz białka ubite na sztywną masę z cukrem. Lekko wymieszać. Połączyć z rodzynkami, płatkami migdałowymi oraz mąką. Nabrać masę łyżką, kłaść na rozgrzany tłuszcz, spłaszczyć i smażyć z obu stron do zarumienia. Takie racuchy to idealny posiłek na drugie śniadanie albo podwieczorek.
Jaglanka z płatków jaglanych
Składniki:
- 0,5 szklanki płatków jaglanych
- 2 szklanki zwykłego mleka (może być także jaglane, ryżowe lub migdałowe)
- dowolne owoce
- syrop klonowy
- dodatkowo: prażone płatki migdałów
Sposób przygotowania:
Do garnka wsypać płatki, wlać mleko, wymieszać i zagotować. Zmniejszyć ogień i gotować przez około 12 minut. Można dodać więcej mleka, jeżeli masa jest za gęsta. W przypadku gdy mleko nie jest słodzone, skropić jaglankę syropem klonowym. Tak przygotowaną jaglankę rozłożyć na porcje, dodając owoce oraz opcjonalnie płatki migdałów.
Jeśli zabrakło Wam w domu płatków zbożowych, zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu https://jedzpij.pl/platki-zbozowe-sklep-jedzpij.pl.