DIETA DR BUDWIG czyli olej lniany w praktyce
Głównym zadaniem diety dr Budwig jest dostarczenie organizmowi kwasów omega-3, błonnika, węglowodanów oraz antyoksydantow. Podstawę tejże diety stanowi zimnotłoczony, nieoczyszczony olej lniany. Dieta dr Budwig jest dietą tanią i wydawałoby się dość prostą. Jest dietą bardzo restrykcyjną, wyklucza cukier biały i brązowy, produkty przetworzone oraz wszystkie inne oleje, masła i margaryny. W Diecie dr Budwig zaleca się codzienne zjadanie pasty na bazie oleju lnianego. Na temat właściwości zdrowotnych samego oleju lnianego mogą Państwo przeczytać w osobnym artykule.
Dieta dr Budwig podstawa to kwas omega-3
Głowna idea Diety zakłada, że w naszej diecie brakuje kwasów omega-3 a w nadmiarze mamy kwasów omega-6. Ta dysproporcja prowadzi do zachwiania równowagi immunologicznej oraz powstawania stanów zapalnych. Błony komórkowe czyli podstawa naszego ciała zbudowane są w głównej mierze z tychże kwasów. Nieodpowiednia, współczesna dieta prowadzi do tego, że w nadmiarze mamy kwasów omega-6, które niestety w takich proporcjach są dla nas szkodliwe.
Dieta dr Budwig pasta z oleju lnianego i twarogu
Dzięki nasyceniu naszej diety kwasami omega-3 komórki organizmu powinny się zregenerować i odzyskać naturalne właściwości. Podstawą diety "budwigowej" jest spożywanie pasty powstałej z połączenia twarożku z olejem lnianym. Należy miksować te dwa składniki przez 5 minut. Jedzone razem, uzupełniają się tworząc korzystne procesy biochemiczne. Twaróg bogaty jest w siarkę, witaminy np. B1, biotyny oraz kwas pantotenowy, dzięki którym możemy prawidłowo spalać tłuszcze i węglowodany.
Przepis na pastę budwigową dla jednej osoby
6-8 łyżek stołowych oleju lnianego miksujemy przez 5 min wraz z 12,5 dkg (pól kostki) chudego białego sera. Aby uzyskać właściwą konsystencję do pasty można dodać kubek jogurtu naturalnego, maślankę lub kefir. W trakcie miksowania należy dodać pieprz Cayenne i łyżeczkę miodu. Tak przygotowaną pastę można przechowywać w lodówce. Pastę można przyprawić na słodko, ostro, łyżką siemienia lnianego lub startym jabłkiem. W połączeniu z czosnkiem i utartym zielonym ogórkiem może posłużyć jako sos do sałatek.
Dieta dr Budwig w czym pomaga?
W wyniku długotrwałych praktyk klinicznych dieta dr Budwig potwierdziła swoją skuteczność w takich schorzeniach jak: nowotwory, choroby sercowe, arytmia, astma oskrzelowa, wrzody, prostata, artretyzm, problemy dermatologiczne, stwardnienie rozsiane, cukrzyca, wady słuchu i wzroku.
Co wolno jeść podczas diety dr Budwig:
- 4 porcje owoców, ważne aby nie mieszać rodzajów i do tego szklanka świeżego soku,
- Warzywa – zwłaszcza brokuły i kapusta,
- Chleb i płatki pełnoziarniste nieoczyszczone,
- Ryby – do 25dkg dziennie najlepiej świeże – łosoś, tuńczyk makrela – jako bogate źródło kwasów omega-3,
- Mięso i drób tylko z chowu ekologicznego, przypadku ciężkiej choroby np. rak, należy mięso i drób wykluczyć całkowicie,
- Płyny – tylko woda źródlana lub oczyszczona filtrami,
Czego nie wolno jeść podczas diety dr Budwig?
- Cukier biały i brązowy, słodziki – należy je zastąpić np. miodem lub sokiem winogronowym,
- Wszystkie tłuszcze za wyjątkiem oleju lnianego, w razie potrzeby olej można zastąpić siemieniem lnianym złocistym w proporcjach 3 łyżki siemienia lnianego za 1 łyżkę stołową oleju,
Dr Johanna Budwig (1909-2003) - niemiecka biochemik - siedem razy nominowana za osiągnięcia naukowe do Nagrody Nobla. Autorytet w dziedzinie biochemii tłuszczów oraz leczenia chorób cywilizacyjnych odpowiednią dietą, którą ogłosiła w 1951 roku. Od jej nazwiska dieta ta znana jest na całym świecie jako dieta dr Budwig.
Polecamy produkty do diety Dr. Budwig
Oleje lniane świeżotłoczone | |
Nasiona lnu |