Olej lniany
Olej lniany powstaje w procesie tłoczenia na zimno nasion lnu. Nasiona lnu bardziej znane jako siemię lniane, znane były już w starożytności. Stosowali je Rzymianie i Grecy. Hipokrates stosował je zwalczając bóle podbrzusza oraz zapalenie błon śluzowych. Warto aby w naszej diecie pojawił olej lniany.
Olej lniany - bogactwo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych
Słynny polityk indyjski Mahatma Gandhi powiadał: „Gdziekolwiek siemię lniane jest spożywane dość regularnie, tam ludzie cieszą się lepszym zdrowiem”. Wartości zdrowotne lnu zostały dowiedzione naukowo. Podstawową zaletą nasion lnu jest zawartość tłuszczu bo ok. 45%, są to przede wszystkim kwasy nienasycone typu omega-3 i omega-6. Kwasy te zmieniają proporcje cholesterolu - obniżają w organizmie poziom złego cholesterolu LDL a jednocześnie zwiększają obecność dobrego cholesterolu HDL. Len ogranicza powstawanie chorób układu krążenia.
Kwasy nienasycone zawarte w siemieniu lnianym są także bardzo ważne dla odpowiedniego funkcjonowania przewodu pokarmowego, oddechowego oraz nerek i narządów rozrodczych. Ich brak w organizmie może doprowadzić do upośledzenia wielu organów wewnętrznych, zwiększyć podatność na infekcje, może powodować nadmierne wysuszenie skóry jej łuszczenie lub odbarwienie. W skrajnych przypadkach może prowadzić do niepłodności.
Ważne:
Na 100g oleju lnianego tłoczonego na zimno znajduje się około 74 g wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3, oraz witamina E i kwasy jednonienasycone.
Olej lniany - źródło witaminy E
Bogactwo witaminy E zawartej w oleju lnianym jest nie do przecenienia. Witaminę E nazywamy witaminą młodości ma ona zbawienny wpływ na skórę i urodę. Odpowiednia ilość tejże witaminy w organizmie zmniejsza ryzyko chorób sercowych, powoduje spadek cholesterolu we krwi ograniczając odkładanie się blaszek miażdżycowych w organizmie. Przeprowadzone w USA badania na grupie 120 tys. osób wykazały, że codzienne przyjmowanie zwiększonej dawki witaminy E przez 2 lata zmniejszyło ryzyko występowania choroby wieńcowej o 40%.
Jak stosować olej lniany?
Olej lniany można stosować w kuchni jak i w kosmetyce. Jest to olej do zastosowania zewnętrznego jak i wewnętrznego. Z racji swoich właściwości nie należy go stosować w kuchni do smażenia lub pieczenia. Stanowi za to doskonały dodatek do dań na zimno, sałatek, sosów lub gotowanych jarzyn. Na szczególną uwagę zasługuje dieta prozdrowotna stworzona przez dr Budwig. Dieta ta ma szerokie zastosowanie prozdrowotne.
Właściwości lecznicze oleju lnianego
Wspomaga leczenie chorób układu krążenia, zwalcza nadciśnienie, wrzody dwunastnicy i żołądka, można go stosować przy przewlekłych stanach zapalnych jelit. Leczy także chroniczne przypadki zaparć. Regeneruje naskórek i skórę właściwą, leczy odleżyny i owrzodzenia i czyraki. Zapobiega wypadaniu włosów. Znacznie poprawia samopoczucie. Jest doskonałym suplementem diety dla osób odchudzających się i dbających o dobrą sylwetkę. Zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej oraz przyspiesza jej spalanie.
Polecamy produkty z siemienia lnianego
Oleje lniane tłoczone |
|
Nasiona lnu |
Piotr Przybylak
Olej lniany, a zwłaszcza siemię lniane są niezastąpione w walce ze "złym" cholesterolem i trójglicerydami, a wiem co piszę, bo rozbiłem na sobie "eksperyment", który zakończył się wyraźnym spadkiem LDL, delikatnym wzrostem HDL i spadkiem trójglicerydów, praktycznie przy zachowaniu takiego samego stylu odżywiania. Dziennie minimum 20 ml oleju + 20 g siemienia lnianego. Generalnie trochę jesteśmy manipulowani odnośnie wysokiego cholesterolu, tak naprawdę najważniejsze są proporcje między frakcjami cholesterolu i trójglicerydami, od dawna wiadomo, że można mieć niski ogólny cholesterol i miażdżycę, a wszystko zależy od proporcji.