Oliwa z oliwek - zastosowanie
Drzewa oliwki rosną naturalnie w klimacie śródziemnomorskim — ich owoce dojrzewają latem, zbierane są jesienią, a do pozyskania oliwy wykorzystuje się w całości zarówno owoce, jak i nasiona w środku. Uzyskany płyn wykorzystywany jest głównie w kuchni dla podkreślenia smaku sałatek czy innych dań, jednak równie ważny jest dzisiaj w przemyśle kosmetycznym.
Oliwa z oliwek w kuchni
Kluczowym składem zawartym w oliwie jest kwas oleinowy z grupy jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, który ma właściwości przeciwalergiczne i przeciwastmatycznie, łagodząc wszelkie objawy tych dolegliwości — łącznie z nieżytem nosa. Potwierdzeniem tego może być fakt, że w rejonach występowania oliwki procent zachorowań na te przypadłości jest najmniejszy w całej Europie. Ponadto, inne zawarte w oliwie tłuszcze obniżają poziom cholesterolu we krwi oraz jej ciśnienie, ale też wspomagają procesy trawienne.
W osadzie i bardziej mętnych częściach oliwy kryją się przeciwutleniacze, które stanowią barierę przed wolnymi rodnikami, spowalniając procesy starzenia. Kolejnymi ważnymi mikroelementami są witaminy nierozpuszczalne w wodzie — A, D, E i K, które pomagają naszemu organizmowi w gojeniu się ran, krzepliwości krwi czy prawidłowym funkcjonowaniu ośrodków nerwowych.
Oliwa z oliwek często wykorzystywana jest w kuchni do przygotowywania sałatek lub do smażenia. Warto jednak wiedzieć, że służy również jako naturalny konserwant dla ryb, a także przygotowuje się dzięki niej pesto.
Oliwa na ciele
Witamina F to kolejny zawarty w oliwie związek organiczny, który zapobiega utracie wilgoci, stąd też jest doskonałą substancją nawilżającą przesuszoną skórę, włosy, paznokcie czy spierzchnięte usta. Dzięki swojej delikatnej konsystencji może także łagodzić podrażnienia, nawet w miejscach intymnych. Oliwa pobudza nabłonki skóry także w celach regeneracyjnych, a wspomniane właściwości antyoksydacyjne działają odmładzająco także na jej stan i wygląd. Wykorzystywana jest również do demakijażu.
Jaką oliwę z oliwek kupować?
Oliwę z oliwek klasyfikuje się na podstawie zawartości kwasu oleinowego i jej kwasowości. Tym samym, z racji nieprzekraczania 0,8% drugiego współczynnika, Extra Virgin plasuje się jako oliwa najwyższej jakości. Pozyskiwana jest z pierwszego tłoczenia na zimno oraz jest bardzo gęsta i mętna. Najlepiej również, gdy jest nieodfiltrowana, ponieważ to w pozostałych, nieprzetworzonych drobinkach znajduje się źródło wartościowych związków. Za nią, ze względu na kwasowość w zakresie od 0,8 do 2, znajduje się oliwa Virgin. Kolejną jest Lampante, która podczas procesu ogrzewania, traci swoje właściwości. Pozostałe oliwy, jak sansa, pomace czy orujo, są produkowane z pozostałych wytłoczyn, dlatego uznaje się je za oliwy najniższej jakości.
Ponadto, wbrew pewnym pozorom, oliwa może ulec zepsuciu — zwykle przybiera wtedy lekko pomarańczowy kolor i jełczeje, dlatego by tego uniknąć, najlepiej przechowywać ją w chłodnym miejscu i spożyć ją w ciągu około trzech miesięcy od otwarcia.
Przepis z oliwą z oliwek
Sałatka caprese
Składniki:
- 4 pomidory
- 20 dag mozzarelli
- 5 łyżek oliwy extra virgin
- Pęczek świeżej bazylii
- 2 łyżki octu balsamicznego
- Pieprz
- Sól
Przygotowanie:
Pokrójcie pomidory oraz mozzarellę w plastry, a następnie rozłóżcie je naprzemiennie. Przyprawcie je do smaku solą i pieprzem, a następnie ułóżcie świeżą bazylię. Polejcie wszystko octem i oliwą. Smacznego!
Zapraszamy do naszego sklepu po oliwę z oliwek: https://jedzpij.pl/.