Nie tylko rzepakowy czyli egzotyczne oleje w naszej kuchni
W naszych kuchniach od zawsze królują oleje słonecznikowe, rzepakowe, najwyższy czas to zmienić. Pora sięgnąć po takie oleje np. krokoszowy, awokado, orzechów laskowych czy włoskich lub olej konopny. W dzisiejszym artykule przedstawimy 15 olejów, które warto mieć w domowej kuchni.
Zanim zaczniemy opisywać rodzaje olejów, odpowiemy na pytanie – Jaki olej jest najzdrowszy? - I nie chodzi tu o pochodzenie a o sposób wytwarzania. Do najzdrowszej grupy należą oleje tłoczone na zimno czyli powstające w wyniku wyciskania nasion i roślin oleistych. Najczęściej możemy w sklepach spotkać w ten sposób wytwarzaną np. oliwę z oliwek. Oleje powstające w ten sposób są bardzo odżywcze i charakteryzują się wysoka jakością. Jedynym minusem jest ich długotrwałość. Z racji że olej są tylko przetłoczone i nie są wzbogacane żadnymi polepszaczami i konserwantami okres ich przechowywania to od 3 do 6 miesięcy. Olej zimno tłoczone to doskonałe antyutleniacze oraz bogactwo kwasów tłuszczowych nienasyconych omega-3 i omega-6.
Olej z orzechów laskowych
To delikatny żółtozłoty olej o charakterystycznym orzechowym smaku. Można go zastosować do lodów, deserów, ciast lub jako jeden ze składników dressingu. Przyjmowany w sposób systematyczny obniża poziom cholesterolu oraz ciśnienie krwi. Stosowany zewnętrznie doskonale nawilża skórę.
Olej arachidowy
Istotna uwaga dla kupujących tylko olej tłoczony na zimno ma żółty kolor oraz intensywny posmak orzechów, olej rafinowany pozbawiony jest tego specjalnego smaku oraz aromatu. Powinien być spożywany na zimno jako dodatek do dressingów i sałatek. Wspiera odchudzanie dając uczucie sytości, działa antynowotworowo oraz wspomaga układ nerwowy. Ma korzystny wpływ na jędrność skóry.
Olej z orzechów włoskich
Kolor oleju zimno tłoczonego może przechodzić od barwy żółtej do zielonkawej, ma intensywny orzechowy smak z wyczuwalną nutka karmelu. Jest to olej szczególnie bogaty w kwasy omega 3 i 6, obniża ciśnienie oraz walczy z cholesterolem. Polecany uczniom i studentom – wzmacnia pamięć. Jest doskonałym antyutleniaczem. Jest idealnym dodatkiem do sałat ryb, białego mięsa czy warzyw.
Olej z pinii
Ma delikatny słodki smak o sosnowym aromacie. Jest to doskonała baza do Pesto, jako dodatek do sosów na bazie białego wina oraz grillowanych ryb. Uspokaja i wzmacnia układ nerwowych dzięki wysokiej zawartości magnezu a zawarty w nim cynk korzystnie wpływa na układ rozrodczy oraz na skórę.
Olej cedrowy
Powstaje z tłoczenia nasion cedrów syberyjskich. Ma delikatny smak dzięki czemu nadaje się picia na surowo. Wspomaga trawienie, pomocny w chorobach wrzodowych, nadkwasocie, niestrawności. Działa osłonowo wzmacnia stawy i kości, dostarcza witaminy z grupy B. Zalecany dla sportowców.
Olej z awokado
Jest to olej o ciemnozielonym kolorze i w smaku podobnym do oliwy. Jest popularny w kuchni śródziemnomorskiej można go stosować do dań na zimno, gotowania oraz pieczenia. TO źródło kwasów tłuszczowych nienasyconych lecytyny i skwalenu. Usprawnia krążenie krwi, poprawia ochronne żołądka jego składniki stanowią budulec mózgu. Zalecany dla osób uczących się, zwiększa koncentrację i możliwość zapamiętywania.
Olej sezamowy
Otrzymany w wyniku tłoczenia na zimno zyskuje mocny aromat oraz ciekawy ciemnobrązowy kolor. Stosowany w kuchni azjatyckiej do gotowania, ma także zastosowanie w trakcie przygotowywania sosów, sałatek, dipów czy deserów. Działa oczyszczająco i rozgrzewająco, obniża ciśnienie krwi. Jest stosowany w profilaktyce osteoporozy – wzmacnia stawy i kości.
Olej ryżowy
To kolejny olej wywodzący się z kuchni azjatyckiej. Ma delikatny posmak migdałów. W kuchni można go stosować zamiennie do oleju sezamowego. Jest naturalnym przeciwutleniaczem – działa przeciwzmarszczkowo, chroni serce, ma działanie przeciwgrzybiczne. Stanowi bogate źródło witaminy E.
Olej kukurydziany
Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na kolor tego oleju – zimno tłoczony ma barwę od pomarańczowej do czerwonej a rafinowany jasno lub ciemnożółty. Nie nadaje się do smażenia ale za to stanowi doskonały dodatek do majonezów, surówek, sałatek. Zawarta w nim witamina E spowalnia procesy starzenia. Dzięki dużej zawartości fitosteroli idealny w profilaktyce walki z przerostem gruczołu krokowego – prostaty.
Olej żurawinowy
Powstaje z tłoczenia owoców żurawiny wielkoowocowej. Jest to olej o słodkawym smaku idealny do spożywania na surowo. Stanowi bogactwo kwasów omega 3 i 6, witaminy E. Działa przeciwalergicznie, wzmacnia odporność regeneruje organizm oraz działa przeciwstarzeniowo.
Olej konopny
Otrzymujemy go z nasion konopi siewnej. Ma lekki gorzkawy korzenny smak oraz zielono brązową barwę. Jest doskonałym dodatkiem do kasz, ziemniaków lub surówek. Bogaty w witaminę K, działa przeciwkrwotocznie. Można go stosować przeciwgrzybicznie, przeciwzapalnie, antybakteryjnie, działa przeciwbólowo. Wspomaga rozwój tkanki kostnej.
Olej z pestek winogron
W zależności od surowca ma kolor żółtozielony lub zielonkawy. Obniża poziom złego cholesterolu oraz podnosi poziom dobrego cholesterolu, działa antyoksydacyjnie. Jest bogatym źródłem kwasu linolowego i witaminy E. Nadaje się do sałatek oraz sosów.
Olej śliwkowy
Otrzymywany jest z pestek śliwek węgierek dzięki czemu cieszy się charakterystycznym migdałowo-marcepanowym zapachem. Jest to olej bardzo popularny w kuchni włoskiej i francuskiej jako dodatek do deserów, sałatek praz dań rybnych. Bogaty, jak większość olejów tłoczonych na zimno, w kwasy tłuszczowe nienasycone oraz witaminę E.
Olej krokoszowy
Ma intensywny złotawy, żółty kolor. Tylko do stosowania na zimno. Polecany dla osób z nieprawidłowym cholesterolem i podwyższonym ciśnieniem. Ma właściwości wykrztuśne, pobudzające i przeczyszczające, to idealny przeciwutleniaczem. Właściwościami kulinarnymi zbliżony jest do oleju słonecznikowego. Stosowany zewnętrznie wzmacnia włosy, regeneruje skórę.