Nasiona CHIA – Szałwia hiszpańska - nowa konkurencja dla lnu.
Nasiona chia to bogate źródło wapnia, żelaza, kwasów omega-3. Z poniższego artykułu dowiesz się jakie jeszcze wartości posiada szałwia hiszpańska.
Szałwia hiszpańska pochodzi z Meksyku i Gwatemali, jest to roślina o dużych liściach i małych, białych lub fioletowych kwiatach.
Nasiona zawarte w owalnych owocach nazywamy właśnie – nasionami chia.
Właściwości zdrowotne tychże nasion zostały docenione już przez Nahua (Azteków) w środkowym Meksyku. Nasiona chia były uprawiane na równi z takimi podstawowymi składnikami diety jak fasola i kukurydza. Chia odznacza się także dużą zawartością pełnowartościowego białka, które zapobiega wielu chorobom nowotworowym. Zawarty w niej potas, magnez i fosfor, obniżają ciśnienie, koją nerwy i wzmacniają kości.
Nasiona chia – w walce z nowotworami.
- Przeprowadzone badania, opublikowane w "Nutrition Research" oraz "Journal of Molecular Biochemistry" dowodzą, że zawarty w nasionach chia kwas ALA czyli kwas alfa-linolenowy będący kwintesencją kwasów omega-3, zapobiega namnażaniu się komórek rakowych u kobiet cierpiących na raka piersi lub szyjki macicy. Chia posiada do 16 % więcej kwasów ALA niż siemię lniane. Zawarte w niej takie substancje jak błonnik i cynk również zapobiegają rozwojowi nowotworów i wspomagają walkę z rakiem. Nasiona chia nie polecane są mężczyznom, gdyż w ich przypadku mogą prowadzić do rozrostu prostaty – dla Panów proponujemy siemię lniane.
Nasiona chia - w walce z depresją i o lepszą pamięć
- Jeżeli porównamy ze sobą nasiona chia i łososia atlantyckiego pod względem zawartości kwasów omega-3 to nasze nasionka wygrywają w przedbiegach. W innej kategorii, a mianowicie olei roślinnych, zestawienie oleju z nasion chia i oleju lnianego też wypada na korzyść nasion chia, a mianowicie zawartość kwasów omega-3 ma się następująco 63% do 54% w oleju lnianym. Kwasy omega-3 wspomagają nasz mózg - poprawiają pamięć i koncentrację ułatwiają uczenie się - dlatego też polecane są szczególnie osobom wykonującym pracę umysłową, uczniom i studentom. Wspomagają układ nerwowy - uspokajają, łagodzą objawy depresji. U osób starszych spowalniają procesy demencji (m.in. chorobie Alzheimera). Kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte w nasionach chia wspomagają także funkcjonowanie wzroku, a u seniorów zapobiegają rozwojowi zwyrodnienia plamki żółtej. Kwasy omega-3 są niezbędne w czasie ciąży, są odpowiedzialne za prawidłowy rozwój dziecka oraz pozytywnie wpływają na zdrowie przyszłej mamy.
Nasiona chia - w walce z chorobami serca i nadciśnieniem
- Kwasy omega-3 wraz z błonnikiem zawartym w nasionach chia obniżają poziom "złego" cholesterolu LDLi trójglicerydów. Zapobiegają tworzeniu się miażdżycy i zmniejszają ryzyko chorób serca takich jak np. choroby wieńcowej. Potas, jak i inne pierwiastki takie jak magnez, wapń i sód zwarte w chia, odpowiadają za regulację ciśnienia krwi, wspomagają pracę serca.
Nasiona chia - na problemy trawienne
- Błonnik w który tak bogate są nasiona chia nie tylko zapobiega chorobom serca, lecz także wspomaga proces trawienia i pobudza perystaltykę jelit. Zmniejsza ryzyko rozwoju raka jelita grubego. Wg. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zalecana, dzienna ilość błonnika w diecie to 35g. W 100 g nasion chia znajduje się aż 34.4 g włókna pokarmowego, w związku z tym pokrywają prawie 100 % dziennego zapotrzebowania na błonnik. Nasiona chia nie powinny być spożywane w przypadku stanów zapalnych jelit lub innych chorób układu trawiennego.
Nasiona chia – w walce z nadwagą
- Nasiona chia, podobnie jak siemię lniane po połączeniu z wodą - pęcznieją. Wypełniają żołądek, a przez to na długo dają uczucie sytości. Czyli powinno się jeść mniej i stracić na wadze kilka kilogramów.
Nasiona chia - białko dla wegetarian i kulturystów
- W 100 g nasion chia znajduje się aż 16,54 g białka, jest to białko wysokojakościowe. Wyższość białka zawartego w chia to zawartość w nich 91 z 100 aminokwasów. Ten prawie idealny profil aminokwasowy tworzy z nasion chia doskonałe źródło białka dla wegetarian, a także jest idealnym źródłem energii dla kulturystów i sportowców.
Nasiona chia - w walce o mocne kości
- Nasiona chia są skarbnicą wapnia i fosforu - w 100 g znajduje się aż 631 mg wapnia oraz 860g fosforu - to ponad dwa razy więcej niż w szklance mleka. Obydwa pierwiastki dbają o mocne kości i zęby.
Nasiona chia - zastosowanie w kuchni
• nasiona można stosować całe lub zmielone, jako dodatek do sałatek, wypieków, musli, jogurtów. Zmieszane z wodą lub sokiem można stosować jako naturalny zagęszczacz do zup lub sosów.
• Napój Chia Fresca – do przygotowania tego napoju potrzebne będzie dwie łyżeczki nasion chia, 250ml wody mineralnej, sok z cytryny lub limonki. Wszystkie składniki należy wymieszać, można dosłodzić do smaku.
• Olej z nasion chia można stosować podobnie jak oliwę z oliwek jako dodatek do sałatek.
W naszym sklepie oferujemy: