Gojnik - Herbata Górska czyli Szałwia Libańska „lek na całe zło.”
Gojnik czyli Sideritis scardica lub jeszcze inaczej Herbata Górska w naturze występuje w takich regionach: Bałkany, Turcja, okolicach Morza Śródziemnego. Ze względu na swoje lecznicze właściwości roślina to była już doceniana w zamierzchłych stuleciach. Oprócz walorów leczniczych należy pamiętać o jej walorach smakowych - jest to pyszna herbatka ziołowa.
W starożytności napar z Gojnika podawany był żołnierzom, przyśpieszał gojenie ran oraz regenerował siły po stoczonych potyczkach. Jego właściwości lecznicze po raz pierwszy opisał starożytny botanik, lekarz Dioscorides w dziele „Materia Medica” w I w n.e. Do dziś napar z Gojnika (Herbata Górska) jest uznawany jako tradycyjny ziołowy napój bałkański. Jest wolny od zanieczyszczeń ponieważ rośnie w wysokich partiach górskich - ponad 1000 m. n.p.m.. Jest doskonałym naparem na upały jak i na jesienne szarugi. Zaparzony ma interesującą zielono-żółtą barwę, zapach kojący zmysły i charakterystyczny niepowtarzalny smak. Herbata Górska posiada również duże ilości cennych olejków eterycznych
Gojnik wspomaga walkę z nowotworami dzięki właściwościom przeciwutleniającym oraz przeciwzapalnym, ma także właściwości antybakteryjne.
Bogactwo składników mineralnych zawartych w Gojniku sprawia, że korzystnie wpływa na zdrowie człowieka, właściwości te zostały udowodnione w badaniach klinicznych przez wiele uniwersyteckich ośrodków badawczych na całym świecie.
Napar z Herbaty Górskiej należy pić przy problemach z prostatą, nerkami, wątrobą, żołądkiem, osteoporozie i reumatyzmie. Tradycyjnie stosowany jest przy chorobach układu trawiennego, pobudza krążenie i wspomaga organizm przy przeziębieniu, alergii oraz grypie, dzięki swoim właściwościom zyskał także miano „bałkańskiej viagry”.
W medycynie ludowej Gojnik stosowano przede wszystkim w leczeniu przewlekłego i ostrego zapalenia oskrzeli i duszności. Stosowano go także przy chorobie nerek, przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka, co ważne regeneruje uszkodzoną wątrobę. Herbata Górska zawiera znaczne ilości flawonoidów, tanin, przeciwutleniaczy, żelaza, kobaltu, cynku, potasu, magnezu, sodu i olejków eterycznych.
Szałwia Libańska dzięki dużej zawartości żelaza, które odpowiada za prawidłowe krążenie krwi, wzmacnia system odpornościowy, walczy z niedokrwistością i zmęczeniem, a także naturalny sposób reguluje ciśnienie krwi oraz temperaturą ciała.
Gojnik w walce z Alzheimerem
Do powyższych właściwości prozdrowotnych należy doliczyć jeszcze jedną. Najnowsze badania nad chorobą Alzheimera wykazały zbawienny skutek stosowania gojnika. Na Uniwersytecie Otto von Guericke w Magdeburgu, profesor neurologii, Jens Pahnke, ujawnił, że herbata górska-gojnik zmniejsza uszkodzenia mózgu o blisko 80% u pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera
Cytując dr Pahnke:
"Choroba ta zaczyna się podstępnie, w wieku od 45 do 50. Jednakże, objawy kliniczne pojawiają się w codziennym życiu 20-30 lat później. Choroba Alzheimera może dać początek, na przykład, gdy stoisz w sklepie, i nagle nie będziesz już w stanie znaleźć wyjścia lub kasy. Nawet niewielkie zaburzenia pamięci, które pojawiają się po raz pierwszy mogą być czynnikami ryzyka choroby (…) W ostatnich latach zespół laboratorium testował różne ekstrakty roślinne, które mówi się, że mogą pomagać w walce z zaburzeniami poznawczymi. W poszukiwaniu skutecznych środków na demencję i chorobę Alzheimera natrafiliśmy w 2010 roku na Sideritis Scardica czyli Gojnik, który ma silne właściwości przeciwzapalne, dlatego postanowiliśmy go sprowadzić a następnie przetestować. Kiedy podawaliśmy go myszom przez 25 dni z rzędu, byliśmy zaskoczeni wynikami! Myszy wykazały niesamowitą poprawę, a uszkodzenia mózgu zostały wyeliminowane w 80%"
Co więcej testy na ludziach wypadły równie pomyślnie:
"Picie herbaty codziennie przez sześć miesięcy, doprowadziło do cofnięcia się choroby do poziomu sprzed 9 miesięcy a następnie niemal natychmiast stan choroby się ustabilizował-wyjaśnił (…) Miałem pacjenta, który miał problem pamięci i orientacji, i osiągnął punkt, w którym nie mógł iść do toalety na własną rękę. Podawałem mu Gojnik przez dwa miesiące, a teraz jego stan poprawił się tak znacznie, że przygotowuje się on do wyjazdu na wakacje z przyjacielem w Alpach"
Już teraz Gojnik dla wielu osób walczących z Alzheimerem stał się nadzieją, a zarazem prostym, niedrogim, a naturalnym sposobem na zapobieganie lub powstrzymanie tejże choroby.
do kupienia w naszym sklepie 100g - 12zł
Jak przygotować Herbatę Górską i nie mam na myśli tej z „prądem” ;-)?
Poniższy film pokaże jak zaparzyć herbatę z gojnika oraz uzyskacie Państwo jeszcze dodatkowo parę ciekawych informacji na jego temat.