Aronia zastrzyk witamin - sprawdź, jak działa na organizm
Owoce aronii jak i soki z nich tłoczone to bogactwo mikro i makroelementów, witamin, które wspomagają nasz organizm pomagając zwalczyć cukrzyce, infekcje czy choroby neurologiczne. Nie bez powodu sięgają po nią miłośnicy przetworów czy domowych nalewek.
Skąd pochodzi aronia?
Aronia to krzew z rodziny różowatych, sięgający wysokością ok. 2,5m. Pochodzi z rejonów Ameryki Północnej. Nie jest wybrednym krzewem, rośnie praktycznie na każdej glebie aczkolwiek lubi miejsca nasłonecznione i gleby raczej żyzne i próchnicze. Stanowi doskonały dodatek do herbaty, kompotów czy dżemów, można ja dodawać do zup czy mięs. Miłośnicy domowych nalewek potwierdzą jej wartość przy sporządzaniu win, nalewek czy likierów. Po aronie sięga także medycyna jak i przemysł kosmetyczny. Medykamenty zawierające aronie opóźniają procesy starzenia i chronią przed promieniami UV.
Wartość odżywcza aronii.
100 g świeżych owoców aronii zawiera około 45-50 kcal. Ze składników odżywczych sporą część zajmują węglowodany (9-10 g), częściowo w postaci naturalnie występujących cukrów (około 4 g). Pozostała część to błonnik (około 5-6g), białko (1,5-2g) i woda. Największą jednak wartość przynoszą zawarte w niej antocyjany, witaminy (C, B2, B6, PP, prowitamina A), flawonoidy i minerały (mangan, potas, magnez, cynk,wapń).
Właściwości lecznicze aronii.
Owoc aronii to potężny przeciwutleniacz, dzięki największej pośród innych owoców, zawartości antocyjanów. Przeprowadzone badania dowiodły, że systematyczne spożywanie aronii usuwa z organizmy wolne rodniki, przyśpieszające rozwój chorób nowotworowych oraz przyspieszają procesy starzenia. Karotenoid zawarty w aronii filtruje promienie UV oraz chronią oczy przed zwyrodnieniem plamki żółtej. Witamina C jako antyoksydant działa przeciwutleniająco, stymuluje wytwarzanie kolagenu, pomaga przyswajać żelazo, wspomaga metabolizm tłuszczów. Witaminy K i B6, kolejno wspomagają krzepliwość krwi i przyśpieszają metabolizm węglowodanów. Mangan i potas zawarty w owocach aronii zaliczamy do kolejnych przeciwutleniaczy. Magnez odpowiedzialny jest za regeneracje tkanki łącznej a potas wyrównuje ciśnienie wewnątrzkomórkowe i polecany jest osobom z nadciśnieniem.
Nalewka z aronii – właściwości pro zdrowotne.
Warto zaznaczyć, że napoje alkoholowe tworzone na bazie surowych owoców aronii takie jak wino czy nalewki, pite oczywiście z umiarem, mogą przynieść więcej korzyści niż przetwory, ponieważ nie są poddawane obróbce termicznej, w skutek czego nie dochodzi do utraty niektórych minerałow i witamin. „Aroniówka” polecana jest między innymi w walce z nadciśnieniem, obniża poziom cholesterolu.
Przepis na nalewkę z aronii – dla cierpliwych
Potrzebne składniki
- 1 kg owoców z aronii
- 3/4 l wódki
- pół kilo cukru trzcinowego gruboziarnistego lub miodu
- kawałek korzenia imbiru (2-3 cm)
- laska wanilii
Krok pierwszy
Owoce aronii płuczemy, wsypujemy do słoja, zasypujemy cukrem lub zalewamy miodem. Do aronii dodajemy obrany i pokrojony w drobne kawałeczki świeży korzeń imbiru, naciętą wzdłuż laskę wanilii i zalewamy alkoholem. Odstawiamy w nasłonecznione miejsce na około miesiąc. Zabezpieczamy przed ewentualnym dostaniem się do wnętrza słoja niepożądanych owadów.
Od czasu do czasu mieszamy zawartość słoja, wykonując nim koliste ruchy, co umożliwia szybsze rozpuszczenie się cukru.
Krok drugi
Po upływie miesiąca nalewkę z aronii przesączamy przez sitko i przelewamy do butelek. Zamykamy szczelnie i odstawiamy w chłodne ciemne miejsce na minimum pół roku, by nalewka dojrzała.
Czy aronia może zaszkodzić?
Aronia zawiera kwas szczawiowy, który utrudnia wchłanianie minerałów, takich jak wapń i magnez. Związek ten czasem lubi się krystalizować w drogach moczowych, powodując kamienie u niektórych osób. Aby tego uniknąć zalecamy spożywać odpowiednia ilość wody spożywając aronię.
W sklepie polecamy
BIO sok z aronii już od 39,50zł