Ryż - Co warto o nim wiedzieć i dlaczego jest zdrowy ?
Ryż jest to najstarsza roślina uprawna, która jest doskonale tolerowana przez nasz organizm. Jego plantacje można spotkać na całym świecie. Stanowi on źródło cennych wartości odżywczych - węglowodanów złożonych, potasu, magnezu, żelaza oraz cynku. Co ważne ryż jest również źródłem witamin z grupy B, witaminy E i błonnika.
Zastosowanie oraz korzyści zdrowotne
Bardzo ważną cechą ryżu, szczególnie w dzisiejszych czasach jest to, że jest naturalnie bezglutenowy. Wiele osób ma problemy z tolerancją glutenu który może powodować zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego. Jest lekkostrawny oraz zawiera dużo skrobi i nie wywołuje gwałtownego wydzielania insuliny. Ma niski indeks glikemiczny – jednak zależy on od sposobu przygotowania i jego gatunku. In dłużej gotujemy ryż tym wyższy indeks glikemiczny.
Ryż możemy podzielić ze względu na długość jego ziaren - wyróżnia się 3 podstawowe rodzaje:
- Ryż krótkoziarnisty – długość ziaren nie przekracza 5mm, bardzo łatwo wchłania wodę a po ugotowaniu jego ziarna sklejają się i tracą swój kształt. Idealny do sushi, risotto, czy paelii. Bardzo popularny w Azji.
- Ryż średnioziarnisty – długość ziaren wynosi około 6 mm. Podobnie jak ryż krótkoziarnisty zawiera dużo skrobi, co ma wpływ na jego lepkość. Doskonale sprawdzi się do deserów i risotto.
- Ryż długoziarnisty – ziarna tego ryżu są podłużne, mają ponad 7 mm długości, zawierają mniej skrobi, są zatem bardziej sypkie niż ryż krótkoziarnisty i średnioziarnisty. Po ugotowaniu ryż ten nie skleja się i zachowuje swój kształt. Idealny do zup i sałatek.
Są również podziały uwzględniające bardziej charakterystyczne różnice, jak kolor, smak, aromat czy zawartość wartości odżywczych.
Do najpopularniejszych odmian dostępnych w sklepach zalicz się:
- Ryż biały (długoziarnisty) – jest to oczyszczony ryż, pozbawiony zewnętrznych warstw ziarna. Umożliwia to szybsza obróbkę termiczną( ryż biały gotuje się ok. 15minut.) Jest dość neutralny w smaku, dlatego sprawdza się w wielu daniach oraz deserach.
- Ryż jaśminowy – uprawiany głównie w Tajlandii, swoja nazwę zawdzięcza charakterystycznemu aromatowi który wytwarza się w trakcie gotowania ryżu - przypomina on właśnie zapach jaśminu. Ryż jaśminowy dobrze się sprawdza w daniach kuchni azjatyckiej, ale poza tym świetnie komponuje się z różnym deserami i daniami słodkimi; pasuje również do owoców i bakalii.
- Ryż brązowy - Ryż brązowy powstaje na skutek ściągnięcia tylko jednej zewnętrznej warstwy. Pozostałe warstwy zostają, a więc ryż brązowy jest zarazem ryżem pełnoziarnistym, posiadającym więcej wartości odżywczych niż ryż biały. Ryż brązowy posiada też więcej błonnika pokarmowego i ma niższy indeks glikemiczny. Ryż brązowy ma dość charakterystyczny, lekko orzechowy posmak, dlatego pasuje do dań mięsnych, ale sprawdzi się też w sałatkach. Czas gotowania wynosi około 30-35 minut.
- Ryż paraboliczny (parboiled) – Jest to ryż preparowany termicznie, a więc poddawany działaniu wysokiego ciśnienia, dzięki czemu zachowuje swoje wartości odżywcze. Co ciekawe, ryż parboiled nigdy się nie skleja. Z tego względu sprawdzi się w sałatkach i zupach. Ryż ten gotuje się około 15 minut.
- Ryż arborio - Ryż arborio pochodzi z Włoch; to właśnie arborio stanowi podstawę słynnego, włoskiego risotto. Arborio jest dosyć kleisty - dzięki zawartej w nim skrobi można uzyskać gęsty sos do risotto. Ryż arborio można łatwo poznać po charakterystycznych, okrągłych ziarenkach.
- Ryż dziki - Jest to roślina pochodząca z Ameryki Północnej, która szczególnie upodobała sobie tereny bagniste - można go spotkać nad wodą. Inna nazwa to zizania wodna lub owies wodny. Ta odmiana zawiera dużo wartości odżywczych, a zarazem ma niski indeks glikemiczny. Ryż dziki ma też mniej węglowodanów niż ryż biały, sprawdzi więc w diecie redukcyjnej. To jeden z najdroższych typów ryżu; dobrze komponuje się z rybami i owocami morza.
- Ryż basmati - Najczęściej wykorzystuje się go w daniach indyjskich oraz tajskich. Ryż basmati jest bardzo aromatyczny a jego ziarenka po ugotowaniu są wręcz śnieżnobiałe, ale też sypkie, dlatego basmati dobrze sprawdzi się w sałatkach, pasuje również do mięs i ryb.
- Ryż czerwony - Ryż czerwony to ryż średnioziarnisty, niepolerowany, uprawiany głównie w Indiach. Charakteryzuje się słodkim smakiem i orzechowym aromatem. Dobrze komponuje się z warzywami, drobiem oraz w sałatkach.
- Czarny ryż - uprawia się go głównie w Azji, między innymi w Tajlandii i Indonezji. Czarny ryż zawiera dużo witaminy E, a więc wykazuje działanie antyoksydacyjne. Również jego kolor wskazuje na to, że czarna odmiana jest bogata w przeciwutleniacze (czerń świadczy o obecności antocyjanów, czyli pigmentów, które występują chociażby w owocach leśnych). Ryż czarny pasuje do owoców morza i mięsa, szczególnie do kaczki. Ryż czarny gotuje się około 35-40 minut.
Dostępny w naszym sklepie ryż jest wolny od modyfikacji genetycznych. Sprawdź naszą ofertę na www.jedzpij.pl