Apiterapia - co to jest? opis + film

1

Pszczeli pyłek kwiatowy

 

 

Co to jest pszczeli pyłek kwiatowy?

 

Pyłek kwiatowy to męskie komórki rozrodcze produkowane przez kwiaty. Pyłek powstaje w pylnikach roślin nasiennych w postaci mikroskopijnych ziaren. Ziarna te w zależności od rośliny, z której pochodzą, różnią się kształtem, barwą, wielkością i ciężarem, co można zaobserwować pod mikroskopem. Najczęściej spotyka się pyłek żółty i brązowy i różnych odcieniach, a także czarny.

 

 

Pyłek kwiatowy ma postać delikatnego, mączystego proszku, który przez pszczoły „zbieraczki” jest poddawany naturalnemu procesowi granulowania. Zebrany z kwiatów pyłek sklejony w grudki przy pomocy wydzieliny gruczołów ślinowych pszczoły lub nektaru, przenoszony jest do ula przez pszczoły w specjalnych „koszyczkach”, czyli zagłębieniach otoczonych włoskami, umiejscowionych na zewnętrznych stronach goleni trzeciej pary pszczelich odnóży. Pszczelarze nazywają takie grudki obnóżami.

 

Nawet mieszkaniec miasta może zaobserwować na kwiatach, w parku czy na osiedlu, zbieraczki z obnóżami pyłku. Z pyłku kwiatowego z dodatkiem miodu pszczoły magazynują w plastrach ula tzw. Pierzga, czyli zakonserwowany w procesie fermentacji mlekowej pokarm białkowo-witaminowy z mikro i makro elementami, bez którego życie pszczelej rodziny zamiera. Ponadto pierzga, może zawierać związki o działaniu antybakteryjnym, będące produktami metabolizmu bakterii mlekowych. Bakterie z rodzaju Lactobicillus wyizolowane z pierzgi wykazują dość szeroki zakres działania bakteriostatycznego na szereg chorobotwórczych dla człowieka bakterii z gatunku Staphylococus aureus, Pseudomonats aeruginosa czyli Salmonella enteritids. Warto dodać, że niektóre szczepy bakterii kwasu mlekowego syntetyzują nadtlenek wodoru, i to w stężeniach hamujących wzrost bardzo wielu szczepów patogennych dla człowieka. Więcej o pierzdze poczytacie Państwo tutaj.

Co zawiera pszczeli pyłek kwiatowy?

Pyłek kwiatowy jest bez wątpienia najwartościowszym, odżywczym produktem roślinnym. Zawiera białka i aminokwasy, cukry proste i złożone, tłuszcze, sterole, flawonoidy, karotenoidy, nukleoproteiny, witaminy i sole mineralne. Białko pyłku kwiatowego obfituje w aminokwasy: egzogenne, których nasz organizm nie wytwarza i endogenne, syntetyzowane w ustroju człowieka. Pyłek kwiatowy jest także wielkim rezerwuarem witamin: B1, B2, B3, B6, B12, PP, kwasu foliowego (niezbędnego w wytworzeniu prawidłowego systemu nerwowego u płodu), a także prowitaminy A, witaminy: C, E, kwercetyny oraz bioflawonoidów  a więc tzw. przeciwutleniaczy.

Co leczy pszczeli pyłek kwiatowy i jaka jest jego skuteczność?

Według autorów węgierskich, m.in. prof. dr Zoltana Dinya, to naturalne bioflawonoidy odgrywają największą rolę w zapobieganiu wielu chorobom cywilizacyjnym. Przeciwutleniacze to substancje neutralizujące tzw. wolne rodniki, czyli molekuły powodujące „korozję” komórek naszego ciała, wytwarzane w naturalnym procesie oddychania (oksydacji) oraz jako efekt czynników zewnętrznych – promieniowania UV, dymów, spalin, papierosów, nadmiaru alkoholu, stresu… etc. To właśnie rośliny i wytwarzane przez nie substancje ochronne dosłownie ratują nasze organizmy przed przedwczesną degradacją.

Pyłek kwiatowy to w pełni naturalny produkt roślinny. Skuteczność pyłku została zbadana i potwierdzona przez wielu naukowców i lekarzy na całym świecie. Działa on jako środek wzmacniający i poprawiający ogólną kondycję organizmu. Oddziałuje korzystnie na krwiobieg, wzmacnia system naczyniowy, reguluje ciśnienie krwi, zapobiega zawałom serca, u chorych na cukrzycę obniża poziom cukru, z powodzeniem jest stosowany w chorobach wątroby i przewodów żółciowych. Osoby z niedoborem wagi odzyskują prawidłowy ciężar ciała, natomiast osoby z nadwagą tracą na wadze.

Zaleca się stosowanie pyłku w zaburzeniach trawienia i przemiany materii oraz w okresie klimakterium. Stosowany jest również w stanach wyczerpania, zmęczenia i w nerwicach, w stanach osłabienia i dolegliwościach wieku starczego (choroba gruczołu krokowego), sprzyja ukrwieniu mózgu, polepsza zdolność myślenia, poprawia wzrok, zapobiega wypadaniu włosów, poprawia ich porost, leczy schorzenia wątłych i anemicznych dzieci, powoduje przyrost czerwonych ciałek krwi, poprawia apetyt, powoduje lepszy wzrost.

Jedną z cech współczesnej farmakoterapii jest wzrost zużycia leków stosowanych przewlekle. W tym świetle szczególnego znaczenia nabiera problem toksycznego, polekowego uszkodzenia wątroby. Wątroba jest narządem najbardziej narażonym na bezpośredni kontakt z lekami. Polekowe uszkodzenia wątroby, a szczególnie przebiegające ze stłuszczeniem, bądź z zaburzeniami bilirubiny, urastają do bardzo ważnego problemu współczesnej farmakoterapii. W badaniach wykazano, że pyłek kwiatowy oraz jego ekstrakty mają działanie hipolipidemiczne, hipocholesterelowe  oraz hepatoprotekcyjne. Wyniki najnowszych badań nad działaniem ekstraktu z pyłku kwiatowego dowodzą, że wykazuje on wybitne wyważony wpływ na komórkę wątrobową. Dowodzi tego normalizacja poziomów enzymów wskaźnikowych uszkodzenia miąższu wątroby tj. AIAT i LDH. Brak toksyczności bezpośredniej, naturalne pochodzenie oraz wysoka aktywność hepatoprotekcyjna pyłku kwiatowego uprawniają do jego aplikacji w tzw. wybiórczej apiterapii uszkodzeń wątroby.

Jak stosować pszczeli pyłek kwiatowy?

Pyłek kwiatowy można stosować codziennie i przez cały rok. Kuracja pyłkowa powinna trwać co najmniej jeden miesiąc. Dzienna dawka pyłku w kuracji wynosi 20-30 gramów dla osoby dorosłej (2 łyżeczki dziennie, jedna rano, druga wieczorem). Dzieciom należy podawać jedną łyżeczkę dziennie, najlepiej rano. Pyłek należy pół godziny przed spożyciem zmieszać z płynem (woda, sok lub miód) i spożywać najpóźniej kwadrans przed posiłkiem.

 

 Pyłek pszczeli 1kg

 

1 kg

 

 Pyłek 0,5 kg

 

 0,5 kg 

 

 

Powyższy opis nie wyczerpuje tematu wpływu pyłku kwiatowego na zdrowie człowieka. Szersze spojrzenie na leczenie pyłkiem, zawiera poniższy film. Jest to wykład prof. dr hab Ryszarda Czarneckiego pt.: "Apiterapia w profilaktyce oraz leczeniu".  Bardzo Państwu polecamy gdyż Profesor mówi na bardzo ważne tematy, min. o:

  • leczniczych właściwościach pyłku, przeciwdziałaniu chorobom cywilizacyjnym, profilaktyce zdrowotnej człowieka
  • złej polityce UE, naszego Państwa i koncernów farmaceutycznych, które specjalnie nie rozpowszechniają wiedzy na temat naturalnych leków (np. produkty pszczele) by zarabiać pieniądze kosztem naszego zdrowia, życia, sprzedając sztucznie wyprodukowane leki

 

 

Źródło powyższego tekstu: Czasopismo ekologiczne "Zdrowie i Apitrapia" nr. 1(2)/2011

Komentarze do wpisu (1)

Aby dodać komentarz zaloguj się.
5 maja 2016

Cudowny lek stosujemy go zmężem od roku z niwelkimi przerwami. Ma świetne działanie obniża psa, cholesterol, zapobiega nowotworom, obniża

Darmowa dostawa
Darmowa dostawa
od 250 zł
oferta oferta
Nie pamiętasz hasła? Załóż konto
Promocje
Mąka z żyta krzyca pełnoziarnista (żytnia) 1kg Melvit WYPRZ
Mąka z żyta krzyca pełnoziarnista (żytnia) 1kg Melvit WYPRZ

6,50 zł

Cena regularna: 8,61 zł

Najniższa cena: 7,90 zł
szt
Mąka żytnia typ 720 25kg
Mąka żytnia typ 720 25kg

58,50 zł

Cena regularna: 72,00 zł

Najniższa cena: 64,50 zł
szt.
Mąka pszenna graham typ 1850 25kg
Mąka pszenna graham typ 1850 25kg

63,00 zł

Cena regularna: 77,00 zł

Najniższa cena: 72,00 zł
Słonecznik czarny gruby 1kg
Słonecznik czarny gruby 1kg

13,50 zł

Cena regularna: 19,95 zł

Najniższa cena: 10,00 zł
Serum dwufazowe do twarzy z wit. C i E 30ml Bioleev WYPRZ
Serum dwufazowe do twarzy z wit. C i E 30ml Bioleev WYPRZ

42,00 zł

Cena regularna: 57,00 zł

Najniższa cena: 45,00 zł
szt.
Mąka z samopszy  pełnoziarnista (samopsza) 1kg Melvit - 8 sztuk
Mąka z samopszy pełnoziarnista (samopsza) 1kg Melvit - 8 sztuk

61,95 zł

Cena regularna: 66,15 zł

Najniższa cena: 59,00 zł
zgrzewka
Napój ryżowy naturalny BIO 1l Vitariz WYPRZ
Napój ryżowy naturalny BIO 1l Vitariz WYPRZ

7,90 zł

Cena regularna: 9,87 zł

Najniższa cena: 9,87 zł
szt.
Mąka żytnia typ 720 5kg
Mąka żytnia typ 720 5kg

12,60 zł

Cena regularna: 18,00 zł

Najniższa cena: 14,70 zł
szt.
Jan 3l woda lecznicza - 8 sztuk
Jan 3l woda lecznicza - 8 sztuk

159,00 zł

Cena regularna: 209,00 zł

Najniższa cena: 147,00 zł
pakiet
Mąka orkiszowa pełnoziarnista typ 1850 2,5 kg - jedzpij
Mąka orkiszowa pełnoziarnista typ 1850 2,5 kg - jedzpij

19,95 zł

Cena regularna: 26,25 zł

Najniższa cena: 20,00 zł
szt.
Mąka do pizzy typ 00 5kg
Mąka do pizzy typ 00 5kg

18,38 zł

Cena regularna: 23,10 zł

Najniższa cena: 16,50 zł
szt.
Słotwinka 0,5l woda lecznicza - 48 butelek
Słotwinka 0,5l woda lecznicza - 48 butelek

150,00 zł

Cena regularna: 185,00 zł

Najniższa cena: 175,00 zł
pakiet

Przyprawy bio sklep internetowy

Suszone owoce | Kakao ekologiczne | Pasta orzechowa sklep | Masa kajmakowa cena

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl