Aloes - idealny składnik kosmetyków i diety
Choć nie było momentu, w którym byłby niedoceniany, aloes przechodzi aktualnie prawdziwy renesans — przejął półki wszystkich ceniących się drogerii, a aloesowy sok dostaniemy teraz niemal w każdym sklepie spożywczym.
Co warto wiedzieć?
Aloes pochodzi znad krajów śródziemnomorskich, jednak obecnie występuje powszechniej — w Afryce, na Półwyspie Arabskim i w rejonach południowo-wschodniej Azji. Wszystkie jego gatunki, poza Aloe Vera, znajdują się pod ochroną.
Źródłem szczególnego zainteresowania aloesem okazała się Korea Południowa, a w związku z ogromnym wpływem koreańskiej pielęgnacji na obecny świat urody, trend ten szybko odbił się echem i znalazł odpowiedniki na całym świecie.
Aloes i jego skład
Kiedy 96% to woda, pozostałe 4% aloesu przechowuje w sobie około 270-ciu wartościowych składników — jest to między innymi szereg witamin z rodziny B, witamina C, witamina E czy beta-karoten. Naturalnie, poza wieloma składnikami mineralnymi, jak potas, sód czy mangan, występuje w nim także:
- mleczan wapnia, który wykazuje właściwości antybakteryjne,
- wielocukry, działające przeciwdrobnoustrojowo,
- a także grzybobójcze antrachininy i kwas salicylowy.
Roślina działa również przeciwzapalnie, posiada właściwości chłodzące. Występujące bowiem w aloesie związki, ułatwiają wiązanie wody czy tworzenie koloidów o charakterze ochronnym przed promieniami UV, przesuszeniem lub podrażnieniami skóry. Stosowany jest często na rany, blizny, trądzik, otarcia, a nawet ukąszenia drobnych owadów. Zalecany jest również na włosy, które z pewnością mocno nawilży i wygładzi. Aloes jest też doskonałym antyoksydantem — zwalcza rodniki, dzięki czemu zapobiega i spowalnia procesy starzenia się naszej skóry.
Aloes od środka
Aloes w formie żelu, kremu i innych naskórnych środków to jednak nie wszystko. Możemy pozyskać z niego również sok, który w tej postaci działa w szczególności na nasz układ pokarmowy — przyspiesza metabolizm, łagodzi wzdęcia, reguluje pH żołądka i leczy symptomy wrzodów, oddziałując bezpośrednio w źródło ich powstawania — bakterie Helicobacter Pylori. W leczeniu tak zwanego zespołu jelita nadwrażliwego oraz innych dolegliwości dalszych dróg układu pokarmowego pomaga miąższ z aloesu, dlatego warto wybierać soki, które go posiadają.
Ponadto, niektóre składniki — w tym przypadku przede wszystkim wapń — regulują również wydzielanie insuliny, co obniża poziom cukru we krwi. Podobne elementy uwalniają komórki tłuszczowe z nadmiaru triglicerydów, czyli wspomagają spalanie tkanki tłuszczowej.
Kto powinien unikać soku z aloesu?
Kobiety w ciąży, małe dzieci oraz osoby zmagające się z hemoroidami czy zaburzeniami pracy jelit bądź nerek.
Suszony aloes
Warto również wiedzieć o tym, że suszony aloes jest składnikiem wielu mieszanek ziołowych. W naszym sklepie możecie Państwo znaleźć zioła szwedzkie z aloesem, z których można wykonać nalewkę. Nalewka jest pomocna przy leczeniu zapalenia gardła, zmniejsza ból zębów, zwalcza infekcje układu oddechowego, łagodzi bóle menstruacyjne, reguluje miesiączki, zwalcza pasożyty jelitowe oraz poprawia krążenie.
Zapraszamy do naszego sklepu po produkty z aloesem: https://jedzpij.pl/.