Wody lecznicze z Wysowej
Wysowa Zdrój jest niewielkim miasteczkiem liczącym zaledwie 700 stałych mieszkańców. Mieści się w kotlinach najwyższej części Beskidu Niskiego, jedynie kilkanaście kilometrów od granicy ze Słowacją. Okolica posiada wyciąg narciarski, park wodny oraz linowy, ośrodek konny, szlaki piesze oraz rowerowe, a także kusi odizolowaniem od miejskich hałasów, które przyciągają tu wszystkich odwiedzających. Przede wszystkim jest jednak miejscowością uzdrowiskową, posiadająca ten tytuł już od początku XIX wieku. Wysowa posiada łącznie 14 ujść. Oferowane tam wody można spożyć na miejscu bądź zakupić w butelkach. Z wysowskiej rozlewni pochodzi mineralna woda — Wysowianka. Pozostałe kwalifikowane są jako wody lecznicze.
Józef
Woda Józef jest niegazowaną wodą o delikatnym smaku. Ze względu na skład jest wykorzystywana w celu leczenia dolegliwości urologicznych jak kamica nerkowa, stany zapalne dróg moczowych, dna moczanowa czy niewydolność nerek. Jest szczawą wodorowęglanowo – chlorkowo – sodową. Najlepiej spożywać od 1,5 do 2 litrów dziennie (chyba że zalecenia lekarza będą inne) po około 250 ml jednorazowo.
Henryk
Woda Henryk sprawdzi się w przypadku problemów z układem pokarmowym. Dzięki swojej hipertoniczności, zwiększa trawienie pokarmu, a zarazem łagodzi nadmiar wydzielania kwasu solnego i wpływa kojąco na zgagę. Obniża poziom cukru we krwi, stąd też polecana jest cukrzykom. Henryk polecany jest także w przypadku schorzeń wrzodowych żołądka bądź dwunastnicy czy schorzenia dróg żółciowych. Podobnie jak Józef, jest szczawą wodorowęglanowo – chlorkowo – sodową. Zaleca się miesięczną kurację około 3-4 szklanek dziennie.
Franciszek
Woda Franciszek również jest wodą niegazowaną, lecz o nieco cięższym, wytrawnym smaku. Wskazana jest w przypadku dolegliwości ściśle związanych z układem pokarmowym: przewlekłe nieżyty żołądka i dwunastnicy,
- zaparcia,
- wrzody żołądkowe,
- dyskineza dróg żółciowych,
- nadkwasota,
- problemy z trawieniem.
Ponadto łagodzi następstwa spożywania alkoholu, zaspokaja niedobory jodu organizmie i zaleca się uwzględnienie jej w trakcie diety. Z kolei nie jest zalecana osobom z problemami z tarczycą lub nadciśnieniem tętniczym. Stosowana w inhalacji będzie pomocna w udrażnianiu górnych części dróg oddechowych. Najlepiej przyjmować około 300 ml płynu 2-3 razy dziennie, łącznie z wodą Józef w proporcji 1:1 przez cały miesiąc.
Dawkowanie
Wymienione wyżej produkty należy przyjmować przed posiłkiem oraz na pół godziny przed wstrzymać się od spożywania owoców.
Warto wiedzieć
Wody występujące w Wysowej są wykorzystywane również w tamtejszym sanatorium w celu leczenia pacjentów pitnymi, inhalacyjnymi lub natryskowymi zabiegami kuracyjnymi, wodą leczniczą, kąpielami mineralnymi, okładami borowinowymi czy podwodnymi masażami.
Zapraszamy do zakupienia wód leczniczych z Wysowej w naszym sklepie: https://jedzpij.pl/.