Na całym świecie, po cichu, wymierają kolejne biliony pszczół, stwarzając tym samym ogromne zagrożenie. Produkty pszczele to wszak nie tylko miody naturalne, a spadek liczny pszczół prowadzi to natychmiastowego spadku produkcji żywności. W ciągu następnych 24 godzin, Unia Europejska mogłaby wprowadzić zakaz używania najbardziej trujących pestycydów, utorować drogę dla światowego zakazu i uchronić pszczoły przed wyginięciem.
Cztery kraje Unii Europejskiej rozpoczęły już walkę z tą trucizną, i dzięki temu część populacji pszczół wraca do zdrowia. Kilka dni temu europejska organizacja zajmująca się monitoringiem żywności przyznała, że część pestycydów stanowi poważne zagrożenie dla pszczół. Obecnie eksperci wraz z europejskimi politykami wzywają do wprowadzenia natychmiastowego zakazu. Firma Bayer i największe korporacje lobbują jednak przeciw wycofaniu substancji z rynku. Jeśli uda nam się stworzyć wielki rój globalnego sprzeciwu, wspólnie przekonamy Komisję Europejską by na liście swoich priorytetów umieściła nasze zdrowie i środowisko a nie zysk wielkich korporacji.
Nasze głosy naprawdę się liczą! W zeszłym roku, petycja podpisana przez 1,2 mln z nas, zmusiła władze USA do otwartych konsultacji publicznych w sprawie pestycydów -- teraz jeśli uda nam się zebrać 2 miliony, przekonamy EU do pozbycia się tej trucizny i wytyczenia podobnej drogi dla całego świata. Podpisz naglącą petycję i pomóż nam nagłośnić tę sprawę -- Avaaz wraz z deputowanymi do parlamentu dostarczy ją do Brukseli:
https://secure.avaaz.org/campaign/pl/save_the_bees_global/
Pszczoły nie tylko produkują miód. Odgrywają także kluczową rolę w pielęgnowaniu życia na ziemi, co roku zapylając 90% roślin i upraw -- szacowanych na 40 bilionów dolarów. Jeśli nie podejmiemy w tej sprawie natychmiastowych działań, wiele naszych ulubionych owoców, warzyw i orzechów może niedługo zniknąć z półek.
W ciągu ostatnich lat obserwujemy niepokojący spadek populacji pszczół - część pszczelich rodzin już wyginęła, a w USA kilka z nich stanowi obecnie 4% początkowej populacji. Naukowcy badali tę sprawę latami i obecnie Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności przyznaje, że toksyczne chemikalia nazywane neonikotynoidowymi pestycydami mogą być odpowiedzialne za śmierć pszczół.
Francja, Włochy, Słowenia, a nawet Niemcy, gdzie największy producent pestycydów Bayer ma swoją siedzibę, zakazały już tego zabójczego dla pszczół rodzaju. Bayer nie ustaje jednak w eksporcie tej trucizny za granicę.
Obecnie sprawa nabiera ogromnej wagi. Europejscy parlamentarzyści cisną na Komisję Europejską i kluczowych przywódców by uchwalić nowe prawo i zakazać stosowania pestycydów, a w naszych rękach spoczywa mobilizacja globalnego wsparcia, które będzie w stanie przeciwstawić się silnemu lobby pestycydowemu. Podpisz naglącą petycję do przywódców europejskich, potem prześlij maila znajomym:
https://secure.avaaz.org/campaign/pl/save_the_bees_global/
Nasz świat nieustannie nękają niebezpieczeństwa, które zagrażają wszystkiemu co pozwala nam na nim egzystować. Społeczność Avaaz jednoczy się tam, gdzie wspólnie może zwalczać te duże i małe niebezpieczeństwa. Czy to w przypadku bitwy z przyzwoleniem International Whaling Commission na morderstwa tych pięknych gigantów, czy ochronę światowej populacji pszczół, tych małych stworzeń, od których istnienia, zależy tak wiele - we wszystkich takich przypadkach, wspólnie będziemy walczyć o świat o jakim marzymy - bogaty w zdrową żywność i produkty pszczele.