Kasza jęczmienna -podział i wpływ na zdrowie.
Kasza jęczmienna otrzymywana jest z oczyszczonego, obłuszczonego i połamanego ziarna jęczmienia. Ze względu na stopień rozdrobienia kasza jęczmienna dzieli się na pęczak, kaszę jęczmienną łamaną grubą, średnią i drobną oraz kaszę perłową nazywana mazurską. Najbardziej znana jest perłowa a najzdrowszym i najmniej docenianym rodzajem jest kasza pęczak. Pęczak często jest unikany przez większość osób i uważany jest za produkt gorszej jakości choć niesłusznie. Stanowi on podstawę do tworzenia pozostałych rodzajów kasz oraz zawiera najwięcej wartości odżywczych.
Dla kogo kasza?
Kaszą jęczmienną powinny zainteresować się osoby mające problem z cholesterolem oraz zaparciami, ponieważ znajdują się tam duże ilości błonnika rozpuszczalnego, który nazywa się beta-glukan. Pomaga także z problemami skórnymi, problemami z włosami, wspomaga funkcjonowanie układu wydalniczego, wzmacnia pracę żołądka, posiada działanie przeciwwirusowe, działa antynowotworowo, wzmacnia działanie układu nerwowego. Jest także wspaniałym źródłem witamin z grupy B, E oraz K. Zawiera minerały takie jak: mangan, selen, miedź, magnez, fosfor, cynk.
Zastosowanie kaszy
Kasza jęczmienna używana jest nie tylko w naszych domach, ale także jako pasza dla zwierząt oraz do słodowania przy produkcji piw. Może być spożywana samodzielnie lub jako dodatek do dań warzywnych, grzybowych i mięsnych sosów. Doskonale nadaje się do sporządzania zapiekanek i farszów a także zup - najbardziej popularny polski krupnik jest robiony właśnie z kaszy jęczmiennej.
Przepisy
Jeżeli szukasz inspiracji odnośnie dań z kaszy jęczmiennej, poniżej zamieszczamy przykładowe przepisy:
Do każdego przepisu można dodać kaszę łamaną, bądź pęczak. Ugotować je można według następującego sposobu:
Kaszę jęczmienną łamaną należy zalać wodą w stosunku 1:2 (1:3 w przypadku kaszy pęczak) - kaszy : wody i ugotować pod przykryciem dodając łyżeczkę masła, aby kasza nie sklejała się.
Składniki:
-1/5 szklanki ugotowanej kaszy jęczmiennej
-2 łyżki sera białego
-jajko
-2 łyżki mąki pszennej
-1/2 papryki czerwonej
-ząbek czosnku
-oregano, koperek
-sól, pieprz
-łyżka oliwy
Sposób przygotowania:
Kaszę, ser, jajko, mąkę, oliwę wymieszać ze sobą. Paprykę zetrzeć na tarce, później dodać do masy. Ząbek czosnku wycisnąć, dodać oregano, pokrojony koperek oraz doprawić solą i pieprzem, po czym dokładnie wymieszać. Smażyć na patelni z obu stron bez tłuszczu do zrumienienia.
Dla większej rodziny dobrze jest zrobić z podwójnej ilości składników.
Składniki:
-1 łyżka oliwy extra
-2 ząbki czosnku
-1 cebula
-1/4 szklanki kaszy pęczak
-1 marchewka
-1 pietruszka
-1/4 selera korzeniowego
-1 cukinia
-1/2 szklanki groszku lub fasolki szparagowej mrożonej, bądź swieżej
-przyprawy:
-1/2 łyżeczki kurkumy,
-1/3 łyżeczki papryki ostrej oraz słodkiej,
-1/3 łyżeczki kminu rzymskiego
-200 ml wody
-1 łyżka sosu sojowego
-1 łyżeczka octu balsamicznego
Sposób przygotowania:
Na patelnię dodać odrobinę oliwy, później podsmażyć cebulę pokrojoną w kostkę i pokrojony w plasterki czosnek. Następnie dodać suchą kaszę i wymieszać. Obrać i strzeć na tarce warzywa: marchewkę, pietruszkę i selera. W takiej postaci dodać do reszty. Mieszając smażyć przez około 3 minuty. Do tego dodać pokrojoną w kostkę cukinię oraz groszek (fasolkę). Przyprawić i smażyć przez około 3 minuty. Wlać gorącą wodę z sosem sojowym i octem balsamicznym, wymieszać, przykryć i gotować przez około 20 minut. Danie w razie czego doprawić solą i smażyć jeszcze ciągle mieszając przez kilka minut do momentu gdy potrawa się zagęści.
Jeśli zabrakło Wam kaszy do wykonania przepisów, zapraszamy do zapoznania się z oferta naszego sklepu: https://jedzpij.pl/kasza.