Herbaty – co warto o nich wiedzieć?
Herbata towarzyszy nam już od długich lat. Na śniadanie, na obiad czy na kolację – każda okazja jest dobra do jej wypicia. Ponadto na rynku mamy dostęp do wielu odmian z całego świata. Dzisiaj przyjrzymy się najbardziej znanym odmianom w naszym kraju.
Herbata czarna
Posiada duże stężenie flawonoidów, dzięki którym opóźniany jest proces starzenia się, chronią przed zawałem serca oraz miażdżycą, obniżają ciśnienie oraz poziom szkodliwego cholesterolu. Oprócz tego, czarna herbata zawiera również kofeinę, taniny orz antyoksydanty, połączenie te wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Poprawia kondycję naszej skóry, a okłady z herbaty pomagają przy owrzodzeniach i chorobach grzybiczych. Dzięki czarnej herbacie możemy skutecznie walczyć z zatruciami, ułatwiamy trawienie posiłków, dodajemy sobie energii oraz zmniejszamy ilość bakterii w naszej jamie ustnej. Należy jednak pamiętać, że co za dużo, to niezdrowo – jeśli wypijemy zbyt dużą ilość czarnej herbaty, możemy mieć problemy ze snem, kołataniem serca oraz drżeniem mięśni.
Herbata zielona
Jeśli masz niedobory witaminy A, B, C, E, K lub cynku, żelaza, potasu, fluoru, sodu albo potasu – sięgnij po zieloną herbatę – pochodzącą z Chin odmianą, która posiada długoletnią tradycję. Co ciekawe, picie zielonej herbaty harmonizuje energię organizmu. Dzięki swojemu bogatemu składowi mikro i makroelementów ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Wspomaga odchudzanie, zwiększa aktywność niektórych enzymów, które biorą udział w trawieniu. Co więcej, regularne spożywanie zielonej herbaty zmniejsza ryzyko zachorowania na Alzheimera oraz chroni przed demencją starczą i chorobami nowotworowymi. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że zielona herbata nie jest dla każdego. Osoby z nadciśnieniem, jaskrą, chorobami serca, w ciąży oraz starsze powinny unikać zielonej herbaty. Dzieci poniżej dwunastego roku życia również nie powinny jej spożywać, ponieważ może przyczynić się do powstawania anemii, powodować problemy żołądkowe oraz zwiększa ryzyko wystąpienia osteoporozy, gdy pije się ją w nadmiarze.
Herbata biała
Dzięki temu, że biała herbata jest najmniej przetworzonym rodzajem herbat – posiada więcej składników odżywczych w porównaniu do herbaty czarnej. Zawiera największą ilość antyoksydantów, czynne substancje biologiczne takie jak saponiny, aminokwasy, alkaloidy purynowe, mikroelementy czy witaminy. Wpływa na zmniejszanie się poziomu „złego” cholesterolu, a także na zwiększanie „dobrego” we krwi. Co ciekawe – dzięki unormowaniu zawartości cholesterolu we krwi oraz poprawie ciśnienia, biała herbata wykazuje korzystny wpływ na serce i układ krwionośny. Nie zapominajmy również, że działa antybakteryjnie oraz wspomaga organizm w walce z infekcjami. Diabetycy powinni zainteresować się pozytywnymi wpływami na organizm – jej systematyczne picie pozwala uregulować poziom glukozy i insuliny we krwi oraz zmniejsza uczucie pragnienia. Jest także dobra dla osób, które próbują zgubić zbędne kilogramy w trakcie stosowania diety odchudzającej. Jednak oprócz zalet, ma też swoje wady. Niewskazane jest picie zbyt dużej ilości, gdyż zawarte w niej polifenole mogą zaburzyć wchłanianie żelaza.
Yerba Mate
Chcąc zastąpić kawę, warto zainteresować się naparem zostrokrzewu paragwajskiego, który wykazuje właściwości zdrowotne i silnie pobudzające. A wszystko dzięki temu, że yerba mate bogatym źródłem guarany, teobrominy i teofiliny. W efekcie po jej wypiciu czujemy się pełni energii i zyskujemy gotowość do działania. Nie możemy również zapomnieć o tym, że pełen jest witamin: A, B1, B2, C i E, a także minerałów, w tym magnezu, manganu i potasu. To również doskonały antyoksydant, wspomagający w walce z problemem otyłości i gubieniem kilogramów – sprawia, że czujemy się syci jak po zjedzeniu obfitego posiłku. Ponadto reguluje przemianę materii, a także przyśpiesza proces trawienia. Yerba mate podnosi również poziom „dobrego” cholesterolu, oraz obniża poziom „złego”, dzięki czemu działa przeciwmiażdżycowo. Pamiętajmy, żeby unikać picia gorącego naparu, gdyż według badań powoduje nowotwór górnych dróg pokarmowych. Niewskazane jest również picie yerby przez kobiety w ciąży i osoby z chorobą wrzodową.
Rooibos
Szukając odmiany herbat, które nie zawierają kofeiny i garbników, rooibos powinna znaleźć się na pierwszym miejscu poszukiwań. Charakteryzuje się słodkim zapachem, który często kojarzy się z miodem. Od wielu pokoleń, rooibos był doceniany w lecznictwie ludowym, dzięki jego właściwościom zdrowotnym. Jego napar chroni przed atakami wolnych rodników – wszystko dzięki przeciwutleniaczom, które blokują substancję o działaniu oksydacyjnym. Wpływa łagodząco na stres, napięcie nerwowe, a także podwyższone ciśnienie krwi. Co więcej, korzystnie działa na układ krwionośny oraz wyrównuje poziom cukru we krwi. Dzięki temu działaniu łagodzącym, warto podawać ją dzieciom, gdy występują u nich kolki czy bóle brzucha. Picie rooibos obniża również ryzyko zachorowania na nowotwory – wszystko dzięki przeciwutleniaczom.
Trzy złote zasady parzenia herbaty
1. Herbata
Odpowiedni wybór herbaty jest bardzo ważny. Warto sięgać po wysokogatunkową herbatę liściastą, gdyż oddaje ona w pełni swój aromat i smak.
2. Woda
Nie każdy o tym wie, ale woda również wpływa na jakość i smak herbaty. Jeśli chcemy zachować naturalny aromat herbacianych liści, najlepiej użyć lekkiej, przefiltrowanej wody, która jest bogata w tlen. Dobrze, gdy jej skład jest zbliżony do neutralnego. Wraz z wrzeniem wody, zawarty w niej tlen gwałtownie się z niej uwalnia.
3. Parzenie
Do tego najlepsze są okrągłe i pękate czajniczki, pozwalające na swobodne rozwijanie się liści podczas zaparzania. Dlatego najpierw należy wlać wrzącą wodę na dno czajniczka, aby dokładnie zwilżyć ścianki. Następnie czekamy chwilę i wylewamy wodę. Wsypujemy po jednej łyżeczce herbaty na osobę, plus jedna łyżeczka dodatkowo. Powoli zalewamy liście wrzącą wodą i kładziemy pokrywkę na czajnik, rozpoczynając proces parzenia.
Jak powinno się parzyć poszczególne herbaty?
- herbata czarna – 1 łyżeczka herbaty na filiżankę (200 ml), temperatura wody około 95*C (zaraz po przegotowaniu), czas zaparzania ok. 3 min. pod przykryciem, po tym czasie należy oddzielić liście od naparu.
- herbata zielona – 1 łyżeczka herbaty na filiżankę (200 ml), temperatura wody około 80*C (ok. 5 min. po przegotowaniu), czas zaparzania 1-3 minuty pod przykryciem, po tym czasie należy oddzielić liście od naparu.
- herbata czerwona – 1 łyżeczka herbaty na filiżankę (200 ml), temperatura wody około 90*C (ok. 2 min. po przegotowaniu), czas zaparzania 2-4 minuty pod przykryciem, po tym czasie należy oddzielić liście od naparu.
- herbata biała - 1 łyżeczka herbaty na filiżankę (200 ml), temperatura wody około 70*C (ok. 6 min. po przegotowaniu), czas zaparzania 4-6 minuty pod przykryciem, po tym czasie należy oddzielić liście od naparu.
Przepisy na herbaty na zimno
Mrożona herbata Ice Tea na bazie zielonej herbaty:
Aby wykonać naszą Ice Tea, potrzebujemy dwie łyżeczki suszu herbacianego, który wsypujemy do dużego naczynia. Następnie zalewamy wodę i takie naczynie chowamy do lodówki na kilka godzin. Warto dodać odrobinę syropu limonkowego, plasterków cytryny, oraz kostki lodu i pyszne, domowe Ice Tea gotowe!
Mrożona herbata Ice Tea o smaku truskawkowym
Do wykonania herbaty potrzebujemy 4 truskawki (mogą również być mrożone), czarną herbatę, sok z cytryny oraz miód. Zalewamy ponad połowę szklanki zaparzoną herbatą, następnie dodajemy truskawki, sok z cytryny oraz miód. Na koniec schładzamy. Przed podaniem można dodać kostki lodu.
Mrożone herbaty to bardzo dobry pomysł na upalne dni. Do tego dają nam duże pole do popisu, jeśli chodzi o ich różnorodność. Jeśli poszukujecie swojej ulubionej herbaty zarówno na zimno jak i na ciepło, zapraszamy do skorzystania z oferty naszego e-sklepu https://jedzpij.pl/herbaty_ziolowe.
W naszym asortymencie znajdą Państwo również termometr do parzenia herbaty.
https://jedzpij.pl/termometr-do-parzenia-herbaty