Oczyszczająca moc pokrzywy
Pokrzywa. Brzmi znajomo? Koszmar dzieciństwa? Nic strasznego. A wręcz przeciwnie! Dziś przedstawimy Wam pokrzywę w nieco lepszym świetle.
Właściwości lecznicze pokrzywy były znane ludzkości już w starożytności. Starożytni Rzymianie wykorzystywali ją w leczeniu wielu chorób, m.in. reumatyzm, artretyzm, gościec i wszelkie bóle stawów. Do celów leczniczych wykorzystywane są liście zebrane przed kwitnieniem oraz korzenie, które są wykopywane jesienią lub wiosną. Medycyna XXI wieku pozwoliła na przeprowadzenie szczegółowych badań pokrzywy i dzisiaj nie ma ona przed nami żadnych tajemnic. Co właściwie zawiera w sobie pokrzywa?
Pokrzywa jest przede wszystkim źródłem:
witaminy A, witaminy C, witaminy E, witaminy K, witaminy B2, flawonoidów, wapnia, magnezu, żelaza, krzemu.
Współczesne badania potwierdzają skuteczność działania pokrzywy. Wśród 10.000 osób cierpiących na bóle reumatoidalne, aż 95% odczuło wyraźną poprawę stanu zdrowia po codziennym podawaniu roztworu wodno-alkoholowego, co odpowiadają ilości około 9kg suszu z pokrzywy. Spożywanie pokrzywy doustnie nie jest jedyną formą jej stosowania. Stosuje się również naskórne bicze z pokrzywy, a działanie ich porównywalne jest z akupunkturą, gdyż oba zabiegi pobudzają receptory.
Jak pokrzywa wpływa na nasze zdrowie?
- pomaga w detoksykacji i regeneracji wątroby,
- pomaga w walce ze stanami zapalnymi jelit,
- posiada działanie antynowotworowe,
- likwiduje obrzęki oraz posiada właściwości diuretyczne,
- wspomaga odchudzanie,
- wykazuje działanie antybakteryjne,
- pozytywnie wpływa na paznokcie i włosy oraz zapobiega ich wypadaniu,
- zmniejsza alergię,
- obniża poziom cholesterolu oraz ciśnienie krwi,
- wspomaga leczenie kamicy nerkowej oraz innych chorób układu moczowego,
- wspomaga leczenie przerostu gruczołu krokowego,
- pomaga walczyć ze stresem,
- jest zalecana dla kobiet w ciąży oraz dla matek karmiących,
- redukuje stany zapalne oraz działa przeciwbólowo,
- ułatwia przemianę materii,
- jest skuteczna przy leczeniu schorzeń skórnych.
Sok z pokrzywy i jego działanie na zdrowie:
Przede wszystkim sok z pokrzywy podnosi poziom żelaza w naszym organizmie, co wspomaga walkę z anemią. Poprawia pracę wątroby, śledziony, trzustki oraz przywraca apetyt. Jeśli sok nie zawiera cukru (warto sprawdzać etykietę) może być również stosowany przez cukrzyków. Jeśli chodzi o kwestię urody – sok z pokrzywy nadaje naszym włosom połysk oraz miękkość, dlatego warto go stosować.
Przepisy z pokrzywą:
Zupa krem
Składniki:
1 kg ziemniaków
kilka garści liści pokrzywy
1 cebula
kawałek białej części pora
kawałek selera
pietruszka
łyżka masła
sól
pieprz
kilka sztuk ziela angielskiego
liść laurowy
kilka łyżek śmietany lub jogurtu
jajka na twardo do podania
Obrać cebulę, pokroić w drobną kostkę. Pokroić pora i podsmażyć krótką chwilę na łyżce masła. Warzywa obrać i pokrojone w kostkę, dorzucić do cebuli i pora. Całość zalewamy wodą. Dodać przyprawy i gotować 20-25 minut, aż do miękkości ziemniaków. Dodać posiekane pokrzywy i gotować około 5 minut. Zupę zaprawić śmietaną lub dodać do nalanej na talerz zupy odrobinę jogurtu naturalnego. Wyjąć ziele angielskie oraz liść laurowy i zmiksować, aż do uzyskania konsystencji kremu. Podawać z jajkiem „na twardo”. Smacznego!
Kluski
Składniki:
1 szklanka liści pokrzywy
1 jajko
150 g twarogu
6 łyżek mąki pełnoziarnistej
łyżka mąki ziemniaczanej
Przygotowanie:
Liście pokrzywy umyć i sparzyć. Pokrzywy zmiksować z jajkiem. Dodać ser twarogowy oraz mąki, w ilości takiej żeby całość nabrała konsystencji ciasta. Zagnieść ciasto, uformować wąski wałek. Pokroić jak kopytka i ugotować w osolonej wodzie, aż kluski wypłyną na wierzch. Gotowe!
Omlet z pokrzywami
Przepis:
1 szklanka młodych pokrzywa
1 ząbek czosnku
3 jajka
2 łyżeczki mąki pszenna pełnoziarnista
Szczypta pieprz biały mielony
Szczypta soli
1 czubata łyżeczka natki pietruszki suszonej
Olej do smażenia
1 płaska łyżeczka masło
Listki pokrzywy opłukać i dokładnie osuszyć. Umyte pokrzywy pokroić w paseczki. Czosnek obrać i pokroić w drobną kosteczkę. Rozgrzać odrobinę oleju na patelni i dodać czosnek. Przesmażyć przez krótką chwilę jednocześnie uważając, żeby za mocno nie przysmażyć. Następnie dodać masło i pokrzywę, dusić kilka chwil i często mieszać, aby pokrzywa była lekko chrupiąca. Jajka roztrzepać dokładnie z natką pietruszki, mąką oraz doprawić solą i pieprzem do smaku. Następnie powstałą masę jajeczną wylać na patelnię i smażyć do momentu, aż odpowiednio się zetnie. Omlet delikatnie zsunąć na duży talerz, a następnie stroną nie usmażoną zsunąć z powrotem na patelnię i dosmażyć. Usmażony omlet odsączyć papierowym ręcznikiem z nadmiaru tłuszczu. Zwinąć w rulon i podać gorący. Smacznego!
Warto spożywać pokrzywę, ponieważ uzupełnia ona związki, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
Szukasz produktów z pokrzywą? Sprawdź w naszym sklepie: https://jedzpij.pl/