Odmiany orkiszu
Czy wiedzieliście, że orkisz to nie zawsze orkisz? Lecznicze właściwości tego ziarna są nieocenione – nawet osoby, które nie mogą spożywać glutenu, ze swobodą mogą zjeść orkisz, ponieważ zawiera lepiej przyswajalny gluten niż pszenica. Takie osoby z pewnością się cieszą, że mają alternatywę dla pszenicy, dlatego kupują coraz więcej produktów z orkiszem. Przed kupnem takich produktów, należy jednak zwrócić uwagę na takie aspekty jak skład czy odmiana.
Co warto wiedzieć?
Gdy kupujecie ciastka, chleb lub inne produkty z orkiszem, sprawdźcie jego skład. Nie każdy z nich będzie zawierać w 100% orkisz. Często bywa tak, że są one uzupełniane mąką pszenną. To z pewnością cenna informacja dla osób, które nie tolerują glutenu.
Odnośnie odmiany, warto wiedzieć, że można je podzielić na stare odmiany oraz na tak zwany pseudo-orkisz. Skąd ten podział? Już tłumaczymy!
Orkisz został zapomniany na kilka dobrych lat i do łask zaczął wracać w latach 80-tych. Jak się okazuje, stare odmiany orkiszu są mało plenne i w związku z tym, aby poprawić ilość i szybkość jego uprawy, zaczęto krzyżować stare odmiany z pszenicą. W ten właśnie sposób powstał pseudo-orkisz, który posiada w sobie gluten pszenny, wywołujący alergię oraz dolegliwości u osób nietolerujących gluten, a także stracił większość właściwości zdrowotnych orkiszu.
Właśnie z tego powodu należy sprawdzać etykiety. Jeśli widzicie na paczce orkiszu napis eko, nie jest to równoznaczne z tym, że traficie na starą odmianę. Pseudo-orkisz uprawiany jest również metodą ekologiczną. Jak więc sprawdzić, co to za odmiana? Jeśli nie ma wypisanej odmiany na opakowaniu, to istnieje duże prawdopodobieństwo na to, że będzie to krzyżówka orkiszu z pszenicą.
Podczas uprawy orkiszu nie trzeba stosować pestycydów ani środków grzybobójczych, więc warto skupić się bardziej na tym, aby kupić prawidłową odmianę orkiszu, niż kupić orkisz uprawiany ekologicznie.
Poniżej podajemy stare odmiany orkiszu:
- Oberkulmer Rotkorn (Górnokulmskie czerwone ziarno),
- Roter Tiroler,
- Altgold-Rotkorn,
- Baulaender Spelz,
- Neuegg-Weisskorn,
- Ostro (połączenie Oberculmer Rotkorn i Roter Tiroler),
- Frankenkorn,
- Schwabenkorn.
Pseudo-orkisz:
- Rouquin
- Hercule
- Hubel
- Lueg
- Cosmos
- Albin
Przepisy
Orkiszowe pierogi z jagodami
Składniki
- 750 g mąki orkiszowej
- 250 g mąki pszennej
- 2 łyżki oleju
- Jagody
- Ciepła woda
Przygotowanie:
Wymieszajcie ze sobą mąki, a następnie dodajcie do nich olej i ciepłą wodę. Wyróbcie ciasto, a następnie rozwałkujcie je cienko, wykrójcie szklanką okręgi. Połóżcie na nich jagody i ulepcie pierogi. Możecie je gotować przez 15 minut w osolonej wodzie.
Zupa orkiszowa
Składniki:
- Szklanka orkiszu
- 1 l bulionu warzywnego
- ¼ kostki masła
- 2 cebule
- 3 marchewki
- 2 łodygi selera
- 2 łyżki soku cytrynowego
- 200 ml śmietany
- Natka pietruszki
- Koperek
- Sól
- Pieprz
- Gałka muszkatołowa
Przygotowanie:
Opłuczcie orkisz wodą, a następnie odsączcie i przełóżcie do garnka. Zalejcie go ciepłym bulionem i odstawcie na noc. Na następny dzień rozpuście masło w garnku i zeszklijcie posiekaną cebulę, a następnie dodajcie do niej pokrojone i obrane warzywa. Mieszajcie wszystko razem, a po chwili przełóżcie do głębokiego garnka i zalejcie bulionem z orkiszem. Dodajcie przyprawy, sok cytrynowy, koperek i pietruszkę. Gotujcie zupę na małym ogniu przez 30 minut i dodajcie śmietanę.
Smacznego!
Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Wam przy zakupie orkiszu! Jeśli skończyły się już Wasze zapasy, to zapraszamy na https://jedzpij.pl/.