Jabłka - dlaczego warto spożywać zrobione z nich chipsy, soki oraz ocet?
Anglicy mówią: zjedz jedno jabłko dziennie, a lekarz nie będzie Ci potrzebny. Jabłka i ich właściwości lecznicze były znane już w około 6500 r. p.n.e w miejscu położonym pomiędzy Morzem Czarnym, a Morzem Kaspijskim, skąd pochodzą. Te prozdrowotne owoce były także cenione przez Rzymian i Greków. Obecnie właściwości polskich jabłek są doceniane w wielu krajach, ponieważ Polska jest jednym z ich głównych producentów na świecie. Jabłka można oczywiście jeść na surowo, jednak można je spożywać w innych formach tj. chipsy, soki oraz ocet.
Chipsy jabłkowe mają wiele istotnych wartości odżywczych:
- Mogą zapobiec rakowi jelita grubego - dzięki zawartemu błonnikowi regulują pracę jelit, chroniąc jednocześnie przed zaparciami i innymi chorobami jelit. W zmniejszeniu ryzyka zachorowania na nowotwory mogą także pomóc flawonoidy, których działanie wykazali polscy naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Natomiast naukowcy z Chin odkryli, że także zawarte w jabłkach oligosacharydy zabijają do 46 procent komórek raka okrężnicy. Co ciekawe wynik ten wskazuje, że jabłka są skuteczniejsze, niż działanie leku stosowanego w chemioterapii.
- Zapobiegają miażdżycy i chronią przed zawałem - dzięki zawartości błonnika, zmniejszają one wchłanianie cholesterolu, a dzięki temu zapobiegają miażdżycy i zawałom serca. Naukowcy z University of Oxford obliczyli, że gdyby każda osoba mająca powyżej 50 roku życia, zjadała codziennie jabłko w Wielkiej Brytanii, można by było uniknąć tysięcy zgonów co rok. Dodatkowo poprawiają stan serca oraz naczyń krwionośnych.
Sok jabłkowy
Smaczną opcją jest także spożywanie soku jabłkowego, dzięki któremu możemy na chwilę odpocząć od wody:
- Wspiera pracę mózgu - badania wykazały, że jabłka mogą zapobiegać utarcie pamięci poprzez ochronę komórek przed uszkodzeniami. Zapobiega także utlenianiu składników tkanki mózgowej oraz osłabianiu zdolności poznawczych.
- Oczyszcza organizm z toksyn - pektyny zawarte w soku, oczyszczają organizm z toksyn, poprzez wiązanie niektórych metali ciężkich w nierozpuszczalne sole, które wydalane są później z organizmu. Dzieje się tak za pomocą błonnika, więc powinni o tym pamiętać nałogowi palacze oraz osoby mieszkające w dużych miastach, szczególnie gdzie dużym problemem jest smog.
- Pomaga w odchudzaniu - sok zawiera niewiele kalorii oraz jest dość sycący. Właśnie dlatego jest idealnym rozwiązaniem dla osób dbających o linię bądź tych co chcą zrzucić parę kilo.
Ocet z jabłek
Ocet jabłkowy wyróżnia charakterystyczny kwaśny octowy smak. Nie można go ignorować, ponieważ jego właściwości są także przydatne:
- Działa przeciwbakteryjnie - kwas octowy, który jest głównym składnikiem octu jabłkowego, ma potwierdzone działanie antybakteryjne oraz antyseptyczne.
- Reguluje poziom glukozy we krwi - ocet jabłkowy zmniejsza stężenie glukozy we krwi i zwiększa podatność komórek na insulinę. Dzięki niskiemu indeksowi glikemicznemu wynoszącemu 38 może bez obaw być spożywany w diecie osób ze stanem przedcukrzycowym, cukrzycą, insulino opornością i z wszelakimi zaburzeniami gospodarki węglowodanowej.
Przepisy
Surówka z kapusty z octem jabłkowym
Składniki:
- 0,5 główki białej kapusty
- 2 marchewki
- 1 czerwona cebula
- 2 ząbki czosnku
- 3 łyżki octu jabłkowego
- 2 łyżki oleju rzepakowego
- Sok z połowy cytryny
- 1 łyżka cukru
- Sól
- Pieprz
Sposób przygotowania:
Z kapusty usunąć wierzchnie liście, umyć i poszatkować. Wrzucić do miski, ugnieść dłońmi. Dodać do niej startą na najmniejszych oczkach marchewkę, pokrojoną w kostkę cebulę i posiekany drobno czosnek. Do słoika wlać ocet, olej, sok z cytryny, dodać cukier, zamknąć i energicznie wymieszać. Sos wlać do kapusty, całość doprawić solą i świeżo mielonym pieprzem, dokładnie wymieszać. Włożyć do lodówki.
Ciasto z owocami i octem jabłkowym
Składniki:
- 3 szklanki mąki pszennej
- 2 szklanki cukru
- 1/2 szklanki ciemnego kakao
- 2 łyżeczki sody
- 1 łyżeczka soli
- 2 szklanki gorącej wody
- 3/4 szklanki oleju
- 2 łyżki octu jabłkowego
- 1 łyżka kawy rozpuszczalnej
- aromat waniliowy
- na wierzch: dowolne owoce
Sposób przygotowania:
W misce wymieszać wszystkie suche składniki. W innej połączyć wodę, kawę, olej, ocet oraz aromat waniliowy. Połączyć ze sobą zawartości obu mis. Ciasto wyłożyć do formy wyłożonej papierem do pieczenia, na wierzchu rozłożyć wybrane owoce, posypać cukrem. Piec około 40 minut w temperaturze 180°C.
Jeśli zainteresowały Cię nasze produkty, zajrzyj do naszego sklepu: https://jedzpij.pl/.