Burak czerwony - warzywo z bogatą historią i właściwościami.
Burak czerwony jest powszechną rośliną uprawną w Polsce. Wywodzi się on od buraka dzikiego, który rośnie na Bliskim Wschodzie. Pierwsza wzmianka o buraku pochodzi z Babilonii. Co więcej, już w 722 roku p.n.e. był uprawiany w ogrodach króla Merodaka-Baladana. W 1583 roku po raz pierwszy opisano kilka odmian buraka w sposób naukowy, a w 1747 roku odkryto w nich sacharozę. Jak widać, jest to warzywo z bogatą historią, a jak przedstawia się jego działanie lecznicze?
Burak czerwony
Buraka można wykorzystać do wielu potraw. Może być nie tylko dodatkiem, ale także główną atrakcją dania. Często dodawany jest do sałatek, robi się z niego surówkę bądź zupę. Oprócz tego ma świetny wpływ na nasze zdrowie.
- wzmacnia układ krwionośny – dzięki barwnikom, zwiększa przyswajanie tlenu przez komórki, zapobiega anemii oraz wspomaga leczenie białaczki.
- wspomaga serce – dzięki dużej zawartości kwasu foliowego normuje poziom cholesterolu oraz zapobiega zwapnieniu naczyń krwionośnych.
- ma działanie antynowotworowe – zawdzięcza to betaninie, która chroni nasz organizm przed wolnymi rodnikami. Co więcej, wspomaga organizm po chemioterapii oraz przy niedokrwistości.
- jest zbawienny dla kobiet w okresie menopauzy – wyrównuje pracę serca, łagodzi nawracające migreny oraz uderzenia gorąca, a także obniża ciśnienie.
Sok z buraka
Mogli Państwo tego nie wiedzieć, ale na półkach sklepowych można znaleźć nie tylko sok z buraka zwykłego, ale także z kiszonego! Oba te soki mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie!
- wspomagają chorych na nadciśnienie – dzięki zawartym azotanom regulują ciśnienie krwi.
- wzmacniają odporność – łagodzą choroby, które zostały wywołane przez wirusy, a dzięki swoim właściwościom wykrztuśnym, zwalczają kaszel.
- pomagają na żołądek – przywracają w nim równowagę po zakwaszających potrawach. Łagodzą również skutki nadużycia alkoholu.
Kiełki buraka
Zawierają w sobie witaminy A, B, C oraz potas, żelazo, mangan, miedź, wapń, magnez, cez i rubid.
- ułatwiają trawienie – działanie te zawdzięczają dużej zawartości błonnika.
- pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie – dzięki dużej zawartości niwelują również nasze rozdrażnienie oraz zapewniają spokojny sen.
- wpływają na nasz wygląd – poprawiają kondycję naszych włosów, skóry oraz paznokci.
Dla kogo buraki?
Buraki są szczególnie zalecane kobietom w ciąży oraz dzieciom. Cukrzycy powinni się jednak wstrzymać od spożywania tych warzyw ze względu na wysoki indeks glikemiczny, którego wartość wynosi 64.
Przepisy
Kotlety buraczano-jaglane
Składniki
- 2 buraki
- 6 kawałków suszonych pomidorów
- 0,5 szklanki oliwy z oliwek
- 2 ząbki czosnku
- 4 szklanki kaszy jaglanej
- mąka
- 2 cebule
- Lubczyk, pietruszka, sól
Przygotowanie
Na samym początku musimy upiec buraki w skórce oraz ugotować kaszę jaglaną. W kolejnym kroku obieramy buraki ze skórki i miksujemy z oliwą, czosnkiem i pomidorami. Następnie dodajemy do zmiksowanych składników ugotowaną kaszę, zeszkloną cebulę oraz lubczyk, pietruszkę i sól. Wszystko dokładnie mieszamy, aby móc dosypać mąkę, która ma pomóc uzyskać jednorodną, klejącą masę. Formujemy kotlety, a następnie układamy na blaszce, którą należy wyłożyć papierem do pieczenia. Nagrzewamy piekarnik do 180 stopni i pieczemy jedną stronę kotletów przez 20 minut, przewracamy je na drugą stronę i pieczemy przez 15 minut. Gotowe!
Buraczany murzynek
Składniki
- 2 buraki
- 5 łyżek daktylowego syropu
- Łyżeczka sody
- Szklanka mąki gryczanej
- Szklanka mąki ryżowej
- 0,5 szklanki oleju kokosowego
- Szklanka mleka ryżowego
- 8 suszonych śliwek
Przygotowanie
Pieczemy buraki w skórce, a następnie je obieramy i trzemy na tarce z dużymi oczkami. Siekamy śliwki, a następnie mieszamy w misce wszystkie składniki do uzyskania idealnej masy. Ciasto przelewamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Nastawiamy piekarnik na 180 stopni i po nagrzaniu pieczemy ciasto przez godzinę.
Jeśli brakuje Ci składników do wykonania naszych przepisów, zapraszamy na stronę https://jedzpij.pl/.