Święta Bożego Narodzenia - wspaniały czas w gronie rodziny.
Boże Narodzenie jest najważniejszym świętem w kościele katolickim. Jest obchodzone praktycznie na całym świecie, jednak w naszym kraju przywiązujemy do niego szczególną uwagę. Jest ono kojarzone z wielką tradycją oraz czasem spędzonym w rodzinnym gronie. Jednak czy wiemy wszystko o tych świętach?
Geneza świąt
Pierwsza wzmianka o świętach Bożego narodzenia pochodzi z 354 roku i znajdziemy ją w rzymskim kalendarzu. 25 grudnia nie zawsze jednak był datą obchodzenia świąt. Kiedyś obchodzono je w styczniu, marcu, kwietniu, a nawet maju! Obecna data nie jest jednak przypadkowa, ponieważ to dzień przesilenia zimowego. Chrześcijanie utożsamiali bowiem ze słońcem Chrystusa, nazywając go ‘Słońcem sprawiedliwości’.
Świąteczne ciekawostki
Święta Bożego Narodzenia są drugim, po Nowym Roku, najliczniej obchodzonym świętem na świecie. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że pierwowzorem teraźniejszego wyobrażenia Świętego Mikołaja, czyli Pana przy kości, z długą siwą brodą oraz rumianymi polikami, który zamieszkuje na Biegunie północnym, był Biskup Miry (dzisiejszej Turcji). Dlaczego? Ponieważ rozdawał swój dobytek ubogim. Jeżeli chodzi o wieczerzę wigilijną, to jej geneza sięga czasów średniowiecza. Pierwotnie uczta była ofiarą dla mieszkańców zaświatów, czyli duchów. Miało to związek z wierzeniami słowiańskimi. Pierwsza szopka została stworzona w 1224 roku. Została skonstruowana przez Franciszka z Asyżu w celu edukacyjnym, aby objaśnić ludziom sedno Bożego Narodzenia.
Tradycje świąteczne z całego świata
Najpopularniejszą świąteczną tradycją jest łamanie opłatka. Zwyczaj ten kultywowany jest nie tylko w Polsce, ale też m.in. na Słowacji, Ukrainie, Litwie czy we Włoszech. W Hiszpanii za to odpowiednikiem opłatka jest chałwa. Jeżeli chodzi o kolędy to najpopularniejszą jest ,,Cicha noc’’ - została przetłumaczona na ponad 300 języków. Świąteczne drzewko, jako pierwsi ubrali germanie przeszło 300 lat temu!
Przepisy wigilijne
Każdy wie, ile oraz jakie potrawy powinny znaleźć się na wigilijnym stole. Poniżej zamieścimy dwa przepisy, aby ułatwić Państwu przygotowanie tych świątecznych smakołyków.
Barszcz czerwony
Składniki
Litr wody
Dwa kilogramy buraków
1 kwaśne jabłko
1 ząbek czosnku
1 liść laurowy
4 ziarna pieprzu czarnego
2 ziarna ziela angielskiego
2 łyżeczki octu
sól dla smaku
cukier
4 suszone grzyby
6 suszonych śliwek
majeranek
Zaczynamy od bulionu. Do garnka wkładamy starannie obrane warzywa, jabłko, śliwki oraz namoczone wcześniej grzyby. Całość zalewamy wodą. Wywar gotujemy około godziny. Po tym czasie odcedzamy warzywa i dobrze wyciskamy (z wyjątkiem jabłka), w celu uzyskania wyraźniejszego aromatu. Obrane i pokrojone buraki wkładamy do garnka, a następnie zalewamy wcześniej przygotowanym bulionem. Do gotującego się już barszczu dodajemy kolejno posiekany czosnek, liść laurowy, ziele angielskie, pieprz i majeranek. Również gotujemy około godziny pilnując, aby nie doprowadzić do wrzenia. Ostudzony barszcz wstawiamy na noc do lodówki. Przed podaniem barszcz należy odcedzić i podgrzać. Pamiętajcie, żeby go nie zagotować, bo straci swój kolor.
Kapusta z grzybami
Składniki:
500 g kapusty
50 g grzybów
2 sztuki ziela angielskiego
1 liść laurowy
1 cebula
Kapustę myjemy, a następnie zalewamy wodą i zagotowujemy. Wodę odlewamy, ale nie wylewamy do zlewu - może się później przydać, gdyby się okazało, że trzeba dodać kwaśnego smaku do dania. Kapustę gotujemy, aż zrobi się miękka. Opłukujemy grzyby, zalewamy na noc wodą, aby namokły. Następnego dnia gotujemy je w tej samej wodzie do miękkości. Po ugotowaniu kroimy grzyby na kawałki i dodajemy do kapusty, przyprawiając do smaku solą i pieprzem. Na koniec dodajemy wcześniej przesmażoną cebulę. Całość razem mieszamy.
Jeśli skończyły się Wam produkty, zapraszamy do naszego sklepu na https://jedzpij.pl/.