ORZECHY ŚWIATA JAKO SKŁADNIK NASZEJ DIETY
Solone, prażone, w czekoladowej polewie lub w miodzie, orzechy to przekąska, po którą sięgamy chętnie i często. Dietetycy podkreślają jednak, że najzdrowiej jest zajadać je bez dodatków, prosto z łupiny.
Orzechy są nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe. Bogate w witaminy A, C i E, dostarczają organizmowi wapń, magnez, potas i fosfor. Pobudzają pracę mózgu i obniżają poziom cukru we krwi. Są również bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych a ich regularne spożywanie redukuje ryzyko zawału serca.
Te najpopularniejsze w Polsce to orzechy włoskie, laskowe i ziemne. W rodzimej kuchni wykorzystywano je od dawna zarówno do deserów, jaki i mięs czy sosów. Od pewnego czasu coraz większą popularność zdobywają również migdały i pistacje. Orzechy to bogactwo smaku. W sklepach możemy znaleźć nie tylko dobrze znane nam fistaszki czy orzechy włoskie, ale również bardziej egzotyczne rodzaje tego smakołyku. Oto orzeszki z dalekich stron świata, których smakiem bez problemu możemy cieszyć się nad Wisłą:
Orzechy macadamia - pochodzą z Australii a wyglądem przypominają nieco orzechy laskowe. Zawierają aż 76% tłuszczu, stąd wytwarza się z nich ceniony zarówno w kuchni, jak i w kosmetologii olej.
Orzechy brazylijskie - należą do najcenniejszych orzechów świata a pochodzą z tropikalnych lasów nad Amazonką. W smaku przypominają słodkie migdały.
Orzechy nerkowca - pochodzą z Ameryki południowej o podłużnym, księżycowatym kształcie. Bardzo delikatne i chrupiące o nieco słodkawym smaku.
Pistacje (orzechy pistacjowe) - wyróżniają się swoimi właściwościami i wartościami odżywczymi na tle innych orzechów. Przede wszystkim jako jedyne zawierają karotenoidy - luteinę i zeaksantynę - które wspomagają pracę oczu i zmniejszają ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej. Ponadto ze wszystkich orzechów to właśnie pistacje zawierają najwięcej potasu, który obniża ciśnienie tętnicze.
Orzechy pekan - są podobne do orzechów włoskich, ale z większą ilością składników odżywczych. Mają około 5 cm wielkości oraz słodki i jednocześnie delikatny smak. Orzechy pekan uprawiane są obecnie przede wszystkim w Ameryce Północnej oraz w mniejszym stopniu w Australii i Afryce Południowej. Niegdyś były głównym składnikiem kuchni Indian. Teraz dostępne są na całym świecie, gdzie stanowią dodatek do deserów, lodów, ciast i pralinek. Orzechy pekan jeść można surowe, suszone, solone bądź kandyzowane. Nie można jednak przesadzić z ich ilością, gdyż w 100 g jest prawie 700 kalorii.