Malinowe zdrowie - maliny zwalczają gorączkę, likwidują problemy żołądkowe
Jak powszechnie wiadomo maliny to aromatyczne i soczyste owoce. Bardzo cenią je zielarze oraz dietetycy. Maliny ich liście i owoce zawierają witaminy i minerały w bardzo dużych ilościach. Magnez, żelazo i wapń to jedne z wielu składników w jakie obfitują maliny. W tym artykule dowiesz się jeszcze więcej.
Maliny możemy spotkać w lasach i ogrodach. Możemy je podzielić na uprawne i rosnące dziko, różnią się od siebie barwą, smakiem i wielkością owoców. Najbardziej aromatycznymi są maliny dziko rosnące. T o właśnie ich owoce zawierają najwięcej prozdrowotnych substancji.
Co kryją w sobie maliny?
W owocach malin możemy znaleźć takie składniki jak: kwasy organiczne (m.in. cytrynowy, jabłkowy, salicylowy), pektyny, antocyjany, cukry, związki śluzowe, lotne związki zapachowe. Jest również bogactwo witamin (m.in. C, E, B1, B2, B6) oraz wiele substancji mineralnych - przede wszystkim potas, magnez, wapń, żelazo). Dla odmiany liście malin zawierają dużo garbników, flawonoidów, kwasów organicznych, związków żywicowych, sole mineralne (m.in. żelaza, miedzi, wapnia).
Właściwości zdrowotne malin
Zarówno owoce, jak i liście malin to doskonale środki przeciwgorączkowe, ponieważ pobudzają czynność gruczołów potowych, a pot – parując ze skóry – powoduje obniżenie temperatury.
Liście malin działają ściągająco, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, hamują rozwój bakterii jelitowych i skutecznie zmniejszają biegunkę. Wywołują też nieznaczny rozkurcz mięśni gładkich, m.in. macicy, więc są pomocne w łagodzeniu bólu miesiączkowego, ale nie mogą być nadużywane przez kobiety w ciąży.
Napar z owoców malin
Składniki
- suszone maliny owoce – do kupienia tutaj
2 łyżki suszonych malin zalej szklanką wrzątku i odstaw pod przykryciem na 15 minut. Przecedź.
Pić 2-3 razy dziennie po szklance naparu podczas przeziębienia, grypy, anginy, zapalenia oskrzeli – gdy chorobie towarzyszy gorączka.
Napar z liści malin
Składniki
- liście suszone maliny – do kupienia tutaj
Łyżkę liści malin zalej 1/2 szklanki wrzątku i pod przykryciem odstaw do naciągnięcia na 15 minut. Przecedź. PIJ po 1/2 szklanki naparu 2–3 razy dziennie w przypadku nieżytu żołądka i jelit, a także jako łagodny lek przeciwbiegunkowy. Napar z liści można też stosować do płukania w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej.
Nalewka malinowa z ginem i miodem - napotna
Składniki
- 1 l prawdziwego soku malinowego – do kupienia tutaj
- 1/2 l spirytusu
- 1/2 l ginu
- 400 g miodu akacjowego – do kupienia tutaj
Sposób przygotowania
1 l prawdziwego soku malinowego wymieszaj z 1/2 l spirytusu i taką samą ilością ginu, np. lubuskiego. Dodaj 400 g miodu akacjowego, wymieszaj i odstaw na miesiąc.
Polecamy produkty malinowe dostępne w naszym sklepie pod tym linkiem