Czosnek niedźwiedzi - zupa, pesto,olej ...
Czosnek niedźwiedzi jako przyprawa ma wszystkie zalety i właściwości czosnku pospolitego. Jednak w porównaniu do niego wpływa pozytywniej na układ krwionośny, pokarmowy, zwalcza wirusy, grzybicę. Zobacz jakie jeszcze właściwości ma czosnek niedźwiedzi i jak zastosować go w kuchni.
Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum), inaczej czosnek cygański lub cebula czarownic, to roślina, której właściwości odkryli już starożytni Germanie. Traktowali oni czosnek niedźwiedzi jako uniwersalny lek. Starogermańska legenda głosi, że był on pierwszym posiłkiem niedźwiedzi po przebudzeniu się z snu zimowego (stąd nazwa rośliny). Doszli więc do wniosku, że skoro czosnek wzmacnia niedźwiedzia, to jest w stanie wzmocnić również człowieka. Należy jednak zaznaczyć, że czosnek niedźwiedzi w niczym nie przypomina tradycyjnego czosnku. Nie ma on formy ząbków, lecz liści, które zawierają najwięcej prozdrowotnych właściwości i są jego najczęściej jadaną częścią.
Czosnek niedźwiedzi zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów, ponieważ jest doskonałym antyutleniaczem, pobudza układ immunologiczny o walki z komórkami rakowymi. Podwyższa poziom dobrego cholesterolu, zapobiegając zawałom, udarom czy chorobom wieńcowym. Zawiera dużo żelaza – podstawowego składnika hemoglobiny. Zapobiega infekcjom wirusowym, rozrzedza wydzielinę zalegającą w oskrzelach ułatwiając odkrztuszanie. W działaniu zbliżony jest do antybiotyku, niszczy bakterie chorobotwórcze ale nie zaburza równowagi w florze bakteryjne przyjaznej dla nas. Stanowi skuteczną broń przeciw pasożytom układu pokarmowego takim jak tasiemiec czy glisty. Przyspiesza trawienie oraz usprawnia prace jelit, zapobiega wzdęciom. Nie zaleca się go osobom z chorobą wrzodową lub chorą dwunastnicą.
Parę sprawdzonych przepisów od nas:
Przepis na olej z czosnkiem niedźwiedzim:
Składniki:
Sposób przygotowania:
Liście należy dokładnie umyć i drobno przesiekać, Następnie przełożyć do litrowego słoika i zalać olejem. Słoik zakręcić. Odstawić na ok. 4 tygodnie w ciemnym i chłodnym miejscu. Po tym czasie przecedzić olej i przelać do szklanej najlepiej ciemnej butelki. Aromat będzie się utrzymywał do 3 miesięcy. Przechowywać nadal w suchym i chłodnym miejscu.
Czosnkowe (niedźwiedziowe) pesto:
Składniki:
- 25g czosnku niedźwiedziego – do kupienia tutaj
- 100ml – olej lnianego – do kupienia tutaj
- Sól - może byc himalajska - do kupienia tutaj
Sposób przygotowania:
Posiekane i odsączone liście należy rozetrzeć z solą i olejem, włożyć do słoika i zamknąć. Przechowywać Pesto należy w lodówce. Stanowi doskonały dodatek do sałatek lub mięsnych marynat.
Zupa z czosnku niedźwiedziego
Składniki:
- cebula szalotka
- 2 łyżki masła
- ziemniak
- 500 ml bulionu
- 3 łyżki wytrawnego wina
- kilka dużych liści czosnku niedźwiedziego - do kupienia tutaj
- Sól, pieprz do smaku
Sposób przygotowania:
Cebulę pokroić w drobną kostkę, dusić na maśle. Zetrzeć na tarce ziemniaka i dodać do cebuli. Dodać bulion, wino i gotować około 15 minut. Liście czosnku niedźwiedziego pokroić drobno i wrzucić do garnka, podgrzewać krótko ciągle mieszając. Dodać puree i doprawić do smaku. Zupę podawać z grzankami. Jeśli lubimy boczek, to możemy do tej zupy dodać kilka zrumienionych na patelni paseczków boczku.