Wiśnie - owoce o wielu zastosowaniach
Wiśnia to dla nas owoc lata — drzewa obfitują w jej owoce już od czerwca do końcówki sierpnia. Jednak w Azji, z której pochodzi, silnie wiąże się z wiosną i równocześnie stanowi oficjalny symbol jej nadejścia, kiedy tylko zakwitną jej białawe bądź jasnoróżowe kwiaty. Jej właściwości zauważono już w starożytności. Wiśniowe soki oraz napary z owoców czy pestek stosowano jako lekarstwa na kaszel i leczono nimi niestrawności lub zaparcia.
Właściwości wiśni
W obecnych czasach, kiedy poznaliśmy dokładniej skład wiśni, wiemy, że jest ona przede wszystkim bogata we flawonoidy. Flawonoidy są związkami organicznymi przeciwutleniającymi, w związku z czym naturalnie opóźniają procesy starzenia się komórki, zapobiegając ich utlenianiu. Równocześnie związki te są barwnikami i odpowiadają za soczysty kolor owocu — im więcej flawonoidów, tym ciemniejsza wiśnia, a im ciemniejsza wiśnia, tym zdrowsza dla nas, gdyż ich wyższe stężenie chroni przed promieniowaniem UV. Flawonoidy ponadto działają detoksykująco na bakterie oraz grzyby, przeciwnowotworowo i przeciwzapalnie.
Wiśnie są także bogatym zbiorem witamin — posiadają ich kilka z rodziny B, a także A, ale największy procent stanowi witamina C. Pod kątem zawartej ilości warto wymienić także kwas foliowy. Spośród pierwiastków najwięcej występuje w nich potasu.
Pozostałych leczniczych właściwości wiśni jest wiele — zawarta w nich kumaryna oddziałuje wszechstronnie na układ krwionośny, między innymi obniżając ciśnienie i krzepliwość krwi, działa wzmacniająco na naczynia krwionośne i wzmacnia serce. Świetnie sprawdza się w leczeniu problemów z pęcherzem i nerkami. Dzięki wielu minerałom zwiększają odporność, a także poprawiają pamięć.
Wiśnie ze względu na niski poziom cukru i bezpieczny dla diabetyków indeks glikemiczny, a także ze względu na występowanie błonnika, jest chętnie dodawana do diety. Ze względu na zawartość melatoniny, sok z wiśni zaleca się także na dobry sen.
Wiśniowe wyroby
Choć pierwotnie preferowano wyciskanie soków i miąższu z owoców, aktualnie popularnym przetworem wiśniowym są dżemy, suszone wiśnie, a także herbaty. Poza owocem, liście oraz gałęzie wiśni wykorzystywane są przy konserwowaniu innych przetworów domowych, a z pestek (choć tu zaleca się ostrożność ze względu na występowanie związków cyjanowodorowych) pozyskuje się olej. Dostępny jest nawet miód z wiśnią, który dostaniecie u nas w sklepie, łącznie z pozostałymi wymienionymi powyżej produktami!
Zapraszamy do uzupełnienia swoich wiśniowych zapasów na naszym sklepie: https://jedzpij.pl/.