Potrawy wigilijne – skąd aż dwanaście?
W święta na każdym stole znajdują się potrawy wigilijne. Według tradycji powinno ich być 12. Skąd się wzięła ta liczba ? Przyjmuje się, że ze względu na ilość miesięcy w roku lub liczbę apostołów.
Jakie znaczenie mają konkretne dania i składniki?
Podstawowym i głównym daniem jest ryba, która symbolizuje chrzest, zmartwychwstanie i nieśmiertelność Jezusa. Nie jest istotne jaka ryba się znajdzie na wigilijnym stole ale najczęściej jest podawany karp – symbol długowieczności. Kiedy planujemy, jakie potrawy wigilijne powinniśmy podać, jednym z pierwszych skojarzeń jest barszcz czerwony. Jest to nasza polska tradycja i przesąd, że ten kto spożywa buraki będzie się cieszyć wspaniałą urodą. W Polsce najczęściej podawany z makaronem lub pierożkami. Idealnie rozgrzewa i zazwyczaj jest pierwszym daniem.
Następnym daniem jest kapusta, która ma wiele wariacji. Tradycyjnie podawana z grzybami. Według staropolskich wierzeń pobudza do życia i nadaje witalności zarówno ludziom jak i naturze. Jak wspomnieliśmy już o kapuście z grzybami to należy opowiedzieć również o grzybach. Potrawy wigilijne nie mogą się obyć bez ich udziału. Znajdziemy je w pierogach, w połączeniu z wcześniej wspomnianą kapustą lub też jako zupę grzybową. Są one płodem ziemi a w naszej tradycji zjednują z tymi co odeszli. Fasola natomiast powinna przedstawiać zgodę i miłość. Szczególnie osób zasiadających wspólnie do stołu. W naszych domach bardzo często znajdziemy pierogi. Mogą być one dodatkiem do zupy lub osobnym daniem. Najczęstszym farszem jest wcześniej wspomniane połączenie kapusty i grzybów.
Co z deserami?
Symbolem obfitości na świątecznym stole jest mak. Podawany w postaci makowca lub makiełków. Dla niektórych jest to jedna z najważniejszych potraw, która symbolizuje płodność. Kiedy przygotowujemy potrawy wigilijne nie może zabraknąć wszelkiego rodzaju owoców w postaci gruszek, mandarynek, jabłek. Te ostatnie symbolizują ziemię i odmianę losu. Są idealne na deser jako orzeźwiająca przekąska. Z śliwek powinno się robić kompot, który był nieodzownym elementem świątecznego stołu. Ciasta na świątecznym stole należy robić z dodatkiem orzechów, które uchodzą za symbol szczęścia a w chrześcijaństwie są utożsamiane z Jezusem.
Kiedy mowa o tym jakie potrawy wigilijne powinny się pojawić, w każdym domu są one inaczej urozmaicone. Wszelkiego rodzaju ciasta i dodatki jak na przykład owoce bardzo często są dostosowywane do upodobań rodziny. Należy pamiętać, że najważniejsze w tym okresie to spędzenie spokojnego czasu w miłej rodzinnej atmosferze. Oczywiście wszystkie składniki niezbędne do przygotowania najpyszniejszych potraw na wigilijny stół znajdziecie na naszym sklepie jedzpij.pl
Z naszej strony życzymy wszystkim czytelnikom spokojnych i pogodnych świąt Bożego Narodzenia, przepełnionych rodzinnym ciepłem i przepysznym jedzeniem oraz wspaniałego Nowego Roku!