Gojnik - właściwości i zastosowanie
Gojnik, inaczej szałwia libańska lub herbata górska, występuje naturalnie na terenach górskich powyżej 1000 m n.p.m. daleko od cywilizacji ludzkiej. Ten rzadko spotykany gatunek został doceniony wieki temu za swoje niezwykłe walory smakowe i właściwości lecznicze.
Gojnik – właściwości
Szałwia libańska jest źródłem składników mineralnych, m.in. żelaza, magnezu, cynku, potasu, sodu, miedzi, kobaltu, a także tanin, olejków eterycznych i przeciwutleniaczy. Gojnik wykazuje bardzo wiele korzystnych właściwości na organizm:
- niweluje powstawanie wolnych rodników,
- opóźnia procesy starzenia się,
- wspomaga układ krążenia,
- pomaga w walce z niedokrwistością,
- naturalnie reguluje ciśnienie krwi i temperaturę ciała,
- działa przeciwzapalnie, antybakteryjne i przeciwgrzybiczo,
- wzmacnia układ odpornościowy,
- pomaga usuwać toksyny z organizmu,
- wspiera leczenie chorób nerek i wątroby,
- wpływa korzystnie na układ oddechowy,
- sprawdza się w leczeniu przeziębień, kataru i grypy,
- niweluje uczucie zmęczenia,
- reguluje pracę układu nerwowego,
- poprawia samopoczucie,
- działa uspokajająco,
- polepsza wydajność mentalną mózgu (według naukowców może być pomocny w leczeniu choroby Alzheimera i demencji starczej).
Gojnik – zastosowanie
Dzięki swoim niezwykłym właściwościom, gojnik znalazł zastosowanie w lecznictwie, a także w kosmetyce i przy produkcji perfum. Aby w pełni skorzystać z jego atrybutów, należy sięgnąć po ziele ususzone w całości (zachowuje wszystkie cenne składniki i cechy prozdrowotne) i odpowiednio je zaparzyć: 2 łyżeczki połamanej uprzednio herbaty należy zalać wrzątkiem i parzyć przez 5–10 minut. Można też przygotować odwar: 1 łyżeczkę gojnika zalać wodą, doprowadzić do wrzenia i gotować przez 3 minuty. Napój nadaje się do spożycia zarówno na gorąco, jak i na zimno. Przestudzony posiada dodatkową zaletę – efektywnie gasi pragnienie.
W związku z antyoksydacyjnymi właściwościami, gojnik stał się surowcem do produkcji kremów przeciw starzeniu się skóry do cery dojrzałej oraz szamponów, gdzie chroni włosy przed dekoloryzacją i szkodliwym działaniem promieni UV. Niewielkie grono perfumiarzy włoskich wykorzystuje jego przyjemny zapach do wytwarzania perfum, jednak nie stanowi on jeszcze głównego materiału roślinnego do produkcji pachnideł.
Gojnik najlepiej smakuje o poranku
Omawiane zioło w Grecji najczęściej pije się na śniadanie. Dlaczego? Bo dodaje energii oraz działa pobudzająco. Herbata ta z pewnością stanowi zdrową alternatywę dla kawy. Co ważniejsze, sięgać po nią mogą wszyscy członkowie rodziny. Gojnik często serwowany jest dzieciom ze względu na to, że pobudza apetyt.
Zapraszamy do naszego sklepu na https://jedzpij.pl/.