Właściwości morwy białej
Morwa biała to roślina pochodząca z Azji. To drzewo najczęściej spotykane jest w Chinach. Biała odmiana tej rośliny charakteryzuje się szerokim spektrum właściwości prozdrowotnych. Najczęściej morwa biała wykorzystywana jest jako jeden ze środków wspomagających proces odchudzania.
Aktywne składniki morwy białej pozwalają na zmniejszenie stężenia cholesterolu i trójglicerydów. Ma to duże znaczenie dla osób walczących z chorobami układu krążenia i układu sercowo-naczyniowego. Kwercetyna jest jednym z najskuteczniejszych składników obecnych w morwie białej. Chroni nasz układ nerwowy, oczy oraz nerki przed powikłaniami (np. zaćmą, neuropatią), która wynika z podwyższonego poziomu sorbitolu.
Morwa biała zawiera między innymi:
- tiaminę,
- ryboflawinę,
- kwas nikotynowy,
- pektyny,
- flawonoidy,
- pirydoksynę.
Te składniki, gdy są dostarczane do organizmu w odpowiednich dawkach, korzystnie wpływają na jego prawidłowe funkcjonowanie.
Morwa biała – dlaczego warto ją stosować?
Właściwości prozdrowotne morwy białej pomagają utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi. Zaleca się regularnie spożywać morwę u osób chorujących na cukrzycę.
- Wyniki badań naukowych dowodzą, że ekstrakt z morwy białej hamuje produkcję tlenku azotu, który jest odpowiedzialny za uszkodzenia tkankowe. Te natomiast zwiększają ryzyko rozwoju nowotworu.
- Morwa biała zapobiega także chorobie Alzheimera. Ekstrakty z tej rośliny osłabiają neurotoksyczność białek b-amyloidu, które mają ogromny wpływ na rozwój tej choroby.
- Morwa biała wspomaga proces odchudzania. Osobom, które chcą zrzucić kilka kilogramów, zaleca się regularne picie herbaty z morwy białej. Warto jednak pamiętać, że stosowanie morwy białej jako jedynej metody odchudzania nie doprowadzi do redukcji masy. Herbata powinna być dodatkiem do aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania.
- Morwa biała charakteryzuje się także działaniem przeciwwirusowym i antybakteryjnym.
- Liście morwy białej wykorzystywane są także jako środek, który reguluje odpowiedni poziom cholesterolu, a także obniżają ciśnienie tętnicze.
- Wyciągi z korzenia morwy łagodzą gorączkę, dolegliwości bólowe, a także łagodzą stany zapalne.
Morwa biała – jak należy ją stosować?
Morwę białą można stosować w kilku postaciach. W prawie każdej aptece możemy kupić suplementy diety, które w swoim składzie zawierają morwę. Można także stosować suszoną morwę białą. Można z niej przygotować herbatki. Ich regularne picie przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Warto jednak pamiętać, że pozytywne rezultaty widoczne są po długotrwałym stosowaniu. Morwa biała jest rośliną, która nie działa długo.
Przepisy z morwą
Śledź z morwą
Składniki:
- 4 solone filety śledziowe
- 1 czerwona cebula
- duża garść orzechów włoskich
- duża garść suszonej morwy białej
- pieprz
- 3 łyżki oleju rzepakowego extra virgin
Przygotowanie:
Moczcie śledzie w wodzie przez godzinę. Wymieniajcie wodę co jakiś czas. Następnie osuszcie filety, pokrójcie w mniejsze kawałki i wrzućcie do miski. Pokrójcie cebulę w drobną kostkę i przelejcie ją na sitku wrzątkiem. Dodajcie do śledzi posiekane orzechy, morwę oraz cebulę. Doprawcie wszystko pieprzem, zalejcie olejem i włóżcie do lodówki.
Kakaowe batoniki z morwą
Składniki:
- 120 g cukru
- 70 g masła (w temperaturze pokojowej)
- opakowanie cukru wanilinowego
- 2 jajka
- 50 g kakao
- 200 g mąki
- płaska łyżeczka proszku do pieczenia
- 60 g suszonej białej morwy
Przygotowanie:
Miksujcie masło z cukrem zwykłym oraz wanilinowym do momentu uzyskania puszystej masy. Wbijcie do masy jajka i ucierajcie wszystko. Przesiejcie do miski mąkę, proszek do pieczenia oraz kakao. Zmiksujcie to na gładką masę, a następnie wsypcie morwę i mieszajcie. Ciasto przelejcie do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Włóżcie je do nagrzanego na 160 stopni piekarnika i pieczcie około 20 minut.
Potrzebujecie morwę białą? Odwiedźcie nasz sklep: https://jedzpij.pl/.