Czarne i białe - nasiona sezamu - doskonałe
Sezam i wyrabiany z niego olej sezamowy mają liczne właściwości odżywcze, dzięki czemu znalazły zastosowanie zarówno w lecznictwie, jaki i w kosmetyce czy kuchni. Ziarna sezamu są skarbnicą wzmacniającego kości wapnia, którego zawierają więcej niż mleko. Są także bogatym źródłem przeciwutleniaczy i fitosteroli - substancji niezbędnych do prawidłowej pracy serca i zapobiegającym niektórym nowotworom. Sprawdź, jakie jeszcze zdrowotne działanie mają ziarna sezamu i olej sezamowy.
Właściwości lecznicze sezamu znano już w starożytnych Indiach, skąd powędrował na Bliski Wschód, do Afryki i pozostałych regionów Azji. W XVII jego zdrowotne działanie odkryto w Stanach Zjednoczonych. Obecnie sezam jest znany na całym świecie. Znalazł zastosowanie w lecznictwie, kosmetyce i kuchni, gdzie wykorzystuje się ziarna sezamu, które - w zależności od gatunku - mają kolor biały, czerwony, brązowy lub czarny. Największą popularnością cieszą się dwie odmiany - biała i czarna. Biały sezam charakteryzuje się lekko orzechowym, słodkim smakiem. Czarny sezam również jest słodki, lecz odznacza się znacznie intensywniejszym aromatem. Wszystkie odmiany ziaren sezamu łączy niezwykła odporność na jełczenie, którą zawdzięczają obecności sezamolu i sezamoliny - naturalnych przeciwutleniaczy. Dzięki nim ziarna sezamu - a także wytwarzany z nich olej sezamowy - wykazują także liczne właściwości lecznicze.
Sezam i olej sezamowy - właściwości antynowotworowe
Badania przeprowadzone na ludzkich komórkach białaczki limfatycznej wykazały, że stosowanie wyciągu z sezamu - sezamoliny - hamuje rozwój tych komórek, wywołując ich apoptozę (śmierć komórkową). Z kolei inne badanie, przeprowadzone na złośliwych melanocytach pochodzenia ludzkiego, wykazało, że olej sezamowy hamuje selektywnie rozwój groźnego raka skóry - czerniaka. Odkryto również, że ziarna sezamu to bogate źródło lignanów, które mogą hamować rozwój nowotworów wywołanych nieprawidłowym poziomem hormonów w organizmie, zwłaszcza raka piersi i prostaty.
Sezam na mocne kości
Ziarna sezamu są skarbnicą wapnia, który jest podstawowym materiałem budulcowym kości i zębów. Wapń jest też niezbędny do prawidłowej pracy serca i układu naczyniowego, gdyż bierze udział w krzepnięciu krwi i przyczynia się do obniżania ciśnienia krwi. Dzienne zapotrzebowanie na wapń u kobiet i mężczyzn wynosi 800-1000 mg (w zależności od wieku). Tymczasem 100 g ziaren sezamu dostarcza aż 975 mg tego pierwiastka. To znacznie więcej niż szklanka mleka (300 mg).
Sezam na mokry kaszel
Sezam ma działanie wykrztuśne, dlatego w medycynie naturalnej stosuje się go przy mokrym, uporczywym kaszlu. Wystarczy do 250 ml wody dodać 15 g ziaren sezamu, łyżkę siemienia lnianego, szczyptę soli i trochę miodu. Taką mieszankę należy wypijać codziennie, by usunąć flegmę z dróg oddechowych.
Olej sezamowy na zaparcia
Olej sezamowy to sprawdzony, domowy sposób na zaparcia. Aby się o tym przekonać, należy do kubka wody dodać łyżkę miodu i odrobinę oleju sezamowego. Taką mieszankę należy wypijać codziennie przed śniadaniem.
Olej sezamowy na dolegliwości bólowe
Współczesna fitoterapia poleca stosowanie oleju sezamowego także w dolegliwościach bólowych. Sok ze startego imbiru należy zmieszać z taką samą ilością oleju sezamowego. Potem trzeba zamoczyć w mieszance bawełniane płótno i wcierać w bolące miejsce.
Sezam a cukrzyca
Sezam - podobnie jak siemię lniane i mak - na niski indeks glikemiczny (IG = 35), w związku z tym bez obaw mogą go spożywać osoby chore na cukrzycę. Sezam jest bardzo kaloryczny - łyżeczka sezamu ma 52 kcal (573 kcal/100 g), a łyżka oleju sezamowego to aż 120 kcal (884 kcal/100 g).
Olej sezamowy - zastosowanie w kosmetyce
Wspomniany już sezamol jest aktywnym przeciwutleniaczem, który „wymiata” wolne rodniki z organizmu. W związku z tym olej sezamowy, a także kosmetyki z jego dodatkiem, zapewniają ochronę skóry przed procesami starzenia. Olej sezamowy mogą stosować także osoby posiadające cerę suchą, wymagającą regeneracji i intensywnego nawilżenia. Nie powinny po niego sięgać osoby z rozszerzonymi naczynkami, ponieważ rozgrzewa skórę. Poza tym olej sezamowy można stosować na włosy - dzięki niemu są gładsze, wzmocnione i dobrze się układają. Z kolei masaż całego ciała ciepłym olejem sezamowym oczyści organizm z toksyn oraz nada skórze blasku i jedwabistą gładkość.
POLECAMY
Olej tłoczony na zimno z nasion sezamy już od 19,99zł