Rzeżucha – pierwszy powiew wiosny?
Z czym Wam się kojarzy rzeżucha? Podejrzewamy, że najczęściej padała odpowiedź „z Wielkanocą”. W większości domów przyjęła się tradycja, że na święta hodujemy kiełki rzeżuchy, która pełni u niektórych funkcję ozdobną, a u innych kulinarną. Do którego grona zaliczasz się Ty? Jeśli do tego pierwszego, to mamy nadzieję, że tym artykułem przekonamy Cię do jedzenia rzeżuchy nie tylko na święta, lecz przez cały rok!
Czy rzeżucha ma właściwości lecznicze?
Tak, tak i jeszcze raz TAK! Rzeżucha zawiera w sobie żelazo, mangan, wapń, cynk, jod, chrom, mikroelementy, makroelementy oraz witaminy A, B, C, K i PP. Jak na takie małe nasionka, robi wrażenie, prawda? Rzeżucha korzystnie działa przy niedoczynności tarczycy oraz obniża poziom cukru we krwi. Ze względu na swoje właściwości polecana jest osobom cierpiącym na problemy z układem krążenia i zmianami skórnymi, anemię, osteoporozę, reumatyzm czy cukrzycę. Należy jednak pamiętać, że rzeżucha w zbyt dużych ilościach może być kłopotliwa, ponieważ jest moczopędna i może spowodować stan zapalny pęcherza.
Jak rzeżucha wpływa na urodę?
Zastanawialiście się, dlaczego rzeżucha ma tak charakterystyczny, a zarazem ostry smak? To wszystko za sprawą glikozydu izosiarkocyjanowego, który jest w niej zawarty. Pierwiastek ten wzmacnia oraz poprawia stan włosów, a co za tym idzie zapobiega ich wypadaniu. Rozjaśnia piegi, a nawet uważa się, że wspomaga leczenie trądziku, łojotoku oraz innych problemów natury dermatologicznej.
Do jakich potraw wykorzystać rzeżuchę?
Jak już wcześniej było wspominane, rzeżucha ma bardzo wyrazisty smak. Przy ugryzieniu niemal atakuje nasze podniebienia ostrością, dzięki czemu śmiało może zastąpić nam w niektórych sytuacjach pierz. Jedynym ograniczeniem przy wykorzystaniu rzeżuchy jest nasza wyobraźnia i granica smakowa. Fajnie komponuje się z chlebem, nie tylko wyglądowo, ale również smakowo. Często jest również wykorzystywana do zup, surówek, sałatek oraz past.
Jak wyhodować swoją rzeżuchę?
Chyba nie ma nic prostszego, niż wyhodowanie rzeżuchy we własnym domu. Wystarczy mieć talerzyk, na który nałożymy warstwę waty. Watę musimy polać wodą, a następnie wysypać na nią nasiona. Talerzyk kładziemy w słoneczne miejsce, najlepiej na parapet. Musimy pamiętać o codziennym nawilżaniu waty, aby nasiona wykiełkowały. Po około sześciu dniach rzeżucha będzie gotowa do spożycia. SMACZNEGO!
Jeśli skończyły się Wam nasiona, zajrzyjcie do naszego sklepu: https://jedzpij.pl/nasiona-na-kielki