CHLEB NA ZAKWASIE - PRZEPIS
Wstęp
Z poniższego przepisu powstają 4 bochenki chleba o wadze około 1 kg i rozmiarach jak foremki które używamy do pieczenia (dł. 38 cm, szerokość 10 cm). Upieczone chleby dzielimy na połówki i chowamy do zamrażalnika (po wyjęciu i rozmrożeniu chleby są świeże). Zawsze na wierzchu mamy część chleba którą spożywamy. Nasz chleb w przeciwieństwie do tych sklepowych zachowuje dłużej świeżość i smak, jest bez "chemii".
Z naszego przepisu powstaje chleb pszenno-razowy na zakwasie (2 kg mąki pszennej razowej typ 1850 i 2 kg mąki pszennej chlebowej typ 750. Jeśli chcą Państwo upiec chleb bardziej biały – nic prostszego – wystarczy użyć proporcji np. 1 kg mąki pszennej razowej i 3 kg mąki pszennej chlebowej. Chcąc upiec chleb pszenno-żytni wystarczy zamienić mąkę razową na żytnią.
Rzeczy potrzebne
- Piecyk elektryczny (2 poziomowy) z temperaturą około 180 st. C
- Foremki
- Stolnica
- Papier pergaminowy
- Naczynia
- Pozytywny nastrój :)
Składniki na chleb
- mąka pszenna razowa (typ 1850) - 2 kg
- mąka pszenna chlebowa (typ 750) - 2 kg
- zakwas chlebowy ← zobacz przepis
- sól - 3 kopiaste łyżki stołowe (można dać troszkę mniej)
- woda letnia - około 1 litr (o ilości wody więcej poniżej)
- siemię lniane - ½ szklanki
- łuskany słonecznik - 1 szklanka
- kminek zmielony lub nasiona kminku - 1 płaska duża łyżka stołowa
- czarnuszka - 3 małe łyżeczki
Ciasto i pieczenie
Przed przystąpieniem do robienia ciasta trzeba wcześniej przygotować zakwas chlebowy, zobacz przepis na zakwas chlebowy tutaj lub kup gotowy zakwas tutaj.
Wyrabianie ciasta na chleb
Wlewamy zakwas chlebowy do dużego garnka (10 litrów, im większy tym lepiej bo łatwiej się wyrabia) i dodajemy:
- 2 kg mąki pszennej razowej z otrębami
- 2 kg mąki pszennej chlebowej (typ 750)
- 3 kopiaste łyżki stołowe soli (można dać troszkę mniej)
- ½ szklanki siemienia lnianego
- 1 szklanka słonecznika
- 1 płaska duża łyżka stołowa kminku zmielonego lub nasion
- 3 małe łyżeczki czarnuszki
Dobrze wymieszać. Powyżej wymienione ziarna i przyprawy dodaje się według uznania i smaku jaki chce się uzyskać. Dolewamy wody, my zużywamy jej około 1 litr, dolewamy po trochę, mieszamy na przemian do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Ciasto powinno się wyrabiać około 10 min.
Po dobrym wyrobieniu ciasto powinno wychodzić z garnka w całości ale nie może być lejące się ani za twarde. Powinno być miękkie.
Ciasto na foremki
Na stolnice równo wysypać trochę mąki około ½ szklanki i 1 szklankę płatków owsianych.Wyjąć z garnka ciasto i uformować w prostokąt, podzielić go na 4 równe części. Każdą z tych części obtoczyć w mące i płatkach.
Foremki dokładnie wyłożyć papierem do pieczenia z każdych stron. Włożyć do środa ciasto i ugnieść, wyrównać. Górę ciasta posmarować wodą (najlepiej użyć do tego pędzla). Foremkę z ciastem przykrywamy ściereczką i w temp. około 22 st. C odstawiamy do wyrośnięcia. Ciasto powinno w tej temperaturze wyrosnąć w czasie około 4,5 godziny (jeśli ciasto nie urośnie oznacza to, że albo drożdże były za słabe albo temperatura była zbyt niska).
Pieczenie chleba
Po około 4,5 godzinach wyrośnięty chleb wkładamy do rozgrzanego piekarnika. Powinien mieć temperaturę 180 st. C. Wcześniej oczywiście piekarnik nagrzewamy do tej temperatury. Pieczenie trwa około 1 godzinę i 15 min. Po tym czasie wyjmujemy chleb z piekarnika, z foremek i papieru i czekamy aż się ostudzi.
Gotowe, życzymy udanych i smacznych wypieków :)
Zachęcamy do rozmowy na temat przepisów na chleb na naszym fanpage facebook.
Chleb domowy pszenno-żytni (na zakwasie):
By taki chleb upiec wystarczy zastosować powyższy przepis i zamiast mąki pszenno-razowej użyć żytnią.