Ostropest - ulubiona roślina naszej wątroby!
Ostropest jest rośliną z rodziny astrowatych. Jest szczególnie ceniona za swoje działanie antyhepatotoksyczne, czyli zapobiegające uszkodzeniom wątroby. Jest również znana z łagodzenia stresu oraz właściwości antynowotworowych. Co jeszcze warto wiedzieć o ostropeście?
Właściwości ostropestu
- wykazuje działanie detoksykujące – chroni nasze nerki i wątrobę przed działaniem trucizn, np. mykotoksyny muchomora sromotnikowego, pestycydów czy alkoholu,
- obniża stężenie bilirubiny – dzięki temu nasza skóra i gałki oczne nie będą zażółcone,
- regeneruje wątrobę – łagodzi skutki uboczne silnych lekarstw, stymuluje wytwarzanie nowych komórek wątroby oraz regeneruje stare. Podnosi również poziom glutationu, który chroni wątrobę przed wolnymi rodnikami,
- działa antynowotworowo – wykazuje działanie hamujące podział komórek nowotworowych oraz przyspiesza usuwanie toksycznych substancji, które są efektem ubocznym chemioterapii,
- wykazuje działanie przeciwzapalnie – zapobiega zapaleniu wątroby, marskości wątroby czy stłuszczeniu wątroby. Stosowany jest także w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby,
- wspiera żołądek – zwalcza takie przypadłości jak brak łaknienia, zgaga, wzdęcia oraz niedokwaśności soku żołądkowego,
- jest pomocny przy bólach głowy i endometriozie - pomaga wyregulować u kobiet czas krwawienia, a także powstrzymuje krwawienia jelita grubego, żylaków odbytu czy nosa.
Stosowanie ostropestu
Z mielonego ostropestu można zrobić napar – najlepiej sporządzić go z dwóch łyżeczek. Ostropest można także dodać do herbaty, ale nie należy przekraczać dawki dwóch łyżeczek na dzień. Przy stosowaniu ostropestu należy pamiętać, iż pierwsze efekty są zauważalne po około dwóch tygodniach.
Olej z ostropestu
Posiada witaminy C, E i K, tłuszcze, białka, garbniki, cukry, minerały i fitosterole.
- jest polecany alkoholikom – ze względu na swój pozytywny wpływ na wątrobę, jest kluczową substancją w kuracji osób uzależnionych od alkoholu.
- obniża poziom cukru we krwi i stabilizuje cholesterol – ma również pozytywny wpływ na naszą koncentrację i pamięć,
- spowalnia procesy starzenia się – ma pozytywny wpływ na naszą skórę. Jest także stosowany do zwalczania oparzeń, trudno gojących się ran oraz atopowego zapalenia skóry. Działanie te zawdzięcza sylimarynie. Osobom, których skóra jest zaczerwieniona, polecane są kosmetyki na bazie oleju z ostropestu.
Sok z ostropestu
Powinien być spożywany dwa razy dziennie, najlepiej pół godziny przed posiłkiem.
- pozytywnie wpływa na odporność – dzięki zawartości witaminy C wzmacnia nasz organizm,
- pomaga w podróży – zalecany jest osobom, które zmagają się z chorobą morską oraz lokomocyjną.
Skutki uboczne
W przypadku zażywania lekarstw na bazie ostropestu, należy mieć na uwadze ich dawkowanie. Przy długotrwałym stosowaniu i przy zbyt wielkich dawkach tego lekarstwa mogą pojawić się zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
Przeciwwskazania
Kobiety w ciąży oraz w czasie laktacji powinny unikać ostropestu. Dzieciom poniżej 12 roku życia również nie powinno podawać się leków na bazie ostropestu. Należy również pamiętać, że nie należy używać ostropestu, aby leczyć ostre zatrucia.
Jeśli w Twoich zapasach nadal nie ma ostropestu, zapraszamy do naszego sklepu: https://jedzpij.pl/.