Morela - owoc o wielu właściwościach leczniczych.
Morele pochodzą ze współczesnego Kirgistanu, Chin oraz Korei. Co ciekawe morele uprawia się w Chinach od ponad 4000 lat. Do Europy dotarły z Armenii, która jest uważana przez pewnych badaczy za kolebkę moreli. W Armenii można znaleźć ponad 50 odmian tego owocu. Na terenie Włoch morela była znana już w I wieku n.e. Drzewa przyjęły się doskonale na terenach południowej Europy.
Suszone morele
Morele pomagają w trawieniu oraz zapobiegają anemii. Morele, szczególnie te suszone posiadają wiele własności zdrowotnych:
- Są wskazane na nadkwasotę żołądka oraz dla osób jedzących codziennie mięso. Jest to idealny owoc dla sportowców, ponieważ po treningu przywraca równowagę kwasowo-zasadotwórczą w organizmie.
- Zawierają beta-karoten. Podobno wystarczy zjeść w ciągu dnia 3 morele, by zapewnić odpowiednią ilość tej witaminy. Chroni nas to przed wolnymi rodnikami, które odpowiedzialne są za wiele chorób cywilizacyjnych, szczególnie nowotworów.
- Opóźnia procesy starzenia, wspomaga wzrok oraz chroni skórę przed nadmiarem promieni UV. Dzięki moreli nasza cera na dłużej zachowuje młody wygląd.
- Dodatkowo morele są bogate w żelazo, wapń, fosfor oraz potas, który reguluje ciśnienie krwi oraz pracę nerek.
Olej z pestek moreli
Chińska medycyna od dawna ceni sobie nie tylko owoce, ale także pestki moreli. Co ciekawe, dzieli je na gorzkie, które pochodzą z Europy oraz słodkie, pochodzące z Azji. Produkuje się z niego olej, który ma wile właściwości prozdrowotnych. Posiada on jasnożółtą barwę oraz rzadką konsystencję. Zapach oleju jest słodki oraz lekko orzechowy, przypominający aromat marcepanu. Pośród najważniejszych składników oleju z pestek moreli wyróżnia się:
- nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwas oleinowy oraz kwas linolowy oraz kwas palmitynowy,
- witaminy B, E oraz A,
- sole mineralne.
Olej morelowy wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych. Najważniejsze z nich to:
- ograniczenie ryzyka chorób serca - może obniżać poziom złego cholesterolu, a co za tym idzie, chronić przed chorobami układu sercowo-naczyniowego,
- łagodzenie objawów artretyzmu,
- olej posiada właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu może przynosić ulgę w dolegliwościach bólowych, które towarzyszą zapaleniu stawów.
Aby uniknąć zatrucia amigdaliną, zalecana dzienna dawka to 1-2 łyżki oleju.
Sok z moreli
Morele znajdziemy nie tylko w postaci suszonych owoców czy oleju, ale także w formie soku. Warto sięgnąć po sok morelowy, gdy chcemy wspomóc nasz organizm w:
- walce z zaćmą - dzięki witaminie A, którą zawiera sok, możemy wspomóc nasze oczy,
- prawidłowym funkcjonowaniu wątroby – wspomaga jej pracę, a przy tym pozwala zapobiec występowaniu chorób tego narządu,
- obniżeniu poziomu stresu – po wypiciu szklanki soku nie tylko się zrelaksujemy, ale także poprawimy naszą koncentrację.
Przepisy z morelami
Krajanka z suszonymi morelami
Spód:
- 1 szklanka mąki
- 1/4 szklanki cukru
- szczypta soli
- 115 g zimnego masła
- 4 łyżki posiekanych orzechów włoskich
Górna warstwa:
- 120 g suszonych moreli, pokrojonych w grubą kostkę dżem
- 1/3 szklanki mąki
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- szczypta soli
- 2 jajka
- 1 szklanka jasnego brązowego cukru
- 1/2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
- 1/2 szklanki posiekanych orzechów włoskich
Rozgrzać piekarnik do 180 stopni. Przygotować formę o wymiarach 20x20 cm, posmarować masłem. Wymieszać mąkę, cukier oraz sól w malakserze, dodać masło i posiekać razem, następnie wsypać orzechy i wymieszać. Powstałe okruchy wysypać do formy, równomiernie rozprowadzić i piec przez około 20 minut. W tym czasie przygotować morele. Wsypać je do małego rondelka, zalać wodą i gotować 2-3 minuty, później odcedzić na sicie. Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia i solą do miski. Jajka ubić, dodać cukier wanilie i ubijać aż masa będzie jasna i gęsta. Dodać suche składniki, wymieszać, następnie dodać morele i orzechy. Wylać na wierz masę, równomiernie rozprowadzić. Piec przez około 30 minut do momentu, gdy wierzch będzie zrumieniony.
Polędwiczki faszerowane morelami
Składniki:
- 2 duże polędwiczki wieprzowe
- 10 dag suszonych moreli
- 2 pęczki cebuli dymki
- 3 łyżki oleju
- 3 łyżki masła
- 1/2 szklanki białego wina
- sól
- pierz
Suszone morele zalać białym winem i odstawić na 30 minut. Polędwiczki umyć, osuszyć papierowym ręcznikiem, a następnie przekroić na pół. W każdej polędwiczce zrobić ostrożnie głęboką kieszeń ostrym nożem. Polędwiczki natrzeć solą i pieprzem. Nafaszerować namoczonymi morelami, nie wylewać wina. Na patelni rozgrzać olej, włożyć mięso i smażyć na każdej stronie po 3 minuty. Następnie podlać winem, które zostało z moczenia owoców, przykryć, a następnie dusić przez około 10 minut na średnim ogniu. Dodatkowo na osobnej patelni rozgrzać masło, włożyć szczypior od dymki, oprószyć solą i pieprzem. Smażyć przez około minutę, po czym podać do mięsa.
Jeśli szukają Państwo zdrowych i ekologicznych produktów, zapraszamy na stronę naszego sklepu: https://jedzpij.pl/.