Która mąka jest najlepsza?

0

Na jaką mąkę zdecydować się w kuchni?

 

Trudno sobie wyobrazić kuchnię bez mąki. Używa się jej do produkcji pieczywa, makaronu, wyrobów cukierniczych. Z mąki robimy zasmażki, omlety, wypieki, dodajemy ją do zup i sosów. Stojąc jednak przed sklepową półką, możemy jednak mieć nie lada dylemat. Co oznaczają poszczególne typy mąki i jakie mają zastosowanie?

Czym jest mąka? – Otrzymujemy ją w wyniku przemiału oczyszczonego ziarna zbóż, przede wszystkim pszenicy i żyta, a także jęczmienia, kukurydzy, ryżu oraz w mniejszych ilościach nasion gryki, grochu i soi. 

W wyniku przemiału ziarna – w różnych warunkach – można otrzymać mąki różnej jakości, zróżnicowane pod względem stopnia rozdrobnienia oraz składu chemicznego ziarna. Wyróżniamy przemiał razowy (do mąki przechodzą wszystkie składniki ziarna) oraz przemiał wyciągowy (polega na rozdrobnieniu ziarna i oddzieleniu cząstek bielma od cząstek okrywy owocowo-nasiennej).

 

Co oznaczają symbole na opakowaniach mąki?

Rodzaj mąki określa się przez jej podział na typy. Typ polega na klasyfikacji w zależności od zawartości soli mineralnych, zwanych w tym wypadku popiołem.  O ilości popiołu decyduje z kolei stopień przemiału mąki. Im bardziej jest oczyszczona, tym mniejsza zawartość składników mineralnych, a co za tym idzie - mąka ma niższy typ.

Najczęściej używaną mąką jest ta o typie zbliżonym do 500. Oznacza to, że w 100 kg mąki znajduje się ok. 500 g popiołu. Dla porównania mąki razowe mają typ zbliżony do 2000, co wskazuje na dwuprocentowy udział popiołu.

Mąki można również podzielić ze względu na przeznaczenie. Wyróżniamy więc mąki do użytku domowego i przetwórstwa przemysłowego (do produkcji pieczywa), wyrobów cukierniczych czy makaronów. Są także mąki konsumpcyjne przeznaczone do spożycia przez ludzi, mąki paszowe do karmienia zwierząt i produkcji pasz, a także mąki przemysłowe do innych celów niż spożycie.

Typy mąk i ich zastosowanie

- mąka typ 450 – stosowana do wypieku delikatnych ciast, np. biszkoptowych, francuskich, tortów, dodawana jest także do sosów, kruchych ciastek, ciast, gofrów, naleśników, pączków, faworków. Mąkę typu 450 można także dodać do ciasta pierogowego, dzięki czemu będzie one pulchne i jędrne. Stosuje się ją także do zagęszczania zup, sosów i kremów.

- mąka poznańska typ 500 – stosowana do wyrobu domowych makaronów, ciast kluskowych, pierogowych, na pizzę, a także do zasmażek i sosów

- mąka typ 750 - Mąka pszenna chlebowa stosowana jest najczęściej do wyrobu pieczywa cukierniczego, chleba pszennego - zwykłego, wyborowego, mieszanego.

- mąka typ 650 – stosowana do wypieku bułek, pierników, miodowników i ciast ciemnych. Z tej mąki można zrobić zasmażkę, jest również składnikiem zagęszczającym zupy i sosy,

- mąka typ 720 -  wykorzystuje się ją przede wszystkim do wypieku chleba żytniego. Dodaje się ją także do pieczywa mieszanego, ciast, ciasteczek, spodów do pizzy, przygotowania zakwasu na żur oraz wygniatania makaronu.

- mąka typ 1850 – zawierająca otręby mąka graham, stosowana do wypieku pieczywa,

- mąka typ 2000 – mąka razowa, stosowana także do wypieku pieczywa.

Różne ziarna w mące 

Mąka pszenna jest najpopularniejsza. Dobra mąka tego typu, czyli z pełnego przemiału, zawiera witaminy B1 i B2, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, witaminę PP czy ważne dla zdrowia minerały. Jeśli mamy jednak taką możliwość, sięgajmy po mąkę żytnią. Zawiera alkaloidy, które obniżają poziom cholesterolu i zapobiegają miażdżycy. Poza tym ziarno żyta ma mniej skrobi, więc jest lepsze dla osób dbających o sylwetkę. Mąka żytnia ma również więcej minerałów i witamin od pszennej.

Rodzaje mąki możemy także podzielić ze względu na zastosowane ziarno. Oto najpopularniejsze z nich:

Mąka gryczana – otrzymuje się ją z nasion gryki. Pochodzi z Azji. Nie zawiera glutenu. Ma dużo witamin z grupy B i soli mineralnych, a także przeciwutleniaczy. Jest szarobrązowa o charakterystycznym smaku z lekką goryczką. Stosuje się ją do ciasta na naleśniki i bliny oraz makaronów; nadaje im ciemną barwę. Zazwyczaj miesza się ją z mąką pszenną.

Mąka owsiana – powstaje ze zmielonych ziaren owsa. Można ją przygotować na własną rękę, mieląc kaszkę i płatki owsiane w robocie kuchennym albo młynku. Ma dużo błonnika, witamin z grupy B, wapń i żelazo. Najlepiej dodawać ją do wypieków – wymieszana z mąką pszenną sprawi, że pieczywo będzie miało niezwykły aromat i więcej wartości odżywczych.

Mąka kukurydziana – ta żółta mąka powstaje z przemiału ziaren kukurydzy. Nie zawiera glutenu, jest bogata w witaminy A, B, E, magnez, potas, błonnik. Stosuje się ją do pieczywa spulchnianego proszkiem do pieczenia. 

Mąka ziemniaczana – równie popularna, co pszenna. Uzyskuje się ją, wydzielając skrobię z ziemniaków, stąd inna nazwa: skrobia ziemniaczana. Robi się z niej pyzy, a dodana do babki czy biszkoptu nada ciastu odpowiednią konsystencję. Nie zawiera glutenu.

Mąka jaglana – bogata jest w niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki odżywcze, w tym błonnik, białko, krzemionkę, witaminy z grupy B oraz E, także składniki mineralne: potas, magnez, żelazo, wapń, krzem. Jest ona niezwykle odżywcza oraz zdrowa, zaś z uwagi na to, iż nie zawiera glutenu, mogą stosować ją osoby chore na celiakię. Regularne spożywanie potraw przygotowanych z użyciem mąki jaglanej poprawia stan włosów, paznokci oraz skóry.

Mąka orkiszowa – to mąka bogata w błonnik, żelazo i nasycone kwasy tłuszczowe. Orkisz należy do tej samej rodziny, co zwykła pszenica, ale ma inną strukturę genetyczną, przez co jest zdrowszy. Dieta zawierająca orkisz jest świetna na niestrawność oraz problemy skórne. Mąka orkiszowa jest idealna do wypieków: chleb z jej dodatkiem będzie smaczniejszy.

Mąka sojowa – otrzymuje się ją z soi; praktycznie nie zawierająca skrobi czy glutenu i jest bardzo odżywcza. Jest miałka, ma lekki posmak migdałów. Dodana do wypieków nie tylko nada im charakterystyczną ciemna barwę, ale również opóźni czerstwienie pieczywa.

Mąka ryżowa – kolejna mąka z Azji. Powstaje w wyniku zmielenia ziarenek białego lub brązowego ryżu. Składa się głównie ze skrobi, nie zawiera glutenu. Idealna do kruchych wypieków i panierek – ma większe właściwości nadające kruchość potrawie niż mąka pszenna.

Mąka kokosowa - może być dobrym źródłem błonnika w diecie, w dodatku nie zawiera glutenu, co jest istotne dla osób z nietolerancją glutenu. Mąkę kokosową z powodzeniem możemy wykorzystać do pieczenia.

POLECAMY:

 

 mąki z tradycyjnego młyna zbożowego

 

 

   

  mąki bezglutenowe i egzotyczne

 

Komentarze do wpisu (0)

Aby dodać komentarz zaloguj się.
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa
od 250 zł
oferta oferta
Nie pamiętasz hasła? Załóż konto
Promocje
Ciecierzyca (cieciorka) ziarno 1kg - jedzpij
Ciecierzyca (cieciorka) ziarno 1kg - jedzpij

14,18 zł

Cena regularna: 16,80 zł

Najniższa cena: 12,00 zł
kg
Mąka żytnia razowa typ 2000 25kg
Mąka żytnia razowa typ 2000 25kg

70,35 zł

Cena regularna: 105,00 zł

Najniższa cena: 67,00 zł
Mąka orkiszowa jasna typ 630 5kg
Mąka orkiszowa jasna typ 630 5kg

36,75 zł

Cena regularna: 46,20 zł

Najniższa cena: 37,00 zł
szt.
Yabu natural energy drink 250ml La Sad - 24 sztuki
Yabu natural energy drink 250ml La Sad - 24 sztuki

66,15 zł

Cena regularna: 74,55 zł

Najniższa cena: 63,00 zł
Pierzga pszczela 500g zbiór 2023
Pierzga pszczela 500g zbiór 2023

135,45 zł

Cena regularna: 168,00 zł

Najniższa cena: 140,00 zł
Mąka żytnia typ 720 25kg
Mąka żytnia typ 720 25kg

64,50 zł

Cena regularna: 84,00 zł

Najniższa cena: 77,00 zł
szt.
Jan 3l woda lecznicza - 8 sztuk
Jan 3l woda lecznicza - 8 sztuk

126,00 zł

Cena regularna: 173,00 zł

Najniższa cena: 147,00 zł
pakiet
Syrop malinowy niskosłodzony 500ml tłocznia maurera
Syrop malinowy niskosłodzony 500ml tłocznia maurera

19,00 zł

Cena regularna: 24,00 zł

Najniższa cena: 24,00 zł
szt.
Miód manuka mgo 550+ 500g manuka health
Miód manuka mgo 550+ 500g manuka health

396,90 zł

Cena regularna: 430,50 zł

Najniższa cena: 378,00 zł
szt.
Sok z buraczków i jabłek 100% bio 300ml tłocznia maurera - 10 butelek
Sok z buraczków i jabłek 100% bio 300ml tłocznia maurera - 10 butelek

63,00 zł

Cena regularna: 75,75 zł

Najniższa cena: 46,00 zł
zgrzewka
Yabu chmiel natural energy drink 250ml La Sad - 24 sztuki
Yabu chmiel natural energy drink 250ml La Sad - 24 sztuki

63,00 zł

Cena regularna: 74,55 zł

Najniższa cena: 63,00 zł
Musztarda francuska 175g Roleski WYPRZ
Musztarda francuska 175g Roleski WYPRZ

2,60 zł

Cena regularna: 3,90 zł

Najniższa cena: 3,90 zł

Przyprawy bio sklep internetowy

Suszone owoce | Kakao ekologiczne | Pasta orzechowa sklep | Masa kajmakowa cena

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl