Mąka żytnia - zdrowa i pyszna alternatywa
Mąka żytnia i produkty z niej przygotowane charakteryzują się wyjątkowym smakiem, niespotykanym w wyrobach z mąki pszennej. Nie dość, że w porównaniu z mąką pszenną żytnia ma więcej węglowodanów i błonnika, a mniej białek, w szczególności glutenu, to dodatkowo lepiej absorbuje wodę co sprawia, że pieczywo na mące żytniej dłużej zachowuje świeżość. Kaloryczność mąki żytniej zależna jest od jej odmiany, patrzy się tutaj na zawartość zmielonej otoczki ziarna – w ten sposób jasna odmiana jest mniej kaloryczna od ciemnej. Charakterystyka mąki żytniej jest dosyć wyraźna i łatwa do zidentyfikowania, kiedy patrzymy na nią w sąsiedztwie mąki pszennej. Jest widocznie grubsza i ciemniejsza, nawet przy jasnych odmianach. Jej orzechowość i lekka kwaskowatość nadają wyraźnego smaku wyrobom z niej wykonanym. Według badań naukowych produkty żytnie są dużo lepiej trawione przez nasz organizm niż pszenne, głównie ze względu na niższe obciążenie glikemiczne mąki żytniej, w szczególności razowej. Przestawienie się na produkty z mąki żytniej może znacząco ograniczać napady głodu. Mąka żytnia wpływa również pozytywnie na nasz metabolizm, dzięki wysokiej zawartości błonnika.
Mąka żytnia – dlaczego warto przygotować z niej zakwas?
Chleb przygotowany na zakwasie jest przede wszystkim ciekawą alternatywą w codziennej diecie dla produktów, które są wypiekane przy użyciu klasycznych drożdży, ze względu na unikalny smak i teksturę chleba. Chleb na zakwasie jest też świetną alternatywą dla alergików, którzy często uczuleni są na drożdże. Podczas produkcji zakwasu dochodzi również do zniszczenia substancji rakotwórczych, pleśni i toksyn. Samo zaś przygotowywanie chleba na zakwasie powoduje wytwarzanie się bardzo zdrowych bakterii kwasu mlekowego, wspomagające pracę naszego układu pokarmowego i zapobiegają niestrawnościom, biegunkom i innym dolegliwościom.
Przepis na zakwas z mąki żytniej:
Pierwszego dnia mieszamy pół szklanki mąki żytniej pełnoziarnistej i pół szklanki przegotowanej wody o temperaturze pokojowej. Masę umieszczamy w dużym, wyparzonym słoiku i zabezpieczamy gazą lub ręcznikiem kuchennym, zabezpieczając gumką. Słoik odstawiamy w ciepłe miejsce (obok kaloryfera lub na rozgrzanym parapecie, chroniąc go jednak ręcznikiem od bezpośredniego światła słońca. Wieczorem mieszamy zakwas raz, porządnie i zostawiamy do rana. Mieszamy go również za każdym razem kiedy rośnie na tyle, że grozi wypłynięciem. Zakwas „dokarmiamy” pierwszy raz następnego dnia rano, czyli dodajemy po pół szklanki wody i mąki, mieszamy i odstawiamy w ciepłe miejsce. Najlepszą temperaturą dla zakwasu jest 25-27 ºC. Po każdym dokarmianiu zakwas powinien rosnąć, dlatego pamiętamy, by uważać na niego i mieszać według potrzeby. Trzeciego dnia znowu dokarmiamy zakwas. Po około 3 godzinach, kiedy zakwas jest wyrośnięty i aktywny, jest on gotowy do opieczenia pysznego chleba.
W zależności od przepisu do wypieku chleba potrzebujemy ok 100g zakwasu. Jeśli planujemy piec chleb codziennie możemy go codziennie dokarmiać i mieć gotową porcję na następny dzień. Jeśli jednak jemy chleb rzadziej wstawiamy zakwas od razu do lodówki – tam może spędzić od 10 do 14 dni. Aby go wówczas użyć wystarczy na dwie godziny wyciągnąć go z lodówki, aby się rozgrzał, dokarmić i odstawić na kolejne trzy godziny, aby zaczął pracować. Po wzięciu potrzebnej ilości zakwasu powtarzamy proces z przechowywaniem go w lodówce.
Po mąkę niezbędną do przygotowania zakwasu na chleb, oraz po inne produkty z mąki żytniej zapraszamy do naszego sklepu jedzpij.pl