KASZA RODZAJE WŁAŚCIWOŚCI I ZASTOSOWANIE
Kasze stanowią bardzo ważny oraz wartościowy dodatek, który powinien znajdować się niemalże w każdej diecie. Zawierają wiele cennych witamin, minerałów oraz składników odżywczych, które są bardzo ważne dla właściwego funkcjonowania organizmu. Kasze są jadalnymi nasionami zbóż, które są oczyszczone z niejadalnych części ziarna w zależności od rodzaju są bardziej lub mniej rozdrobnione. Ponadto posiadają wiele zalet są naturalne i bez jakichkolwiek dodatków, każdy rodzaj posiada zróżnicowane wartości odżywcze oraz wszelakie zastosowanie. Zawierają dużo błonnika, który reguluje pracę jelit oraz wchłania nadmiar złego cholesterolu, są bogatym źródłem węglowodanów złożonych, dostarczają żelazo, magnez, potas, miedź, cynk i mangan oraz witaminy z grupy B, E oraz kwas foliowy. Posiadają niski indeks glikemiczny , a niektóre rodzaje są bezglutenowe. Kasze są dość kaloryczne przez dużą zawartość skrobi natomiast nie tuczą, dlatego są zalecane dla osób będących na diecie. Mają szerokie zastosowanie w kuchni można je przyrządzać na słono, do dań wytrawnych jak również na słodko, bardzo popularne są w kuchni wegańskiej.
RODZAJE KASZ
Kasza gryczana – pochodzi z nasion gryki, jest najczęściej znaną i wybieraną kaszą. Kasza gryczana występuje jako palona (jest ciemniejsza, posiada bardziej intensywny smak) i niepalona (biała – zdrowsza). Jest bezglutenowa dzięki czemu mogą ją spożywać osoby cierpiące na celiakię oraz stosujące dietę bezglutenową, zawiera dużą ilość przeciwutleniaczy, które mają pozytywny wpływ na naczynia krwionośne, korzystnie wpływa na układ nerwowy. Zawiera dużo witamin B9, B2, B6, i B5 oraz minerały: żelazo, potas, magnez, cynk, mangan, selen i miedź. Kaszy gryczanej nie powinny spożywać osoby cierpiące na niewydolność nerek, wrzody dwunastnicy i żołądka oraz dzieci poniżej 10 miesiąca życia. Idealnie komponuje się z daniami mięsnymi gulaszami oraz sosami w tym grzybowymi, w połączeniu z białym serem może stanowić farsz dla pierogów i naleśników popularne w kuchni wegańskiej. Można robić z niej kotlety lub używać jej jako farsz do warzyw. Ze zmielonej kaszy można wypiekać ciasta, placki, chleb.
Kasza jaglana – wytwarzana jest z ziarna prosa. To małe okrągłe ziarna najczęściej w kolorze żółtym. Jest smaczna, zdrowa oraz nie zawiera glutenu. Posiada wysoką zawartość krzemu i żelaza, które wpływają pozytywnie na stan naszych stawów, kości i paznokci, skóry i włosów, pomaga w zachowaniu równowagi kwasowo- zasadowej. Kasza posiada wiele składników mineralnych (m.in. żelazo, magnez, miedź, cynk, selen, mangan) oraz witaminy z grupy B (B1, B2, PP, B6, B9, i B5) witamina E, lecytyna oraz antyoksydanty. Kasza jaglana jest lekkostrawna ale mimo tego nie powinny jej spożywać osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy częściej niż raz w tygodniu. Jest idealna do wszelkiego rodzaju dań zarówno mięsnych, warzywnych, zup, a także deserów. Jest doskonałym pomysłem na pożywne śniadanie.
Kasza jęczmienna – pochodzi z ziaren jęczmienia. Kasza za względu na stopień rozdrobnienia dzieli się na: pęczak (całe, wypolerowane ziarno pozbawione jedynie łuski ziarna), perłową (jest to kasza pęczak pocięta na kawałki, może występować w formie grubej, średniej i drobnej) oraz łamana (również jest to rozdrobniony pęczak tylko nie poddany polerowaniu dzięki czemu zachowuje więcej cennych składników). Kasze jęczmienne należą do uboższych pod względem zawartości składników mineralnych w porównaniu z kaszą jaglaną czy gryczaną. Zalecana jest osobom cierpiącym na nadciśnienie, choroby układu krążenia, osoby mające podwyższony poziom cholesterolu, cukrzycę i podwyższony poziom cukru ponieważ wpływa na unormowanie poziomu glukozy we krwi. Kasza posiada dużą zawartość błonnika i białka, jak również witaminy: B1, B2, PP, B6, oraz składniki mineralne: żelazo, potas, magnez, cynk, miedź, mangan, selen. Nie poleca się spożywania kaszy przez osoby cierpiące na celiakię oraz dzieciom poniżej 10 miesiąca życia. Kasza jęczmienna ma szerokie zastosowanie w kuchni wspaniale komponuje się z gulaszem, sosami na bazie mięs i grzybów, zapiekankami. Idealnie pasuje do zup, gulaszy, gołąbków czy warzyw (jako nadzienie do papryki, bakłażana, cukinii), można z niej przygotować pyszne kaszotto oraz placki i kotlety, jest wspaniałym dodatkiem do sałatek warzywnych jak i owocowych.
Kasza kuskus – to jasnożółta, drobna kasza powstająca z twardej pszenicy durum, której ziarna po oczyszczeniu gotuje się na parze i poleruje. Jest lekkostrawna i sycąca przez co może stanowić element diety dla osób z chorym układem pokarmowym. Kuskus jest wspaniałym źródłem składników mineralnych (magnez, mangan, miedź, cynk) oraz witamin (B1, B2, B5, PP, B6 i B9 oraz kwas foliowy). Ponadto jest zawiera najwięcej białka i węglowodanów, ma mniej błonnika i nieco mniej tłuszczu od innych kasz. Nie zaleca się spożywania kaszy kuskus przez osoby cierpiące na celiakie oraz dzieciom poniżej 9 miesiąca życia. Kuskus jest najszybsza i najłatwiejsza w przygotowaniu, wystarczy ją zalać wrzątkiem lub ugotować na parze. Można ją spożywać na słodko z dodatkiem jogurtu, owoców, sera białego jak również na słono z warzywami, mięsem i rybami. Jest wspaniałym dodatkiem do sałatek owocowych i warzywnych, świetny składnik farszu do zapiekanek, owoców i warzyw.
Kasza manna – to biała drobna kaszka powstała w wyniku przemiału pszenicy na mąkę. W przygotowaniu jest bardzo łatwa i szybka. Jest jednym z najstarszych produktów spożywczych, które szybko zaspokajają głód. Zawiera witaminy (B1, B2, B6, B9, B5, PP) oraz składniki mineralne (potas, magnez, cynk, żelazo, mangan, miedź). Kasza manna zawiera bardzo duża ilość jodu. Jest to kasza lekko strawna dlatego mogą ją spożywać osoby cierpiące na choroby związane z układem pokarmowym. Stosuje się ją do deserów, zagęszczania potraw, a także podaje się niemowlętom. Świetnie nadaje się na pożywne śniadanie czy kolację. Można ją dodać do sałatek czy warzy faszerowanych.
Zastosowanie kaszy w codziennej diecie jest bardzo szerokie. Tworzą idealna propozycję obiadowa, może służyć jako dodatek do dań lub podstawę do wegańskiego kaszotto, wegetariańskich burgerów czy zapiekanek. Kasza odnajduje się także doskonale jako składnik deserów. Warto urozmaicać swoje posiłki i wprowadzać do menu produkty różnego pochodzenia, które posiadają cenne wartości odżywcze.