Figi – odkryj to, co w nich najlepsze!
Figi są najwcześniej udomowioną przez człowieka rośliną, posiadającą szereg leczniczych właściwości oraz dającą się łatwo i długo przechowywać, a przy tym świetnie smakują i mogą być składnikiem wielu potraw.
Pochodzenie i uprawa fig
Figi pochodzą prawdopodobnie z Azji Mniejszej i są obecnie uprawiane na terenach śródziemnomorskich - w krajach takich jak Grecja, Włochy, Chorwacja czy Turcja można cieszyć się świeżymi figami. W Polsce możemy dostać raczej jedynie suszone figi. Nie należy się przejmować białym nalotem na figach, który nie jest pleśnią, a jedynie cukrem i oznacza, że owoce są wilgotne, soczyste i miękkie.
Lecznicze walory fig
Figi to bogate źródło witamin C, B, PP oraz A, jak również składników mineralnych: żelaza, wapnia, fosforu i magnezu. Są nieocenione w:
- walce z anemią dzięki dużej zawartości żelaza,
- walce z osteoporozą, ponieważ 100g fig zawiera tyle wapnia, co szklanka mleka,
- redukują stres, a także wzmacniają serce, ze względu na zawarty w figach magnez,
- wspomagają wchłanianie wapnia, ponieważ zawierają fosfor,
- zapobiegają nowotworom, a także pomagają obniżyć zawartość cholesterolu,
- wzmacniają odporność,
- gotowane w mleku zwalczają kaszel oraz uśmierzają ból.
Warto wspomnieć, że nie tylko owoce, ale cały figowiec ma szereg właściwości leczniczych. Sok uzyskiwany po zranieniu kory pomaga leczyć rany.
Figi i dieta
Figi, zwłaszcza suszone, są bardzo kaloryczne (249kcal/100g), jednak z owoców mają najwyższą zawartość błonnika, co sprawia, że wspomagają pracę jelit i zapobiegają zaparciom. Pełnią funkcję łagodnego środka przeczyszczającego.
Należy pamiętać o dużej zawartości cukru w owocach figowca (75% figi to glukoza i fruktoza), więc chorzy na cukrzycę powinni ograniczać ich spożycie.
Figi jako afrodyzjak
Figi zawierają aminokwasy zwiększające popęd seksualny i poprawiające wytrzymałość w trakcie stosunku, dlatego też mężczyźni mający problemy z erekcją powinni sięgnąć po te owoce. Poza tym udowodniono, że działają pobudzająco na zmysły.
Figi na wiele sposobów
Przede wszystkim suszone figi można dodawać do ciast, kompotów, deserów i herbat. Mogą być zamiennikiem słodkich przekąsek, jak batony czy orzeszki ziemne. Świeże figi nadają się do konfitur czy dżemów. Można je także podawać jako przystawkę z serem camembert. Owoce te mają zastosowanie w przemyśle alkoholowym. Są dodawane do piwa i wytwarza się z nich wina. Liści figowca używa się do produkcji nalewek mających właściwości medyczne.
Figi suszone
Figi możemy suszyć zwyczajnie choćby w piekarniku albo wykorzystać do tego specjalną suszarkę. Suszenie powinno przebiegać w temperaturze ok 58oC i trwać 20-30 godzin. W tym czasie figi tracą nawet 90% wody i są gotowe do przechowywania w szczelnie zamkniętych pojemnikach lub pakowane próżniowo w folię. Suszone figi stanowią doskonałe źródło substancji odżywczych, witamin i składników mineralnych, mających właściwości zdrowotne. Stanowią doskonałą przekąskę i świetny dodatek do wielu potraw, podkreślając smak i podwyższając ich odżywczą wartość.
Zapraszamy po suszone figi do naszego sklepu: https://jedzpij.pl/.