Drożdże - jakie jest ich zastosowanie?
Drożdże to grupa mikroorganizmów, której wachlarz zastosowań wciąż się rozrasta. Choć ich właściwości zgłębiane są już od starożytności, główne zastosowanie odnalazły w przemyśle piekarniczym, piwowarskim, ale także farmaceutycznym. Zostały odkryte stosunkowo późno, bo dopiero w XVII wieku.
O drożdżach i ich ścisłym powiązaniu z alkoholem każdy na pewno słyszał. Etanol, czyli alkohol, który spożywamy w napojach procentowych, jest tu jednak tylko skutkiem ubocznym procesu odżywiania się tych grzybów cukrami prostymi. To właśnie ta podstawowa czynność zapoczątkowuje fermentację alkoholową, dzięki której pozyskujemy ten szczególny płyn. Nie wszystkie jednak specjalizują się w takiej produkcji — inne szczepy drożdży wykorzystywane są w piekarnictwie, jeszcze inne zapoczątkowują tworzenie kefirów.
Co takiego jest w drożdżach?
Drożdże posiadają spory zasób łatwo przyswajalnego białka, co znaczy, że nie musimy spożywać ich w kombinacjach z innymi produktami, by wartościowe składniki przydały się naszemu organizmowi. Dodatkowo rozkład lipidów wspomagany jest przez tłuszcze wielonienasycone, które dostarczają nam same drożdże.
Jednak przede wszystkim drożdże są prawdziwą skarbnicą witaminy B. Występuje jej tu kilka rodzajów:
- B5, zwana dokładniej kwasem pantotenowym - redukuje uczucie zmęczenia, obniża poziom cholesterolu we krwi, chroni przed infekcjami bakteryjnymi czy wirusowymi,
- B7, znana pod nazwą biotyny, ale także witaminy H - jest znaczącym kontrolerem naszych hormonów, przez co wpływa na nasz nastrój, rozwój organizmu, ale także metabolizm czy wypadanie włosów,
- B9 — kwas foliowy — stymuluje wzrost i funkcjonowanie komórek, chroni nasz mózg, a także dodatnio wpływa na kondycję płodu czy noworodków,
- B12, czyli kobalamina - również wiąże się z lepszą pracą naszego mózgu i układu nerwowego, ponieważ podobnie jak witamina B7, bierze udział w kontroli pracy ponad stu enzymów, w tym tych odpowiedzialnych za syntezę DNA — czyli za tworzenie nowych komórek naszego organizmu.
Ponadto drożdże posiadają spory zasób pozostałych witamin z grupy B: B1, B2, B6, ale również cynku, selenu, nieco mniej fosforu czy wapnia.
Grzyby kontra trądzik
Drożdże w kosmetyce często określa się mianem babcinych sposobów. I całkiem słusznie, choć stosowano je do tego o wiele wcześniej — bo przed naszą erą. Leczono nim oparzenia skórne, przyspieszano gojenie ran, blizn czy rozstępów, a także nadawano nimi elastyczności skórze.
Jednak w obecnych czasach stosuje się go przede wszystkim do twarzy. Okazało się, że grzyby te zwalczają bakterie psujące naszą cerę, redukują wydzielanie sebum oraz powstawanie zaskórników, w związku z tym zaczęto stosować go głównie w walce z trądzikiem.
O kondycję skóry można zadbać również od środka, jednak przede wszystkim należy takie drożdże prawidłowo przygotować. Nie wszyscy bowiem zdają sobie sprawę, że źle przygotowana mikstura może sfermentować w naszym układzie pokarmowym, a dodatkowo podkraść z naszego organizmu wiele cennych minerałów. Uprzednio trzeba je zatem zabić, a wystarczy nam do tego chlust wrzątku.
Warto włączyć je również do wegetariańskiej, a nawet wegańskiej diety. Wielu używa drożdży jako substytut sera, który dostarczy naszemu organizmowi podobne wartości odżywcze. Znajdziemy je nawet w formie suchych płatków i dzięki swojemu serowemu posmakowi, możemy przyprawić nimi zupy, sosy czy sałatki. Ponadto drożdże, poza ich standardową postacią, możemy dostać także w formie instant, które rozrabia się z wodą dopiero po wymieszaniu z pozostałymi składnikami oraz w formie suchej — której nie jest potrzebna woda!
Zapraszamy do naszego sklepu, gdzie znajdziecie Państwo drożdże: https://jedzpij.pl/.