Pozyskiwanie kwas hialuronowy to niewątpliwie wielkie osiągniecie medyczne, a ostatnie lata dały nam możliwość korzystania z bogactwa jego właściwości w domowym zaciszu.
Gdzie występuje kwas hialuronowy?
Jak wiadomo, kwas hialuronowy występuje naturalnie w naszym organizmie i jest on ważnym budulcem skóry, mazi stawowej i ciała szklistego oka.
Jest składnikiem budującym ściany naczyń krwionośnych, płynów ustrojowych i tkanki łącznej. Ogólnie rzecz ujmując, jego podstawową funkcją jest wiązanie wody w organizmie, a jego obecność wraz z kolagenem, gwarantuje nam dłuższe zachowanie młodości i sprawności. W związku z tym, że z wiekiem jego ilość w naszym ciele spada, ważne jest uzupełnianie go z zewnątrz w formie kremów, tabletek czy zastrzyków.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowym w kosmetyce dostępnej w sklepach występuje w postaci gotowych kremów, serum i jako czysty preparat o różnym stężeniu (np. 1,5%, 3%, 5%, 7%). Nie wszyscy jednak wiedzą od czego zależy cena tych preparatów. My postaramy się pokrótce to wyjaśnić.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kwasu hialuronowego i od czego zależy cena kosmetyku:
-
stężenie – im wyższe stężenie tym więcej substancji czynnej w preparacie czyli 1,5 procentowe stężenie preparatu mówi nam, że w preparacie jest 98,5% wody, a substancja czynna to 1,5% całego preparatu
-
wielkość cząsteczek – preparaty wykonywane są z różnej wielkości cząsteczek hialuronowych - im mniejsza cząsteczka tym preparat jest droższy:
>> wielkie cząsteczki tzw. HMW – tworzą barierę przez tzw. film na powierzchni skóry, który chroni przed utrata wilgoci. Na opakowaniu zazwyczaj jest dopisek „wielkocząsteczkowy” lub nie ma żadnej informacji - wtedy mamy doczynienia z cząsteczkami HMW
>> małe cząstki tzw. LMW – za ich sprawą poprawia się jędrność skóry i zwiększają przenikanie substancji czynnych
>> ultra małe cząsteczki ULMW – tylko one mogą pokonać barierę skóry i wniknąć do głębszych jej warstw. Dzięki czemu nawilżają skórę od środka, a nie tylko chronią przed utrata wilgoci z zewnątrz.
Kwas hialuronowy trójcząsteczkowy, co oznacza?
Dopisek „trójcząsteczkowy” oznacza, że preparat zawiera wszystkie wielkości cząsteczek w równych częściach tzn., że preparat taki będzie działał zarówno na zewnątrz skóry, blokując utratę wilgoci, będzie pomagał przeniknąć do wnętrza innym substancjom czynnym z innych preparatów pielęgnacyjnych oraz, dzięki cząsteczkom ultra małym, będzie miał nawilżające działanie w obrębie głębszych warstw skóry.
Kwas hialuronowy trójcząsteczkowy wydaje się być najefektywniejszym z preparatów za rozsądną cenę – i my takie preparaty mamy w swojej ofercie!
Jak stosować preparaty z kwasu hialuronowego:
To, co czyni kwas hialuronowy wszechstronnym produktem to fakt, że jest on świetnie tolerowany przez skórę, również wrażliwą i alergiczną oraz może być stosowany przez osoby w każdym wieku.
Można go stosować:
-
bezpośrednio na skórę
-
po wymieszaniu z wodą lub z tonikiem
-
po wymieszaniu z ulubionym kremem, szamponem, balsamem, maską, maseczką czy pillingiem
Jak stosować kwas hialuronowy w domu?
1. Kwas hialuronowy - bezpośrednio na skórę – głębokie nawilżenie skóry
Kwas hialuronowy wykazuje bardzo mocne właściwości wiązania wody, dlatego jest odpowiednim produktem dla osób ze skórą przesuszaną i tracącą jędrność. Śmiało mogą po niego sięgnąć osoby z cerą dojrzałą ponieważ wykazuje on działanie liftingujące i ujędrniające. Można go stosować samodzielnie - bezpośrednio na skórę - żel pozostawi na jej powierzchni delikatny film.
2. Kwas hialuronowy - zmieszany z olejem roślinnym – serum rewitalizujące dwufazowe
Bierzemy swój ulubiony olej roślinny, chociażby oliwę z oliwek lub olej argonowy i mieszamy z nim kwas hialuronowy trójcząsteczkowy 1,5% w proporcji 1:1. Nakładamy na lekko zwilżona twarz wcześniej tonizowaną tonikiem.
Preparat możemy przygotować bezpośrednio przed użyciem w zagłębieniu dłoni lub robimy większą ilość, którą przelewamy do buteleczki z ciemnego szkła z pipetą – taki produkt przechowujemy w temperaturze pokojowej w zaciemnionym miejscu.
3. Kwas hialuronowy wymieszany z ulubionym kremem
Dzięki temu, że trójcząteczkowy kwas hialuronowy zawiera małe i ultra małe cząsteczki, posiada właściwości transportowania składników odżywczych z innych produktów kosmetycznych w głąb skóry. Dzięki temu produkty kosmetyczne użyte z kwasem hialuronowym są wzmocnione i składniki aktywne intensywniej działają na naszą skórę.
-
kwas hialuronowy możemy nałożyć pod krem, który delikatnie wklepiemy opuszkami palców w skórę – uzyskamy w ten sposób natychmiastowy efekt liftingujący,
-
lub mieszamy na dłoni kilka kropel kwasu hialuronowego z kremem, bezpośrednio przed użyciem
4. Maseczki domowe DIY
Jeżeli lubimy odprężyć się w domu i zadbać o siebie wykonując sobie np. maseczkę – kwas hialuronowy jest produktem MUST HAVE
Jak go używać? Zamiast wody, gdy przygotowujemy maseczkę np. z glinki – będzie ona miał przyjemniejsza strukturę i będzie bardziej efektywna, a do tego glinka nie przesuszy naszej skóry.
Kwas hialuronowy możemy mieszać również np. z miodem, węglem aktywnym, sproszkowaną zieloną herbatą itp.
5. Kwas hialuronowy na skórę wokół oczu
O skórę wokół oczu najlepiej dbać już od młodości. Jest ona cienka i delikatna, dlatego wymaga szczególnej troski. W tym wypadku również łączymy kwas hialuronowy z olejem roślinnym zimotłoczonym.
6. Pilingi w domu – zabieg mikrodermabrazji
Jeżeli chcielibyśmy w domu wykonać, tak ostatnio polarny zabieg złuszczania naskórka – mikrodermabrazję, musimy, się zapatrzeć oprócz kwasu hialuronowego 1,5% w korund kosmetyczny.
Łączmy w dezynfekowanym naczyniu korund kosmetyczny z kwasem w proporcji 1:3. Mieszankę nakładamy na twarz szyję i dekolt, po czym wykonujemy delikatny masaż omijając wszelkie stany zapalne i zmiany barwnikowe. Po zabiegu delikatnie zmywamy pilling i nakładamy ulubiony odżywczy krem.
7. Kwas hialuronowy na rozstępy
Jeżeli borykamy się z rozstępami najlepiej powyższy zabieg przekierować na problematyczne okolice ciała, a na koniec, po zmyciu, nałożyć kwas hialuronowy zmieszany z olejem z czarnuszki, który ma niezwykle dobroczynne właściwości. Zabieg wykonujemy 1-2 razy w tygodniu.
8. Tonik domowej roboty z kwasem hialuronowym
Potrzebujemy do tego trójcząsteczkowgo kwasu hialuronowego 3%, który dodajemy do ulubionego hydrolatu w proporcji 1/2 łyżeczki na 100ml hydrolatu – po czym wstrząsamy dokładnie buteleczką – gotowe!
9. Kwasy hialuronowy jako dodatek do gotowych odżywek i masek do włosów
Kwas Hialuronowy sprawdzi się nie tylko w ujarzmianiu burzy loków na Twojej głowie. Mogą po niego sięgnąć wszyscy, którzy chcą polepszyć właściwości swojej maski lub odżywki do włosów.
Sposób wykonania:
do jednorazowej porcji jaką zwyczajowo nakładamy na włosy dodajemy około 1/2 do 1 łyżeczki kwasu hialuronowego 1,5% Po nałożeniu takiego preparatu włosy będą gładsze, elastyczniejsze i przyjemniejsze w dotyku.
10. Kwas hialuronowy na rozdwojone końcówki włosów
Wystarczy wmasować kilka kropel kwasu hialuronowego w końcówki włosów i gotowe! Kwas można stosować na włosy mokre lub suche. Świetnie zastępuje „serum jedwabne” , które zawiera w swoim składzie silikony, a kwas hialuronowy – nie!
11. Kwas hialuronowy na przesuszona skórę głowy
Kwas wmasowujemy bezpośrednio w skórę głowy, która potrzebuje nawilżenia np. po intensywnych zabiegach fryzjerskich czy po opalaniu...
Jeżeli się martwisz, że obciążysz mocno włosy – nic podobnego – kwas hialuronowy delikatnie uniesie włosy przy nasadzie, co w efekcie doda im objętości.
12. Kwas hialuronowy do paznokci
Jeżeli Twoje paznokcie, np. po hybrydzie lub „żelach” są w nie najlepszej kondycji i potrzebują regeneracji i nawilżenia, to sięgnij po serum do paznokci z kwasem hialuronowy. Jak możemy wykonać takie serum? Mieszamy odrobinkę kwasu hialuronowego np. z olejkiem z migdałowym, jojoba i argonowym i wcieramy w paznokcie i skórki - gotowe.
Czy wiesz że:
Kwas hialuronowy słusznie nam się kojarzy z medycyną estetyczną – tzw. ostrzykiwanie jest najchętniej i najczęściej wykonywane przez osoby chcące zatrzymać upływający czas. Zabiegi tzw. anty-aging są wykonywane praktycznie w większości gabinetów medycyny estetycznej i cieszą się niesłabnącą popularnością.
Jednak zastosowanie kwasu hialuronowego jedynie jako remedium na zmarszczki to tylko początek jego możliwości. Szeroko stosuje się go w celu wspomagania procesu gojenia się ran, oparzeń i wrzodów skóry.
Kwas hialuronowy znalazł swoje zastosowanie również w okulistyce. Krople do oczu z kwasem hialuronowym niewątpliwie przyniosą ulgę podrażnieniom przy zespole suchego oka. Wykorzystywany jest przy niektórych zabiega chirurgicznych oka np. podczas usuwania zaćmy, przeszczepie rogówki i innych zabiegach laserowej chirurgii oka. Osoby które noszą soczewki kontaktowe na pewno się z nim spotykają w płynie do przechowywania soczewek.
Kwas hialuronowy ma również swoje zastosowanie w ortopedii – przy chorobach m.in. zwyrodnieniowych stawów i ginekologii przy trudno gojących się ranach okolic np. szyjki macicy.
Źródło fotografii: Unsplash: averie-woodard, cdc, christin-hume, michal-wozniak